Redakcja Polska

Prezydent Macedonii Północnej z wizytą w Polsce. Rozmowy o NATO i UE w kontekście Ukrainy

24.10.2022 09:02
Macedonia Północna jest od 2,5 roku członkiem NATO. Natomiast po latach impasu w lipcu tego roku Unia Europejska rozpoczęła negocjacje akcesyjne z tym bałkańskim krajem.
Audio
  • Prezydent Macedonii Płn. z wizytą w Polsce, rozmowy o NATO i UE w kontekście Ukrainy [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneAlexandros Michailidis/ Shutterstock

Prezydent Macedonii Północnej Stewo Pendarowski rozpoczyna dwudniową wizytę w Polsce. Dziś w Warszawie spotka się on z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. Rozmowy będą dotyczyć aktualnej sytuacji międzynarodowej w związku z wojną na Ukrainie a także relacji dwustronnych.

Macedonia Północna jest od 2,5 roku członkiem NATO. Natomiast po latach impasu w lipcu tego roku Unia Europejska rozpoczęła negocjacje akcesyjne z tym bałkańskim krajem. I właśnie o współpracy w ramach NATO a także europejskiej perspektywie Macedonii Północnej będą rozmawiać prezydenci Duda i Pendarowski. Po południu wezmą oni udział w spotkaniu z przedsiębiorcami z obu państw. 

Ważnym tematem wizyty będzie również wojna na Ukrainie. Dwa tygodnie temu północnomacedoński prezydent podpisał się pod apelem 11 prezydentów, zainicjowanym przez Andrzeja Dudę potępiającym rosyjskie masowe bombardowania ukraińskich miast. "Nie ustaniemy w wysiłkach na rzecz postawienia przed sądem osób winnych dzisiejszej zbrodni" - napisali 11 października przywódcy.

Polska popiera rozszerzenie Unii Europejskiej o Macedonię Północną i także o tym Stewo Pendarowski będzie rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim. "Rozszerzanie się europejskiej wspólnoty wpływa na zwiększenie stabilności i bezpieczeństwa nie tylko w regionie Bałkanów Zachodnich, ale także w całej Europie" - napisał w komunikacie rzecznik rządu Piotr Müller. Ponadto, od 1 stycznia 2023 roku Macedonia Północna przejmie od Polski przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). 

Wieczorem prezydent Andrzej Duda wyda oficjalny obiad na cześć północnomacedońskiego prezydenta. Według komunikatu władz w Skopje, Stewo Pendarowski zostanie uhonorowany najwyższym polskim odznaczeniem - Orderem Orła Białego. Natomiast prezydent Andrzej Duda otrzyma Order 8 września, nawiązujący do daty uzyskania niepodległości przez kraj.

We wtorek prezydent Stewo Pendarowski wygłosi przemówienie podczas ceremonii oficjalnej inauguracji roku akademickiego w Kolegium Europejskim w Natolinie.

IAR/ks

Prezydent na szczycie FAO: to Rosja odpowiada za braki i wzrost cen żywności

23.10.2022 13:30
- Wbrew szerzonej przez Rosję dezinformacji obwiniającej o to Zachód - to nie sankcje, ale rosyjskie działania przyczyniły się do znacznego spadku dostępności i wzrostu cen żywności, nawozów i nośników energii, których Rosja jest ważnym eksporterem - mówił prezydent Andrzej Duda na Światowym Forum Żywnościowym (FAO).

Sukces na szczycie RE. Szymon Szynkowski vel Sęk: konkluzje odzwierciedlają nasze ambicje i postulaty

23.10.2022 12:45
W piątek w Brukseli zakończył się dwudniowy szczyt UE, który był poświęcony m.in. bieżącej sytuacji na rynku energetycznym, w tym cenom energii, a także dalszemu wsparciu Ukrainy w obliczu rosyjskiej inwazji.

We Włoszech ceremonia przekazania władzy nowej premier Giorgii Meloni

23.10.2022 15:24
W siedzibie włoskiego rządu w Palazzo Chigi w Rzymie odbyła się ostatnia ceremonia przekazywania władzy. Odchodzący premier Mario Draghi zgodnie z tradycją przekazał dzwoneczek nowej premier Giorgii Meloni.