Historia

W powiecie hrubieszowskim odkryto starożytną broń

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2024 05:40
Zabytkową broń barbarzyńskich plemion, prawdopodobnie z okresu Imperium Rzymskiego, znaleziono w lesie w powiecie hrubieszowskim.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Odkrycia dokonał przypadkowy przechodzień - znaleziska znajdowały się płytko w leśnej ściółce. Z uwagi na bardzo silną korozję wymieszaną z piaskiem i błotem początkowo trudno było określić, co to za przedmioty. Odnalezione kilkanaście kilogramów żelaza zabezpieczono i przekazano ekspertom. 

Włócznie, topory, siekiera

Po wstępnej analizie archeolodzy z Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie ustalili, że odkryte artefakty to dziewięć żelaznych grotów włóczni (o długości od 25,5 do 34,5 cm), dwa żelazne topory bojowe (jeden o długości 23,5 cm, wysokość ostrza 7 cm) i siekiera tulejowata lub siekierociosło. Eksperci mają trudności z określeniem trzech kolejnych przedmiotów. Prawdopodobnie to żelazny imacz do tarczy (części tarczy znajdującej się po jej wewnętrznej stronie, umożliwiającej trzymanie) oraz dwa żelazne dłuta lub groty.

***

Czytaj także:

***

Świadkowie kultury przeworskiej

Archeolodzy przypuszczają, że bronią posługiwali się wojownicy należący do tzw. kultury przeworskiej (I w. p.n.e. – II/III w. n.e.), utożsamianej przez archeologów z plemieniem Wandalów (ludu germańskiego z pierwszej poł. I tysiąclecia) bądź ze społecznościami z kręgu kultur gockich (II/III w. n.e. – V w. n.e.).

Eksperci przypomnieli, że wiele lat temu, podczas budowy Placówki Straży Granicznej w pobliskim Horodle, odkryto zniszczony grób wojownika właśnie kultury przeworskiej. W związku z kolejnym znaleziskiem archeolodzy planują na wiosnę ponowne oględziny miejsca odkrycia.

***

Czytaj także:

***

Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków przekazał znalezione zabytki do Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.

IAR/A.Zalewska/PR Lublin/jp

Czytaj także

Czescy i słowaccy archeolodzy odkryli w Gwatemali miasto Majów

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2024 05:40
Grupa czeskich i słowackich archeologów poinformowała o odkryciu w Gwatemali pozostałości jednego z najstarszych miast Majów. Ekspedycja Neuron odbyła się latem zeszłego roku. Jej zadaniem było zebranie nowych informacji, które pomogą poznać okoliczności powstania i upadku cywilizacji majańskiej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwie greckie świątynie odkryto we włoskim Paestum. "Znalezisko w znalezisku"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2024 05:40
Resztki dwóch świątyń w stylu doryckim odkryto w parku archeologicznym w Paestum na południu Włoch. Miasto zostało założone przez Greków w VII wieku p.n.e. jako Posejdonia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sensacyjne odkrycie we Włocławku. Wyłowiono miecz sprzed ponad 1000 lat

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2024 05:58
Podczas pogłębiania basenu portowego przy przystani przy ul. Piwnej, znaleziono bezcenny skarb - miecz typu nordyckiego datowany na IX lub X wiek. Takich mieczy w Polsce jest mniej niż 10!
rozwiń zwiń