Redakcja Polska

Polska i Litwa zamkną granicę z Białorusią? Wiceszef litewskiego MSZ: rozważamy takie rozwiązanie

28.07.2023 11:52
Litwa i Polska rozważają wspólne zamknięcie granicy z Białorusią w przypadku poważnych incydentów z udziałem żołnierzy rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera – oświadczył w piątek litewski wiceminister spraw wewnętrznych Arnoldas Abramaviczius.
W ocenie wiceministra obecność wagnerowców militarnego zagrożenia dla Polski nie stanowi, ale możliwość prowokacji istnieje.
W ocenie wiceministra obecność wagnerowców "militarnego zagrożenia dla Polski nie stanowi", ale "możliwość prowokacji istnieje".Straż Graniczna/twitter

- Są takie rozważania - powiedział dziennikarzom Abramaviczius. - Istnieje możliwość zamknięcia granicy - zaznaczył. 

Wiceminister wskazał, że jego resort jest poinformowany o tym, że we czwartek przedstawiciele polskiego rządu na granicy z Białorusią (w Krynkach na Podlasiu) odbyli naradę i dokonali oceny sytuacji.

Abramaviczius przypomniał, że obecnie na Białorusi przebywa około 1200 najemników i niemal wszyscy znajdują się na poligonie w Osipowiczach, nieopodal granicy w Polską.

Istnieje możliwość prowokacji

W ocenie wiceministra obecność wagnerowców "militarnego zagrożenia dla Polski nie stanowi", ale "możliwość prowokacji istnieje".

O możliwości zamknięcia granicy z Białorusią poinformował też w czwartek w wywiadzie dla radia Żiniu radijas minister spraw wewnętrznych Agne Bilotaite. - Podchodzimy do tej sytuacji w sposób bardzo pryncypialny, a Państwowa Straż Graniczna została zobowiązana do ścisłego monitorowania sytuacji - powiedziała minister podkreślając, że "istnieją odpowiednie ustalenia, przewidziane są bardzo szczegółowe procedury".

Pierwsze informacje o możliwym skierowaniu wagnerowców na Białoruś podały rosyjskie media niezależne pod koniec czerwca. Prognozowały one, że najemnicy w liczbie około 8 tys. będą stacjonowali w okolicach Osipowicz w obwodzie mohylewskim. Znajduje się tam opuszczona do niedawna, a potem pospiesznie wyremontowana baza. Jest usytuowana we wsi Cel. To była baza wojskowa białoruskich wojsk rakietowych.

Granica polsko-białoruska ma długości 418,24 km, a litewsko-białoruska - 650 km km.


PAP/IAR/dad

Szef MON podpisał decyzję o utworzeniu Akademii HIMARS i 1. Brygady Rakiet

27.07.2023 15:00
W ośrodku poligonowym Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w pobliżu Kijewa w Kujawsko-Pomorskiem minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał decyzję o utworzeniu Akademii HIMARS i 1. Brygady Rakiet. -  Po 18 latach do Wojska Polskiego wraca jednostka artylerii rakietowej. Wojsko Polskie ma teraz możliwość dokonania ostrzału na dalekich dystansach, to ważne do odstraszania agresora - powiedział szef MON. 

Politico podaje kiedy amerykańskie Abramsy prawdopodobnie trafią na Ukrainę

28.07.2023 09:35
Portal Politico poinformował, że amerykańskie czołgi Abrams prawdopodobnie we wrześniu pojawią się na froncie wojny na Ukrainie. W sierpniu w Niemczech zostaną poddane ostatecznej renowacji.

Stany Zjednoczone i Włochy deklarują ciągłe wsparcie dla Ukrainy

28.07.2023 10:35
Prezydent USA Joe Biden i premier Włoch Giorgia Meloni we wspólnym oświadczeniu po ich spotkaniu w Białym Domu oznajmili, że "Stany Zjednoczone i Włochy będą kontynuowali wsparcie dla Ukrainy tak długo jak to jest konieczne, w celu osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego pokoju szanującego integralność terytorialną. Przywódcy rozmawiali też o napływie migrantów z Afryki.