Historia

Zmarł Andrzej Bulc - jeden z założycieli Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2023 05:30
Należał do Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Był członek komitetu założycielskiego  Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Andrzej Bulc zmarł 18 paźdzernika br. W 2018 roku został Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.
Andrzej Bulc - pierwszy z prawej, w środku Andrzej Gwiazda, z lewej - Joanna Duda-Gwiazda
Andrzej Bulc - pierwszy z prawej, w środku Andrzej Gwiazda, z lewej - Joanna Duda-GwiazdaFoto: Forum

Andrzej Bulc urodził się 11 listopada 1951 roku w Przasnyszu. W 1973 roku ukończył Policealne Studium Budownictwa Okrętowego w Gdańsku i zaczął pracę jako elektryk, a później kontroler jakości w Zakładach Okrętowych Urządzeń Elektrycznych i Automatyki Elmor w Gdańsku.

Od września 1980 roku należał do Solidarności, a rok później zaangażował się w organizację  Wszechnicy Robotniczej "S" Regionu Mazowsze.

Był współpracownikiem i przyjacielem Anny Walentynowicz, Joanny i Andrzeja Gwiazdów, Krzysztofa Wyszkowskiego, Jana Karandzieja. W latach 1978- 1980 pracował w redakcji "Robotnika Wybrzeża", pierwszego podziemnego pisma w północnej Polsce.

Kliknij w obrazek i dowiedz się więcej o powstaniu Solidarności:

src="//static.prsa.pl/9b29e0b8-e38a-4c47-9210-12bdc37c93aa.file"

Był inwigilowany przez komunistyczne służby bezpieczeństwa oraz wielokrotnie aresztowany. Został także internowany 13 grudnia 1981 roku, w noc wprowadzenia stanu wojennego. W ośrodku odosobnienia w więzieniu na warszawskiej Białołęce przebywał do 21 lipca 1981 roku. W 1989 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Do Polski wrócił w 2005 roku, zamieszkał w Warszawie.

Informacja o śmierci Andrzeja Bulca dotarła do opinii społecznej z opóźnieniem. "Informujemy o jego śmierci z opóźnieniem, ponieważ rodzina nie przekazała wcześniej wiedzy o tym fakcie opinii publicznej. Stowarzyszenie "w Trosce o Dom Ojczysty" im. Anny Walentynowicz, uczci jego pamięć na organizowanej przez nas konferencji poświęconej Wolnym Związkom Zawodowym Wybrzeża 9 listopada o godzinie 17 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, na ulicy Rakowieckiej w Warszawie. 

Kliknij w obrazek:

src="http://static.prsa.pl/3ab8a157-2f35-48fb-bac0-16cf62734030.file"

Opozycyjna aktywność robotników

29 kwietnia 1978 roku w Gdańsku powstały Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża. Powołali je Andrzej Gwiazda, Krzysztof Wyszkowski i Antoni Sokołowski. Wkrótce dołączyli do nich Anna Walentynowicz, Maryla Płońska, Alina Pieńkowska, Joanna Duda-Gwiazda, Lech Kaczyński, Bogdan Lis, Bogdan Borusewicz, Antoni Sokołowski i Tadeusz Szczepański.

Dwa miesiące wcześniej, w Katowicach 21 lutego 1978 roku Kazimierz Świtoń utworzył pierwszy w Polsce, niezależny od władz komunistycznych Komitet Wolnych Związków Zawodowych.

Wydarzenia te w ciągu dwóch lat doprowadziły do powstania 10-milionowego ruchu społecznego Solidarność – związku, który odmienił Polskę.

– Bardzo szybko przekonaliśmy się, że do ludzi trafia to, co dotyczy ich otoczenia. Rozpoczęliśmy z Anią Walentynowicz otwarte wyjście do ludzi. Nasze ulotki rozdawaliśmy twarzą w twarz. Nikt z nas nie był sam, każdy był wspierany przez wspólne środowisko – wspominał w rozmowie z Portalem PolskieRadio.pl Krzysztof Wyszkowski.

Zobacz i posłuchaj, jak wspominają tamte dni świadkowie wydarzeń – wejdź na strony PolskieRadio.pl na wzz.polskieradio.pl.

im

Źr. Encyklopedia Solidarności. Biogramy

Czytaj także

Co działo się w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku? Porozumienia Sierpniowe: chronologia wydarzeń

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2016 12:41
Mija 36 lat od podpisania w sali BHP Stoczni Gdańskiej Porozumień Sierpniowych, które pozwoliły na powstanie NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

40-lecie Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Rozmowa z Krzysztofem Wyszkowskim

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2018 16:44
29 kwietnia 1978 roku w Gdańsku powstały Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża. W Polskim Radiu 24, m.in. o formowaniu się organizacji, a także działaniach Służby Bezpieczeństwa PRL przeciwko niej, mówił współzałożyciel WZZ, Krzysztof Wyszkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Walentynowicz. Aresztowanie za "działalność związkową"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2023 06:00
9 marca 1983 roku podczas procesu w Grudziądzu sąd skazał Annę Walentynowicz na rok i trzy miesiące więzienia w zawieszeniu na 3 lata za m.in. "kontynuowanie działalności związkowej i organizowanie akcji protestacyjnej" w grudniu 1981 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Walentynowicz - matka Solidarności. "Była wyczulona na ludzką krzywdę"

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 09:29
Polska działaczka społeczna, opozycjonistka w PRL, działaczka Wolnych Związków Zawodowych, współzałożycielka NSZZ Solidarność, dama orderu Orła Białego. Anna Walentynowicz to jedna z bohaterek Sierpnia ’80 i polskiej drogi do wolności. To właśnie jej życiu poświęcona była audycja "Polki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Solidaryzujemy się ze strajkującymi w Gdańsku i w Gdyni". Szczeciński Sierpień '80

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2023 05:45
19 sierpnia 1980 roku w Stoczni Szczecińskiej im. Warskiego powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, jego przewodniczącym wybrano Mariana Jurczyka. Dzień wcześniej o godz. 10.30 część wydziałów przerwała pracę. Przed bramą główną zgromadziło się kilka tysięcy pracowników.
rozwiń zwiń