Redakcja Polska

KE nie zamierza podejmować kwestii wyborów w Polsce w ramach procedury art. 7

25.04.2020 10:43
Komisja Europejska nie zamierza podejmować kwestii wyborów w Polsce w ramach procedury art. 7 traktatu - poinformował rzecznik KE Christian Wigand. W czwartek inne stanowisko przedstawił komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders. - Komisja Europejska jest zawsze gotowa, by wspierać Radę w procedurach art. 7 w jakichkolwiek kwestiach, które powinny być dyskutowane, jednak wybory w Polsce nie są sprawą, którą planują podnieść w tym kontekście - powiedział Wigand.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Shutterstock/Quinta

Dodał, że stanowisko KE się nie zmieniło i to do kraju członkowskiego należy decyzja, w jakim terminie organizować wybory. - Wybory muszą być wolne i sprawiedliwie, jednak to państwo członkowskie podejmuje decyzje, czy utrzymać ich termin, czy przełożyć - wskazał Wigand.

W czwartek unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders poinformował tymczasem na posiedzeniu komisji wolności obywatelskich PE (LIBE), że chce, by kwestią planowanych w Polsce wyborów zajęła się Rada UE w ramach procedury z art. 7 unijnego traktatu. Podkreślił, że jest w kontakcie w tej sprawie z chorwacką prezydencją.

Z nieoficjalnych rozmów PAP z przedstawicielami instytucji i dyplomatami unijnymi wynika, że Reynders nie miał mandatu KE, żeby przedstawić to stanowisko ani też nie uzgodnił go z innymi komisarzami. - Reynders nie miał mandatu ze strony Komisji Europejskiej, żeby powiedzieć to, co powiedział. Stąd reakcja w Komisji Europejskiej - wskazał jeden z dyplomatów. "Komisarz wyszedł przed szereg. Nie uzgodnił stanowiska z szefową KE Ursulą von der Leyen" - dodało inne źródło unijne.

Reynders: wybory w Polsce muszą być wolne i równe

Reynders powiedział też na komisji LIBE, że wybory prezydenckie w Polsce muszą być wolne i równe, a także zgodne z wartościami UE. Zaznaczył, w obecnej sytuacji mogą nie sprostać szeregowi norm międzynarodowych. - Decyzje (w sprawie tego, czy wybory mogą się odbyć, czy powinny być przełożone - przyp.red.) muszą być zgodne ze zobowiązaniami nakładanymi na państwo przez prawo międzynarodowe. Te wybory muszą być wolne i równe. Muszą być zgodne z art. 2 Traktatu o UE. Tylko w ten sposób te wybory będą mogły zostać uznane za ważne - powiedział Reynders eurodeputowanym.

Jak zaznaczył, wytyczne Komisji Weneckiej mówią o tym, że zmian w prawie wyborczym nie powinno się przeprowadzać w roku poprzedzającym wybory. - Musimy trzymać się tych przepisów, aby wybory mogły zostać uznane za ważne - powiedział.

Przypomniał, że na początku kwietnia Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) wydała stanowisko, w którym mówi, że obecne ograniczenia w przemieszczaniu i spotykaniu się uniemożliwiają prowadzenie kampanii wyborczej. - Jeśli wybory odbędą się w obecnej sytuacji, mogą nie sprostać szeregowi norm międzynarodowych - ostrzegł komisarz.

Jourova: KE będzie monitorować wybory, w tym w Polsce

"Bardzo uważnie śledzę sprawy w Polsce. Martwię się o wolne i uczciwe wybory, o legalność i konstytucyjność takich wyborów. Gdybym była obywatelem polskim, chciałabym dokładnie wiedzieć, jak odbędzie się głosowanie, co proponują wszyscy kandydaci, ponieważ wybory odbędą się wkrótce. Miałabym wiele innych pytań, ale Polacy powinni zadać sobie sami te pytania, ponieważ organizacja wyborów jest sprawą narodową" – napisała wiceszefowa KE Viera Jourova w oświadczeniu przekazanym w piątek PAP.

Jak podkreśliła, wybory muszą być zgodne z traktatami UE i innymi zobowiązaniami międzynarodowymi. "Dlatego w ramach monitorowania środków podjętych w kontekście sytuacji kryzysowej dotyczącej Covid19, Komisja Europejska analizuje również wpływ tych środków na uczciwą demokratyczną debatę i kampanie wyborcze, a także na wolne i uczciwe wybory we wszystkich państwach członkowskich. Obejmuje to wybory w Polsce" - wskazała.

Z kolei Stały Przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś powiedział PAP, że "Podczas ostatnich spotkań ministerialnych państw UE przeprowadzonych w formie wideokonferencji, jak i spotkań ambasadorów państw członkowskich w Brukseli nikt nie wypowiadał się na temat wyborów w Polsce".


PAP/IAR/dad

PGNiG: Gazprom nie stosuje się do wyroku arbitrażu

24.04.2020 15:51
Ostatnie faktury za gaz wystawione przez Gazprom nie uwzględniają wyroku arbitrażu - oświadczył w piątek prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. Jak poinformowała spółka, zapłaciła Gazpromowi kwoty wynikające z wyroku sztokholmskiego trybunału.

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 24.04.2020 r.

24.04.2020 17:34
W tym wydaniu: unijny fundusz ratowania gospodarki, polska misja medyczna w USA oraz pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym.

Instytut Pileckiego zaczyna obchody 77. rocznicy ucieczki rtm. Pileckiego z Auschwitz

25.04.2020 09:58
Instytut Pileckiego zaczyna w internecie obchody 77. rocznicy ucieczki rotmistrza Witolda Pileckiego z KL Auschwitz. W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz Witold Pilecki uciekł wraz dwoma współpracownikami: Janem Redzejem i Edwardem Ciesielskim. Przez najbliższe dni, Instytut Pileckiego będzie przypominał o tym wydarzeniu.

Wybory za granicą. Rzecznik MSZ: komisje wyborcze powołane w 162 obwodach

25.04.2020 10:13
Komisje wyborcze zostały powołane we wszystkich 162 obwodach za granicą; od wtorku do piątkowego popołudnia zarejestrowało się około 10 tys. osób - poinformowała w sobotę rzeczniczka MSZ Monika Szatyńska-Luft.