Redakcja Polska

Marcin Przydacz: na szycie NATO prezydenci Polski i USA będą mieli możliwość rozmowy

10.05.2023 09:37
Zbliża się szczyt NATO. Z całą pewnością prezydenci Andrzej Duda i Joe Biden będą wówczas mieli możliwość rozmowy, wymiany opinii – powiedział w środę szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz na antenie Polskiego Radia 24.
Marcin Przydacz w PR24: polityka Niemiec jako partnera w UE i sojusznika w NATO, mówiąc najdelikatniej, nie była prowadzona w sposób odpowiedni dla bezpieczeństwa Europy
Marcin Przydacz w PR24: polityka Niemiec jako partnera w UE i sojusznika w NATO, mówiąc najdelikatniej, nie była prowadzona w sposób odpowiedni dla bezpieczeństwa EuropyMarcin Dławichowski/IAR

Marcin Przydacz był pytany m.in. o to, kiedy odbędzie się wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. - Relacje polsko-amerykańskie są naprawdę w bardzo dobrym kształcie. Jak wielokrotnie podkreślali amerykańscy dyplomaci, w tym szef amerykańskiej dyplomacji sekretarz stanu Antony Blinken, w ostatnim czasie te relacje są najlepsze w historii, czyli w ostatnich co najmniej trzydziestu latach nie było tak dobrej atmosfery pomiędzy Waszyngtonem i Warszawą - przypomniał Przydacz.

Zaznaczył także, że "podtrzymujemy te dobre relacje". Przypomniał, że "nie tak dawno prezydent USA Joe Biden był przecież w Warszawie na dwudniowej wizycie, po niespełna dwunastu miesiącach po raz kolejny odwiedził Warszawę". - Takie rzeczy się nie zdarzają. To jest wymierny sygnał wskazujący na to, że relacje polsko-amerykańskie są dobre - podkreślił.

Marcin Przydacz przypomniał także, że "zbliża się szczyt NATO, na którym Polskę będzie reprezentował prezydent Andrzej Duda i będzie tam również prezydent Joe Biden". - Z całą pewnością panowie prezydenci będą mieli możliwość rozmowy i wymiany opinii. Tych kontaktów w najbliższym czasie także będzie sporo - zaznaczył.

Zastrzegł, że "jeśli już konkretnie będzie planowana wizyta w danej stolicy, to w Kancelarii Prezydenta mamy taką zasadę, że informujemy wtedy, kiedy wizyty są już rzeczywiście na etapie przygotowań".


PAP/PR24/dad

"Putin zbrodniarz wojenny". Wielki plakat przy granicy zwrócony w stronę Rosji

09.05.2023 14:40
Na zwróconym ku Rosji murze fortecy w Narwie - mieście na estońsko-rosyjskiej granicy - wywieszono plakat nazywający prezydenta Władimira Putina zbrodniarzem wojennym. 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej z wizytą w Kijowie. "Ukraina walczy o europejskie ideały"

09.05.2023 17:18
Obrona, w szczególności dostawy amunicji, ale też m.in. kwestia eksportu ukraińskiego zboża były tematami rozmowy Wołodymyra Zełenskiego z Ursulą von der Leyen. Przewodnicząca Komisji Europejskiej przebywa dziś z wizytą w Kijowie. Zapewniała tam też o europejskiej solidarności z walczącą Ukrainą. 9 maja na Ukrainie, tak jak w innych europejskich krajach, obchodzony jest Dzień Europy.

Szef MON: jesteśmy na dobrej drodze, żeby w ciągu dwóch lat stworzyć najsilniejszą armię lądową w Europie

10.05.2023 10:58
Jesteśmy na dobrej drodze, żeby w ciągu dwóch lat stworzyć najsilniejszą armię lądową w Europie - powiedział w środę w Programie Pierwszym Polskiego Radia Mariusz Błaszczak. Jak dodał wicepremier i szef MON, będzie to Wojsko Polskie, które w ten sposób odstraszy agresora.