Redakcja Polska

Andrzej Duda: zbrodnia katyńska nierozliczona, być może dlatego zdarzyła się Bucza

12.04.2024 12:31
Prezydent Andrzej Duda apeluje o osądzenie sowieckich i rosyjskich zbrodni wojennych. W Muzeum Katyńskim w Warszawie prezydent oddał hołd ofiarom sowieckiego mordu na polskich oficerach i przedstawicielach elity z 1940 roku. Jutro przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Andrzej Duda złożył hołd pomordowanym
Andrzej Duda złożył hołd pomordowanymFot.: Marek Borawski/KPRP. Źródło: X/Kancelaria Prezydenta @prezydentpl

Andrzej Duda podkreślał, że sowieccy sprawcy egzekucji w Katyniu, Miednoje, Charkowie czy Twerze rozpoczęli zagładę narodu polskiego od wymordowania jego elity. Jak zaznaczył, zbrodnia ludobójstwa powinna być przypominana całemu światu.

- Nie ma żadnych wątpliwości, że Stalin i przywódcy państwa sowieckiego chcieli wyeliminować polską elitę. W ten sposób rozpocząć de facto zagładę polskiego narodu - powiedział Andrzej Duda po złożeniu wieńca przed Epitafium Katyńskim.

Prezydent przypomniał, że choć Moskwa przyznała się do zbrodni katyńskiej, to dziś widać próby zacierania tej historii. Andrzej Duda wezwał, aby wszystkie zbrodnie wojenne, zarówno z przeszłości, jak i współczesne zostały wyjaśnione i ukarane. - Tak jak zbrodnia katyńska nigdy nie została ukarana, tak jak jej sprawcy nie ponieśli żadnej odpowiedzialności. Być może właśnie dlatego potem zdarzyła się Bucza i inne zbrodnie, które oglądaliśmy w ostatnich latach - powiedział prezydent.

Hołd ofiarom sowieckiego mordu na Polach sprzed 84 lat oddała też premier Estonii Kaja Kallas. Wczoraj w towarzystwie prezesa IPN Karola Nawrockiego estońska polityk złożyła kwiaty pod Krzyżem Katyńskim w Dolince Katyńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Obchodzony 13 kwietnia Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przypada w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów polskich jeńców. Związek Radziecki przyznał się oficjalnie 13 kwietnia 1990 roku do popełnienia zbrodni, dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu.

IAR/dad

Szczyt Trójmorza w Wilnie pod znakiem rozmów o bezpieczeństwie. Polska przekaże rakiety Ukrainie?

11.04.2024 17:58
Prezydenci Polski i Ukrainy rozmawiali o przekazaniu Ukrainie posowieckich rakiet z Polski. Poinformował o tym prezydent Andrzej Duda na szczycie Inicjatywy Trójmorza w Wilnie na Litwie. W spotkaniu uczestniczył też Wołodymyr Zełenski. - Tylko gdy będziemy twardo stali przy państwach zagrożonych, wspierali państwa zagrożone i działali odważnie, będziemy w stanie obronić się przed rosyjskim imperializmem i przed rosyjską agresją - powiedział prezydent Duda.

"Białoruś jest dla Rosji jak laboratorium represji". Białoruscy dziennikarze ostrzegają

12.04.2024 11:14
Białoruś jest dla Rosji laboratorium represji - napisali dziennikarze portalu "Ważne Historie". W ich ocenie trwająca dwudniowa wizyta Aleksandra Łukaszenki w Moskwie to dla Władimira Putina okazja, aby skorzystać z białoruskich doświadczeń w zwalczaniu oponentów reżimu. "Jeśli chcecie wiedzieć, co jutro czeka opozycję w Rosji, to popatrzcie, co dziś dzieje się z opozycją na Białorusi" - napisali dziennikarze "Ważnych Historii"

"To nie wojna, tylko terror". Mer Kijowa w Berlinie: Rosjanie rujnują infrastrukturę Ukrainy

12.04.2024 13:37
Mer Kijowa Witalij Kliczko zaapelował w wywiadzie dla niemieckiej telewizji ZDF o pilne dostawy systemów obrony powietrznej, gdyż Rosja niemal codziennie rujnuje obiekty ukraińskiej infrastruktury krytycznej. Zdaniem Kliczki "to nie wojna, to terror".

13. kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13.04.2024 08:00
Wiosną 1940 roku, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego, NKWD zamordowało ponad 20 tys. żołnierzy Wojska Polskiego oraz policjantów - jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski 17 września 1939 roku.