Historia

Na dnie rzeki Tag w Portugalii odkryto port wykorzystywany przez Rzymian

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2024 05:30
Portugalscy naukowcy badają strukturę portu rzecznego, z którego dawniej mogli korzystać Rzymianie. Pozostałości tego portu znajdują się w miejscowości Muge nieopodal Lizbony, w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego.
Z lewej: widok na rzekę Tag w okolicy miejscowości Muge. Z prawej: fragment mapy Półwyspu Iberyjskiego z zaznaczonym miejscem odkrycia portu
Z lewej: widok na rzekę Tag w okolicy miejscowości Muge. Z prawej: fragment mapy Półwyspu Iberyjskiego z zaznaczonym miejscem odkrycia portuFoto: Polskie Radio/grafika na podstawie Shutterstock i zasobów domeny publicznej

Fragmenty portu, przez który Rzymianie ekspediowali statki handlowe, znaleziono na dnie rzeki Tag - poinformował lokalne media koordynator prac archeologicznych Joao Pimenta z Uniwersytetu Lizbońskiego.

Według archeologów odnaleziony port mógł być wykorzystywany jeszcze przed pojawieniem się w II stuleciu p.n.e. Rzymian na Półwyspie Iberyjskim. - Zdecydowana większość pozostałości po porcie rzecznym znajduje się pod wodą - relacjonował Pimenta. - Prawdopodobnie mamy do czynienia z miejscowością portową, która otworzyła się na kontakt ze światem rzymskim jeszcze przed podbojem tych terenów - dodał.

***

Czytaj także:

***

Prowadzący prace naukowcy z Ośrodka Archeologicznego w Almadzie i z Uniwersytetu Lizbońskiego zastrzegają, że szczegółowe badania wymagają użycia sprzętu do nurkowania. Dalsze prace uzasadnione są jednak dobrym stanem tego, co zachowało się z portowej infrastruktury, a także koniecznością zabezpieczenia szczątków przed degradacją. W usytuowanych na terenie gminy Valada ruinach portu znalezione zostały m.in. amfory, a także fragmenty naczyń ceramicznych.

Z dotychczasowych badań wynika, że Rzymianie w sposób intensywny korzystali z portu rzecznego w Muge pomiędzy I w. p.n.e. a V w. "Zachowane tam struktury odpowiadają bezprecedensowemu rzymskiemu portowi o dużym znaczeniu (…), który musi być chroniony i wciąż badany" - napisali autorzy analiz.

Jedną z wątpliwości archeologów jest kwestia tego, czy port został przez Rzymian przebudowany podczas ich obecności na Półwyspie Iberyjskim.

***

Czytaj także:

***

PAP/mc

Czytaj także

Salvador Dali. Największy ekscentryk XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2024 05:36
Słynął z ekscentryzmu i umiejętności szokowania połączonych z wyjątkowym ego. "Moje imię wskazuje na to, że przyszedłem zbawić współczesne malarstwo przed rosnącą tępotą i chaosem" – powiedział sam o sobie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pedro i Inês. Makabryczny koniec romantycznej miłości

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2024 05:45
Alcobaça w środkowej Portugalii. Tu, w potężnym klasztorze cystersów, znajdują się dwa przepiękne gotyckie grobowce: króla Piotra I oraz jego ukochanej Inês de Castro. Z parą tą wiąże się najsłynniejsza – i bardzo tragiczna – portugalska historia miłosna sprzed sześciu wieków. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

José Ortega y Gasset. Filozof w czasie "buntu mas"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2024 05:40
– Należy do klasyków krytyki kultury masowej. Bardzo trafnie pokazał jej cechy – podkreślała w Polskim Radiu kulturoznawczyni Małgorzata Szpakowska, opowiadając o poglądach José Ortegi y Gasseta. 9 maja 2023 roku mija 141. rocznica urodzin tego znanego hiszpańskiego filozofia i eseisty, autora m.in. "Buntu mas".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rewolucja goździków. Krok Portugalii w stronę demokracji

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2024 05:45
Dokładnie 50 lat temu, 25 kwietnia 1974 roku, w Portugalii miał miejsce przewrót wojskowy, który doprowadził do obalenia rządów dyktatorskich w tym kraju. Wydarzenia te przeszły do historii jako "rewolucja goździków".
rozwiń zwiń