Historia

Lubelskie: Zamiast części od traktora garniec z monetami. Niezwykłe znalezisko pod Parczewem

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2023 05:45
Około 1000 miedzianych szelągów znalazł przypadkiem na swoim podwórku mieszkaniec jednej z miejscowości we wschodniej Polsce. Monety datowane są na połowę XVII wieku znajdowały się w ukrytym pod ziemią ceramicznym garnku. 
Prace archeologiczne  - monety wydobyte z ziemi (fot. ilustracyjna)
Prace archeologiczne - monety wydobyte z ziemi (fot. ilustracyjna)Foto: Shutterstock

Do niecodziennego odkrycia doszło we wsi Zaniówka położonej niedaleko Parczewa w województwie lubelskim. Mężczyzna, który za pomocą wykrywacza metali poszukiwał części sprzętu rolniczego, natrafił przypadkowo na garniec z monetami.

1000 monet w ceramicznym garnku

Znalazca poinformował o wszystkim Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie. Na miejsce, w którym odnaleziono skarb przyjechali specjaliści, którzy dokonali wstępnej ekspertyzy.

"Oględziny zgłoszonych i zabezpieczonych przez znalazcę przedmiotów jak i miejsca ich znalezienia, wstępnie wykazały, iż jest to skarb monet, na który składa się depozyt szelągów koronnych i litewskich z XVII wieku, w ilości szacunkowej około 1000 sztuk" - napisał w oświadczeniu lubelski wojewódzki konserwator zabytków.

Skarb umieszczony był w dzbanku ceramicznym (tzw. siwak) ze śladami uszkodzeń mechanicznych. W naczyniu znajdowały się również fragmenty tkaniny. Całość ważyła około trzech kilogramów.

Lubelski wojewódzki konserwator zabytków poinformował, że depozyt został umieszczony intencjonalnie w warstwie podglebia, o czym świadczy "wyraźnie zarysowany ślad na profilu wykonanego wkopu na miejscu odkrycia". Trudno jednak ustalić, kto był właścicielem skarbu i czemu nigdy nie wydobył schowanych monet.

Boratynki i kryzys Rzeczypospolitej

Odnalezione monety znajdują się w różnym stopniu zachowania. "Oddzielone od zespołu zwartego w dzbanku, tworzą egzemplarze luźne (115 sztuk) oraz tzw. zlepieńce (monety zespolone po kilka sztuk w skutek procesów utleniania) – 62 sztuki" - zaznaczył w oświadczeniu lubelski wojewódzki konserwator zabytków.

Zgodnie z informacjami zawartymi na portalu poświęconym wykopaliskom i odkryciom archeologicznym zwiadowcahistorii.pl, miedziane monety odkryte w garncu w Zaniówce to tzw. boratynki. Ich nazwa pochodzi od nazwiska zarządcy mennicy krakowskiej Tytusa Boratiniego, działającego w czasach króla Jana Kazimierza.

Rzeczpospolita znajdowała się wówczas w głębokim kryzysie. W połowie XVII wieku państwo polsko-litewskie zostało doszczętnie zniszczone i ograbione podczas najazdów dokonanych przez Moskwę i Szwecję. W kraju brakowało też kruszcu, z którego bito monetę, a długi wobec nieopłaconej i skorej do buntu armii stale rosły. Z tych względów w 1659 roku Jan Kazimierz podjął decyzję o biciu tańszej, mniej wartościowej monety w mennicach polskich i litewskich. Miedziane szelągi, czyli właśnie boratynki, przeznaczone były na zapłatę wojsku.

***

Jak poinformował lubelski wojewódzki konserwator zabytków, znaleziony we wsi Zaniówka skarb, w którego skład wchodzą XVII-wieczne szelągi, zostanie w całości przekazany w depozyt do Działu Archeologii Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.

National Geographic/Live Science/Zwiadowca Historii/th


Czytaj także

30 tys. srebrnych monet. Takiego skarbu jeszcze nie było

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 11:00
Wielki skarb znaleziono na placu budowy hotelu w Bath. Pochodzi z III wieku i jest prawdopodobnie piątym największym tego typu znaleziskiem w historii Wielkiej Brytanii - donosi portal BBC.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Bielsku-Białej odnaleziono fundamenty XVIII-wiecznego ratusza

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 05:40
Podczas prac ziemnych prowadzonych na terenie centralnego placu Białej Krakowskiej, czyli historycznej dzielnicy Bielska-Białej, natrafiono na fragmenty murów. Są to prawdopodobnie pozostałości po dawnym, XVIII-wiecznym ratuszu miejskim. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wałbrzych. Pies Kajtuś wywęszył średniowieczny skarb

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 05:40
W okolicach Wałbrzycha na Górnym Śląsku odnaleziono - przechowywane w glinianym garnku - brakteaty, czyli średniowieczne jednostronne monety. Zdaniem badaczy jest to największe tego typu odkrycie od co najmniej stu lat. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Remont na wagę złota. Pod podłogą znaleźli 260 cennych monet

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 05:40
W północno-wschodniej Anglii przypadkiem dokonano wyjątkowego odkrycia. Podczas prac remontowych w jednym z domów właściciele natrafili na naczynie wypełnione po brzegi złotymi monetami z XVII i XVIII wieku. Zdaniem ekspertów znalezisko jest warte niemal półtora miliona złotych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mazowieckie: Krzyżacki skarb znaleziony na łące za kościołem

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2022 05:45
18 krzyżackich monet odkryli pasjonaci historii na jednej z łąk w miejscowości Jadów. Zdaniem wojewódzkiego konserwatora zabytków najprawdopodobniej jest to największy skarb krzyżacki znaleziony na Mazowszu.
rozwiń zwiń