Historia

Król Francji Ludwik XIV: państwo to ja!

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2024 05:37
Kiedy zmarł Ludwik XIII, jego syn i następca tronu miał zaledwie 4 lata i 8 miesięcy. Do czasu osiągnięcia 13 roku życia rządy sprawowali jego matka Anna Austriaczka i kardynał Jules Mazarin.
Ludwik XIV w dniu koronacji (1648), fragm. portretu Henriego Testelina, Wikipediadp
Ludwik XIV w dniu koronacji (1648), fragm. portretu Henriego Testelina, Wikipedia/dp

14 maja 1643 roku 13-letni Ludwik XIV został królem Francji. Formalnie władzę objął dopiero w roku 1661, po śmierci pierwszego ministra Francji – Julesa Mazariniego.

Król bez władzy

– Można powiedzieć, że Ludwik XIV od momentu urodzenia był przeznaczony do tej władzy – mówił Piotr Dmitrowicz w aud. "Mieć 19 lat" w 2005 roku. – Urodził się w dość dziwnych okolicznościach, tzn. jego ojciec Ludwik XIII przez wiele lat nie utrzymywał żadnych związków z jego matką Anną Austriaczką.

Następca tronu był długo wyczekiwany przez całą Francję. Po 23 latach małżeństwa króla Ludwika XIII na świat przyszedł jego potomek.

– Cały okres jego młodzieńczych lat upływał w niezwykle burzliwych warunkach – zaznaczał Piotr Dmitrowicz. – Te wszystkie frondy chłopskie we Francji, próby przejęcia władzy przez konkurentów, to musiało wpływać na młodego Ludwika XIV.


Posłuchaj
03:03 Ludwik XIV_Mieć 19 lat.mp3 O 19-letniem Ludwiku, młodym królu Francji mówi historyk Piotr Dmitrowicz, aud. Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Mieć 19 lat". (PR, 4.11.2005)

 

Ludwik XIV (1701), aut. portretu Hyacinthe Rigaud, źr. Luwr, Wikipedia/dp
Ludwik XIV (1701), aut. portretu Hyacinthe Rigaud, źr. Luwr, Wikipedia/dp

Reforma państwa

Jeszcze zanim zmarł kardynał Mazarini młody Ludwik XIV zajmował się głównie sprawami administracyjnymi na dworze. Już wtedy próbował reformować swoje państwo w duchu absolutyzmu. – Wprowadził dosyć scentralizowaną hierarchię na swoim dworze – mówił Piotr Dmitrowicz. – Wszystkie działania miały być zsynchronizowane, miało odbywać się w terminie. Dwór się zaczynał rozrastać.

Kiedy już w wieku 22 lat otrzymał pełnię władzy królewskiej rozpoczął zakrojoną na szeroką skalę reformę państwa. Już w pierwszym roku panowania wydał 14 edyktów, zapoczątkowujących diametralne zmiany. Obejmowały one: prawodawstwo, finanse, gospodarkę, nowy podział administracyjny kraju, wojsko, porządki publiczne, podatki, cła i inne. Opracował tzw. wielkie ordonanse: postępowania cywilnego, karnego, prawa handlowego i marynarki.

Król Słońce

Ludwik XIV oprócz tego, że przeprowadzał wielkie reformy państwowe i zbudował potęgę kulturalną Francji, przez wiele lat prowadził wojny, które dramatycznie wpłynęły na stan gospodarki kraju. Kolonie na całym świecie utwierdzały pozycję Francji, ale wiązały się też z ogromnymi kosztami.

Do historii przeszło już określenie Ludwika XIV jako Króla Słońce. – Od dzieciństwa uczono młodego Ludwika XIV z takiego specjalnego atlasu, na którym zaznaczone były wszystkie ziemie jakie kiedykolwiek należały do Francji – mówił Piotr Dmitrowicz.

Ludwik XIV ze swoją żoną Marią Teresą Habsburg miał sześcioro dzieci. Wieku dorosłego dożyło tylko jedno z nich. Kilkanaścioro dzieci miał ze swoimi licznymi kochankami, ale większości z nich nie uznał. Ponadto żył i rządził tak długo, że przeżył swojego syna i wnuka, Ludwik XV był jego prawnukiem. – Rządził w aurze boskości i absolutyzmu – podsumował Piotr Dmitrowicz. – Kiedy umierał do wzruszonych dworzan miał powiedzieć: "Czyżbyście uwierzyli, że rzeczywiście jestem nieśmiertelny?".

Ludwik XIV pozostawił po sobie państwo o silnie scentralizowanej, absolutystycznej władzy królewskiej. Kilkadziesiąt lat później rewolucja francuska wystąpiła przeciwko temu systemowi.

mb

Zobacz więcej na temat: Francja Wersal monarchia
Czytaj także

Georges Clemenceau zwany "starym tygrysem"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 05:35
Dandys paryski, uwodziciel kobiet, znakomity jeździec i strzelec, przyjaciel artystów. Taki był Georges Clemenceau, premier Francji. Dzisiaj mija 93. rocznica jego śmierci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludwik XVI – człowiek, którego jedyną winą było to, że został królem

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2018 06:05
Był władcą, który nie sprostał wymaganiom czasów, w których przyszło mu żyć. Rewolucja 1789 roku zmiotła go z tronu i zaprowadziła na gilotynę. Jej pocałunek poczuł 225 lat temu, 21 stycznia 1793.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Georges Danton – rewolucja pożera własne dzieci

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2023 05:30
Georges  Danton był jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci Rewolucji Francuskiej. Z jednej strony wybitny polityk i patriota, a z drugiej demagog i skorumpowany człowiek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nudny pałac czy arcyciekawy punkt na mapie? Odwiedzamy Wersal

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2022 15:45
- Wersal wcale nie jest przereklamowany. To przepiękne wnętrza i piękne ogrody - mówi w Czwórce Alicja Parvine, przewodniczka po Paryżu. - Polecam zwiedzanie Wersalu każdemu, kto przyjeżdża do Paryża.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Król Ludwik XV i jego zainteresowania. Nauka, botanika i sztuka

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 21:00
Podróż z Paryża do Wersalu trwa niecałą godzinę, natomiast podróż "Eureki" w czasie sięga XVIII wieku i okresu panowania Ludwika XV. Z racji pasji botanicznych mówiono o nim "król ogrodnik". Poprzez naukę i sztukę, której był mecenasem, poznajemy atmosferę dworu, wystrój, obyczaje i historie jego mieszkańców, w tym królewskiej małżonki, Marii Leszczyńskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paryż: starożytna nekropolia odkryta w centrum miasta przy dworcu Port Royal

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 05:40
Podczas przygotowań do rozbudowy dworca kolejowego Port Royal archeolodzy natrafili na szczątki pięćdziesięciu osób. Zdaniem badaczy cmentarz pochodzi z II wieku, gdy miasto znajdowało się pod panowaniem Rzymian. 
rozwiń zwiń