Historia

Wielkie Zimbabwe - odkryto tajemnicę zaopatrywania w wodę przedkolonialnej metropolii w Czarnej Afryce

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2023 05:45
W jaki sposób na obszarze nawiedzanym przez liczne susze funkcjonowała największa przed erą kolonizacji europejskiej metropolia w Afryce Subsaharyjskiej? Okazuje się, że mieszkańcy rozwinęli system retencyjny oparty na wykorzystaniu znajomości sezonowych cieków wodnych. 
Ruiny Wielkiego Zimbabwe
Ruiny Wielkiego Zimbabwe Foto: Shutterstock/Jo Reason

W górach południowo-wschodniego Zimbabwe leżą ruiny pierwszego dużego miasta w południowej Afryce. Metropolia Wielkie Zimbabwe, na obszarze której wznoszą się duże kamienne budowle była od XI wieku stolicą królestwa Shona położonego na obszarze pogranicza Zimbabwe i Mozambiku. Metropolia opustoszała dopiero w XVII wieku. W języku Shona "Zimbabwe" oznacza "wielki kamienny dom" i właśnie od ruin tego miasta wzięła się nazwa państwa. 

Tak duże miasto potrzebowało stałego dostępu do dużej ilości wody - koniecznej dla potrzeb mieszkańców i hodowanego przez nich bydła i nawadniania roślin uprawnych. Wielkie Zimbabwe znajduje się na terenie, który nawiedzały liczne susze. Największy ciek wodny, rzeka Mutirikwi, oddalony jest kilka kilometrów na wschód od miasta. Organizacja dostaw wody z rzeki byłaby przedsięwzięciem wymagającym dużych nakładów pracy, kosztów i czasochłonnym. Najprawdopodobniej musiała zatem istnieć inna metoda zaopatrywania metropolii w wodę. 

Czytaj także:

Doły "dhaka" 

W pobliżu ruin występują jednak niewielkie okresowe źródła i potoki oraz cieki wód gruntowych. Zespół naukowców z Anglii, Danii, RPA i Zimbabwe odkrył, że to właśnie one były wykorzystywane do gromadzenia wody. Badacze, za pomocą metod teledetekcji i wykopalisk, przeanalizowali rozmieszczone nieopodal ruin Wielkiego Zimbabwe doły zwane "dhaka". Do tej pory sądzono, że służyły one jedynie wydobywaniu gliny wykorzystywanej do wznoszenia chat. Badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców pokazują jednak, że doły musiały być również wykorzystywane do zbierania i magazynowania wody na potrzeby Wielkiego Zimbabwe.

"Istnieją wyraźne dowody, że zagłębienia zostały wykopane w miejscach, w których mogą zbierać się wody powierzchniowe z sezonowych źródeł, a jednocześnie sączyła się do nich również woda gruntowa. Tak zmagazynowaną wodę można było wykorzystać w okresie suszy" wskazują autorzy. Mapy przygotowane przez badaczy pokazują, że w ten sposób mieszkańcy Wielkiego Zimbabwe stworzyli wokół miasta system stawów retencyjnych. 

Mapa przedstawiająca lokalizację zbiorników "dhaka". Na niebiesko zaznaczone są zbiorniki, czarnym kolorem zaznaczono ruiny zabudowań Wielkiego Zimbabwe. Fot.: I. Pikirayi, F. Sulas, B. Nxumalo, M. E. Sagiya, D. Stott, S.M. Kristiansen, S. Chirikure, T. Musindo/Science Direct/CC BY Open Access Mapa przedstawiająca lokalizację zbiorników "dhaka". Niebieskimi polami zaznaczone są zbiorniki, czarnym kolorem zaznaczono ruiny zabudowań Wielkiego Zimbabwe. Fot.: I. Pikirayi, F. Sulas, B. Nxumalo, M. E. Sagiya, D. Stott, S.M. Kristiansen, S. Chirikure, T. Musindo/Science Direct/CC BY Open Access

Jak wskazują badacze, ten osiągnięty dzięki obserwacji tras cieków wodnych i wybudowany niewielkimi kosztami system retencyjny pozwolił na utrzymanie społeczności, która przez dwa z trzech sezonów roku doświadczało problemu suszy. Badacze mają nadzieję, że ich odkrycie zainspiruje współczesnych rolników do większej dbałości o retencję wody. 

Aarhus University/Science Direct/bm

Czytaj także

Brazylia. Zmiany poziomu morza doprowadziły do upadku prekolumbijskich społeczności

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2021 05:40
Około 2200 lat temu nastąpiło załamanie się funkcjonowania rozległej kultury, której przedstawiciele zamieszkiwali wybrzeże Oceanu Atlantyckiego. Badacze twierdzą, że przyczyną było zanikanie bogatych w ryby lagun i zatok. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Hiszpańskie Stonehenge". Susza odsłoniła megality sprzed 7000 lat

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2022 05:40
Nasilająca się w Hiszpanii susza doprowadziła do całkowitego odsłonięcia na zachodzie kraju megalitycznego pomnika. Znalezisko potocznie nazywane jest "hiszpańskim Stonehenge" ze względu na podobieństwo do prastarej konstrukcji o tej nazwie z Anglii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Attyla zaatakował imperium rzymskie, bo jego ludziom doskwierała susza - twierdzą naukowcy

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2022 05:50
Węgry doświadczyły w 2022 roku najsuchszego lata w historii pomiarów. Archeolodzy sugerują, że podobna klęska klimatyczna przyczyniła się do tego, że Hunowie zamieszkujący te tereny w V w. n.e. zmienili się z pasterzy w brutalnych najeźdźców zagrażających Rzymowi.
rozwiń zwiń