Historia

W centrum Wrocławia odkryto ślady po XIV-wiecznej synagodze. "Mogła być największa w tej części Europy"

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2023 05:45
Pozostałości po żydowskim domu modlitw – który według badaczy mógł być jednym z największych tego typu miejsc w tej części Europy – odnaleziono podczas prac archeologicznych w budynku Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Szewskiej.
Plan Wrocławia autorstwa Barthela Weihnera  z 1562 r. (fragm. z m.in. dzisiejszą ul. Szewską). Ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu
Plan Wrocławia autorstwa Barthela Weihnera z 1562 r. (fragm. z m.in. dzisiejszą ul. Szewską). Ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu Foto: domena publiczna

Rzeczniczka Uniwersytetu Wrocławskiego Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz przypomniała, że w 2021 roku rozpoczął się remont gmachu przy ul. Szewskiej 49, gdzie mieści się Instytutu Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego. Wcześniej, od XV do XVII w., był tam pałac Piastów legnicko-brzeskich.

"To było spore zaskoczenie"

Podczas prac archeologicznych odsłonięto połacie XIV-wiecznych ścian, które, jak wskazują badacze, przypominają układem średniowieczne synagogi europejskie.

– I właśnie fakt, że zamiast spodziewanych kamienic mieszczańskich mamy synagogę, rozmiary tej synagogi – to było sporym zaskoczeniem – powiedziała PAP architekt prof. Małgorzata Chorowska z Politechniki Wrocławskiej.

Wcześniejsze badania historyczno-architektoniczne prowadzone pod kierunkiem prof. Chorowskiej dowodzą, że odkryto pozostałości XIV-wiecznej synagogi wkomponowanej w mury późniejszego pałacu miejskiego.

Synagoga pierwszej wrocławskiej gminy żydowskiej?

Odkrycie to jest o tyle zaskakujące, że do tej pory, pomimo dobrego opracowania średniowiecznej architektury Wrocławia, nie udało się określić usytuowania ani odnaleźć żadnych materialnych pozostałości najstarszych wrocławskich synagog.

- W kontekście wiedzy na temat średniowiecznych synagog z terenu Europy Środkowo-Wschodniej nasunęły się więc przypuszczenia, że mamy do czynienia z pozostałościami synagogi pierwszej gminy żydowskiej we Wrocławiu – piszą w swoim artykule pt. "Zaginiona średniowieczna synagoga we Wrocławiu na tle synagog z terenu Europy Środkowej. Architektura i historia" w "Wiadomościach Konserwatorskich" wrocławscy naukowcy: prof. Małgorzata Chorowska, prof. Mateusz Goliński z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz architekt Mariusz Caban.

Czym były odnalezione mury?

Badania archeologiczne w podziemiach budynku Instytutu Historycznego zostały sfinansowane przez Fundację Bente Kahan w ramach szerszego projektu "Historia odzyskana", współfinansowanego z kolei przez gminę Wrocław. Archeolodzy szukali przede wszystkim mykwy, czyli zbiornika wodnego, w którym dokonywano rytualnego obmycia.

Wśród archeologicznych znalezisk przy ul. Szewskiej znajduje się m.in. dobrze zachowany mur zbudowany na planie litery L., który powstał prawdopodobnie w XIV w. i został rozebrany w XVI w.

 Trudno jednoznacznie ocenić, czy są to pozostałości poszukiwanej mykwy. Ze względu na stopień zniszczenia reliktów i brak górnych partii nie udało się jednak na razie zinterpretować funkcji odkrytych murów – powiedział kierownik prac archeologicznych dr Paweł Duma z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Archeolodzy znaleźli też m.in. miejsce, w którym mogła znajdować męska sala modlitw średniowiecznej synagogi.

***

Czytaj także:

***

– Gotycki budynek przy Szewskiej 49 jest cennym i bardzo ciekawym zabytkiem, a jeśli domniemanie o synagodze jest słuszne, to potencjalnie mamy do czynienia z najlepiej zachowanymi reliktami jednego z najstarszych, jeśli nie najstarszego, tego rodzaju murowanego obiektu na ziemiach polskich – podkreślił prof. Mateusz Goliński z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

PAP/jp

Czytaj także

Prof. Anna Świderkówna. Od tajemnic egipskich papirusów po odczytanie Biblii

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2023 05:46
- Wiedza jest dla mnie drogą. Ma ona sens, kiedy do czegoś większego mnie prowadzi. Do jakiegoś głębszego poznania i zrozumienia. Do jedynej Prawdy - mówiła w archiwalnej radiowej audycji prof. Anna Świderkówna, znakomita znawczyni historii starożytności, kultury helleńskiej i Biblii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edyta Stein. "Patronka ludzi poszukujących prawdy"

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2024 05:45
Na drogę duchową Edyty Stein – filozofki i zakonnicy, zamordowanej w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz, która w 1987 roku została beatyfikowana, a w 1998 ogłoszona świętą Kościoła katolickiego – złożyły się i jej rodzinna żydowska tradycja, i młodzieńczy ateizm, i wieloletnie studia filozoficzne, a przede wszystkim: spotkanie z chrześcijaństwem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Samuel Bogumił Linde. Syn Szweda i Niemki, który zakochał się w polskiej kulturze

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2023 05:50
Choć jego językiem ojczystym był niemiecki, uczony ten przeszedł do historii jako autor pierwszego, cennego do dziś, nowoczesnego słownika języka polskiego. Poza tym kierował świetnym liceum, w którym uczył się m.in. Chopin, a także współtworzył i prowadził Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie. 
rozwiń zwiń