Historia

Archeolodzy natrafili na dużą osadę z XVI wieku. W jednej ze studni krył się mały skarb

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2024 05:30
Podczas prac drogowych na trasie S-19 w rejonie wsi Knorydy koło Bielska Podlaskiego (woj. podlaskie) natrafiono na fragment dużej osady. Archeolodzy zakończyli prace przy pierwszym stanowisku, a teraz badają teren na wzgórzu.
Kaplica prawosławna we wsi Knorydy
Kaplica prawosławna we wsi KnorydyFoto: Shutterstock/Jacek Sakowicz

Objęty badaniem obszar ma prawie dwa hektary.

- Jest to może nie pierwotne, ale jedno z wcześniejszych założeń ulokowania wsi Knorydy. Dominują obiekty datowane na XVI wiek, na co wskazuje pozyskana przez nas ceramika naczyniowa. Nasze odkrycia pokrywają się ze źródłami pisanymi, bo pierwsza wzmianka na temat Knoryt jako wsi bojarskiej pochodzi z XVI wieku - mówi archeolog Michał Bąk.

Archeolodzy podczas badań odkryli bardzo dużo jam gospodarczych czyli dołów na żywność. Znaleźli też ślady po drewnianych słupach, które mogły być fragmentami konstrukcji chat. Po obu stronach rzeczki znaleziono też resztki kilku studni - dodaje archeolog.

Czytaj także:


Mały skarb znaleziony w studni

- Z jednej ze studni pozyskano niewielki, prawdopodobnie dziecięcy, srebrny pierścionek - mówi archeolog. - W jamach śmietniskowych znaleźliśmy dużo żelaznych przedmiotów. 

Znaleziska trafią do lokalnego muzeum i do dalszych specjalistycznych badań. Natomiast pod koniec tygodnia, drogowcy będa mogli wznowić prace na S-19 na odcinku Bielsk Podlaski - Boćki.

IAR/Eugeniusz Ryżyk/Polskie Radio Białystok/b

Czytaj także

Sensacyjne znalezisko chorwackich archeologów. Jest starsze niż imperium rzymskie

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2024 05:40
Chorwaccy archeolodzy dokonali sensacyjnego odkrycia na półwyspie Peljeszac. Na znanym stanowisku znaleźli hełm iliryjskiego żołnierza mający prawdopodobnie ponad dwa i pół tysiąca lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pękające garnki z Cypru. Polki zbadały starożytne naczynia kuchenne z Nea Pafos

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 05:30
Dr Edyta Marzec i Monika Miziołek z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN oraz dr Kamila Nocoń z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego opisały ceramikę kuchenną, którą przed wiekami posługiwali się mieszkańcy cypryjskiego Nea Pafos.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy ustalili miejsce pochówku Platona. Pomogła sztuczna inteligencja

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2024 05:40
Badacze wykorzystali sztuczną inteligencję do rozszyfrowania starożytnego papirusu odnalezionego w zniszczonym wybuchem Wezuwiusza Herkulanum. Okazało się, że zawiera on szczegółowe informacje na temat miejsca pochówku greckiego filozofa Platona. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na dnie rzeki Tag w Portugalii odkryto port wykorzystywany przez Rzymian

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2024 05:30
Portugalscy naukowcy badają strukturę portu rzecznego, z którego dawniej mogli korzystać Rzymianie. Pozostałości tego portu znajdują się w miejscowości Muge nieopodal Lizbony, w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego.
rozwiń zwiń