Historia

Powołanie rządu Tadeusza Mazowieckiego

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2023 05:35
- Jest w tym narodzie krzywd wiele, ale dzisiaj wszyscy muszą się zdobyć na nowe stosunki między sobą. Jeżeli się na to zdobędziemy, to żywię nadzieję, że wyjdziemy na prostą - mówił Tadeusz Mazowiecki.
Premier Tadeusz Mazowiecki
Premier Tadeusz MazowieckiFoto: Artur Klose

Rząd Tadeusza Mazowieckiego został powołany 12 września 1989. W swoim exposé premier zwracał uwagę przede wszystkim na problemy gospodarcze, przed którymi stanął jego gabinet. Za najpilniejsze uznał zahamowanie inflacji, zmniejszenie deficytu budżetowego, konieczność utrzymania dyscypliny podatkowej, budowę gospodarki wolnorynkowej.

- Przychodzę jako człowiek Solidarności, wierny sierpniowemu dziedzictwu. Pojmuję je jako wielkie zbiorowe wołanie społeczeństwa o podmiotowość, prawo decydowania o losach kraju oraz jako gotowość do solidarnego i zdecydowanego działania, aby te cele osiągnąć – przemawiał z trybuny sejmowej.

- Polacy muszą zacząć nową kartę w swojej historii. Trzeba wyeliminować ze wzajemnych stosunków nienawiść, która mogłaby się stać ogromną siłą destrukcyjną. Musimy jako naród przełamać poczucie beznadziejności i wspólnymi siłami stawić czoła stojącemu przed nami wyzwaniu, zadaniu wyjścia z katastrofy gospodarczej i przebudowy państwa – powiedział na zakończenie.

Posłuchaj relacji z wyboru Tadeusza Mazowieckiego na premiera Polski oraz fragmentów wygłoszonego przez niego exposé.


Posłuchaj
08:03 Expose premiera Mazowieckiego.mp3 Fragmenty exposé premiera Tadeusza Mazowieckiego (PR, 24.08.1989)

 


Posłuchaj
02:09 Powołanie Tadeusza Mazowieckiego na stanowisko premiera.mp3 Powołanie Tadeusza Mazowieckiego przez Sejm na stanowisko premiera. (PR, 24.08.1989)

Kilka tygodni wcześniej, 24 sierpnia 1989 roku Sejm większością głosów desygnował Tadeusza Mazowieckiego na premiera Polski. Tego dnia Mazowiecki spotkał się z dziennikarzami z całego świata, licznie zgromadzonymi w Sali kolumnowej Sejmu.

- Jeżeli natomiast mielibyśmy się pogrążyć we wzajemnej niechęci i nienawiści, w porachunkach, to byłoby to wielkie zagrożenie dla tej drogi, którą podejmujemy – stwierdził podczas konferencji prasowej. 


Czytaj także

Sierpień 1980 - to był przełomowy moment

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 05:54
- Przy bramach zakładu garstka ludzi. Krzyczą i zachęcają, by inni się dołączyli. Nad bramą lata samolot, rozrzucający ulotki z informacją, że strajk się zakończył, a stocznię opanowała grupka elementów antysocjalistycznych – wspominał jeden z uczestników strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaczęło się 4 czerwca. 26 lat temu odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2015 20:09
Była lampka szampana i chóralne sto lat dla Polski. Byli opozycjoniści uczcili rocznicę wyborów czerwcowych. Kilkaset osób spotkało się na Placu Konstytucji, w miejscu, gdzie mieściła się legendarna "Niespodzianka", która w 1989 roku pełniła rolę sztabu wyborczego Solidarności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

4 czerwca 1989. Zobacz nowy serwis Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2024 06:00
35 lat temu kartka wyborcza stała się czerwoną kartką, którą Polacy pokazali władzy komunistycznej. Pierwsze częściowo wolne wybory stały się punktem przełomowym przemian nie tylko w Polsce, lecz także w całym bloku wschodnim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komuniści rozmawiają z opozycją. Negocjacje Okrągłego Stołu

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2024 05:55
Negocjacje nazwane Okrągłym Stołem miały swój początek 6 lutego 1989 roku. Po dwóch miesiącach rozmów przedstawicieli komunistycznej władzy z ludźmi opozycji - 5 kwietnia - podpisano porozumienie. Moment ten jest symbolicznym początkiem transformacji systemowej w Polsce i Europie Środkowej. Układ między władzami PRL a częścią opozycji do dziś wzbudza wiele dyskusji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

31 lat później. 4 czerwca 1989: wybór tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 19:00
Po dyskusjach związanych z rocznicą rozpoczęcia i zakończenia obrad "okrągłego stołu" przed nami kolejna data z kalendarza polskich rocznic: dzień pierwszej tury wyborów parlamentarnych z roku 1989.Czym były? Co wybrali Polacy w czerwcu? O czym zadecydował ich zbiorowy werdykt?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tygodnik Solidarność". Stał się "pismem ogromnego ruchu społecznego"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2024 05:40
– Doskonale pamiętam tamte dni. Praca w redakcji to było coś niesamowitego. Było to cenne doświadczenie nie tylko dziennikarskie, ale przede wszystkim solidarnościowe – mówił na antenie Polskiego Radia publicysta Krzysztof Gottesman, który w 1981 roku znalazł się w zespole tworzącym periodyk.
rozwiń zwiń