Historia

Pierwszy tom drugiej serii komiksów o legendzie wywiadu Kazimierzu Leskim

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2023 05:45
Kazimierz Leski rozpoczyna swoją najtrudniejszą misję. Tym razem będzie pozbawiony wsparcia i zmuszony działać wśród ludzi, którzy niekoniecznie popierają walkę z Niemcami… Taki jest punkt wyjścia fabuły kolejnego tomu komiksu poświęconego słynnemu polskiemu szpiegowi z czasów II wojny światowej.
Kazimierz Leski Bradl, okładka komiksu z cyklu Bradl, tom 1, cykl II
Kazimierz Leski "Bradl", okładka komiksu z cyklu "Bradl", tom 1, cykl II Foto: domena publiczna/mat. prom.

 "Bradl" to pseudonim Kazimierza Leskiego, postaci autentycznej, przed wojną inżyniera, a w jej trakcie szpiega z ramienia Państwa Podziemnego, który wsławił się m.in. wyprawami do okupowanej Europy i zdobywaniem informacji nawet w niemieckich sztabach wojskowych w przebraniu niemieckiego generała – mówił w 2020 roku Tobiasz Piątkowski, autor scenariusza komiksu z serii "Bradl".

Zadanie skrajnie niebezpieczne

27 września 2023 roku ukazał się pierwszy tom z już drugiej serii tego fabularyzowanego komiksu, który współtworzy, obok Tobiasza Piątkowskiego, Marek Oleksicki jako autor ilustracji.

Jaką historię skrywa ta książka?

Jesteśmy w Warszawie w 1942 roku. Kazimierz Leski ma wykonać skrajnie niebezpieczne zadanie – nawiązać łączność z sojusznikami na Zachodzie. Przełożeni liczą na jego doświadczenie szpiegowskie i doskonałą znajomość języków. Nie spodziewają się jednak, że ich podwładny postanowi przemierzać okupowaną Europę w przebraniu… niemieckiego generała. Fałszywe dokumenty i brawura mogą nie wystarczyć w starciu z przebiegłym agentem Gestapo depczącym mu po piętach. Sytuacja Bradla skomplikuje się jeszcze bardziej, kiedy w Paryżu spotka pewną piękną piosenkarkę…

Fabuła komiksu z serii "Bradl" jest fikcyjna, choć przedstawione wydarzenia opierają się na faktach historycznych. Pierwszy tom drugiego cyklu został wzbogacony o wstęp historyka i publicysty Sebastiana Pawliny.

Pięć tomów i dalej

– Kiedy zaczynaliśmy przygodę z "Bradlem", byliśmy pewni, jak komiks zostanie przyjęty, czy będziemy w stanie regularnie wydawać kolejne części. Okazało się, że "maszyna nam się nie zacięła ani razu". Tę serię początkową zaplanowaliśmy na pięć tomów, ale już pod koniec pracy Muzeum Powstania Warszawskiego, od którego wyszedł pomysł komiksu, było zdecydowane na dalsze jego tworzenie. Dlatego "Bradl" powróci i będzie miał kolejne przygody – zapowiadał trzy lata temu Tobiasz Piątkowski książkę, która właśnie ukazała się na rynku.

– Nie chcieliśmy robić nudnego podręcznika do historii, tylko pełnokrwistą opowieść sensacyjną. Ale większość postaci pobocznych, które pojawiają się w komiksie, to autentyczni ludzie, z których każdy miał fascynujące życie – dopowiadał w audycji Polskiego Radia Marek Oleksicki.

***

Czytaj także:

***
Kazimierz Leski "Bradl"- uczestnik Powstania Warszawskiego, błyskotliwy inżynier, który na czas wojny przeobraził się w nieuchwytnego konspiratora - jest uznawany za jednego z asów polskiego wywiadu w czasie II wojny światowej.

jp/PAP/mat. prom. 

Czytaj także

Komiks "Bradl" - to "pełnokrwista opowieść historyczna"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 14:11
"Bradl. Polak, który oszwabił Niemców" to historia oparta na losach Kazimierza "Bradla" Leskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, błyskotliwego inżyniera, który na czas wojny przeobraził się w nieuchwytnego konspiratora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bradl" - współczesny komiks o polskim bohaterze II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 11:45
Na kanwie losów jednego z uczestników Powstania Warszawskiego Kazimierza Leskiego ps. "Bradl" powstał komiks historyczny o burzliwych czasach II wojny światowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mroczny komiks przypomina o polskim Jamesie Bondzie

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 01:12
- Komiks noir ma w sobie mroczność, tajemniczość i nieoczywistość. Leski to nie superbohater, a zwykła postać, którą moglibyśmy spotkać, przechadzając się w czasie II wojny światowej po Warszawie - mówi dr Kamila Tuszyńska, badaczka komiksów.
rozwiń zwiń