Redakcja Polska

Szef MON: jesteśmy na dobrej drodze, żeby w ciągu dwóch lat stworzyć najsilniejszą armię lądową w Europie

10.05.2023 10:58
Jesteśmy na dobrej drodze, żeby w ciągu dwóch lat stworzyć najsilniejszą armię lądową w Europie - powiedział w środę w Programie Pierwszym Polskiego Radia Mariusz Błaszczak. Jak dodał wicepremier i szef MON, będzie to Wojsko Polskie, które w ten sposób odstraszy agresora.
śmigłowiec AH-64 Apache
śmigłowiec AH-64 Apache Boeing/twitter

Wicepremier Mariusz Błaszczak został zapytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia o efekty swojej ostatniej wizyty w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. "Efekty to przede wszystkim bardzo dobre rozmowy z moimi odpowiednikami - Lloydem Austinem, sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych, i Anitą Anand, ministrem obrony Kanady. Szczególnie ta pierwsza rozmowa, która dotyczyła współpracy polsko-amerykańskiej, zarówno relacji między żołnierzami amerykańskimi a polskimi, żołnierzami amerykańskimi, którzy stacjonują w Polsce na stałe, ale także wsparcie modernizacji wyposażenia Wojska Polskiego - powiedział minister.

- Uzgodniliśmy z sekretarzem Austinem, że Stany Zjednoczone udostępnią nam ze swoich jednostek śmigłowce uderzeniowe Apache, tak żebyśmy mogli wyszkolić naszych pilotów, żeby mogli już niejako z marszu objąć swoje obowiązku, jeśli chodzi o tego rodzaju broń - dodał Mariusz Błaszczak.

Jak mówił, "naszym celem jest stworzenie bardzo silnej jednostki wojskowej wyposażonej w czołgi Abrams". Przekazał, że jeszcze w tym miesiącu będą pierwsze Abramsy amerykańskie w Polsce.

- Chodzi o zamknięcie bramy brzeskiej, a więc o zamknięcie części terytorium naszego kraju, która była wykorzystywana przez Rosjan wielokrotnie historycznie do ataku, do inwazji na Polskę. Taka bariera złożona z żołnierzy Wojska Polskiego wyposażonych w Abramsy i w Apacze, czyli w czołgi bardzo nowoczesne i bardzo skuteczne, oraz najnowocześniejsze i najskuteczniejsze śmigłowce uderzeniowe będzie barierą nie do przebicia - ocenił szef MON.

Błaszczak: chcę, by do Wojska Polskiego trafiło 96 śmigłowców Apache

Dopytywany, ile tego sprzętu będzie, Błaszczak odparł, że chce doprowadzić do tego, żeby trafiło do Wojska Polskiego 96 takich śmigłowców. Podkreślił, że także w maju będziemy mieć pierwsze Himarsy, czyli rakiety o zasięgu do 300 kilometrów. - Negocjujemy również współprodukcję tych Himarsów - dodał.

- Jesteśmy na dobrej drodze - tak zakładam - żeby w ciągu dwóch lat stworzyć najsilniejszą armię lądową w Europie. Będzie to Wojsko Polskie, które w ten sposób odstraszy agresora, bo to jest naszym celem, żeby doprowadzić do stworzenia silnej armii polskiej, żeby Rosja nie zdecydowała się na zaatakowanie naszego kraju - oświadczył Błaszczak.

Stosunki z Rosją

Szef MON był też pytany w radiu o to, czy dalej powinniśmy utrzymywać na stopniu ambasadora stosunki z Rosjanami. - Ja opowiadam się za bardzo surowymi sankcjami wobec Rosji. Sądzę, że trzeba postępować bardzo racjonalnie. Oczywiście symbole też są ważne, ale w wypadku wydalenia z Polski ambasadora mielibyśmy do czynienia z symbolem - stwierdził minister.

- Uważam, że należy przede wszystkim zadbać o bardzo stanowcze sankcje wymierzone w Rosję jako całość. To jest złuda, że tylko mamy do czynienia ze złym Putinem, a cała reszta jest dobra. To nieprawda, dlatego że Putin ma poparcie wśród Rosjan. Te dążenia imperialistyczne w Rosji są żywe - powiedział Błaszczak.

Według niego, "trzeba pokazywać, że nie godzi się wolny świat na imperium rosyjskie, że imperium rosyjskie jest źródłem zła, jest źródłem zbrodni". - Stąd też może mniej symboli, a więcej takich realnych działań, które będą skuteczne, które udowodnią Rosjanom, że wolny świat nie akceptuje tych zbrodni, które oni popełniają, że wolny świat nie zgadza się na zniewalanie innych - powiedział Błaszczak.

"Putin zbrodniarz wojenny". Wielki plakat przy granicy zwrócony w stronę Rosji

09.05.2023 14:40
Na zwróconym ku Rosji murze fortecy w Narwie - mieście na estońsko-rosyjskiej granicy - wywieszono plakat nazywający prezydenta Władimira Putina zbrodniarzem wojennym. 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej z wizytą w Kijowie. "Ukraina walczy o europejskie ideały"

09.05.2023 17:18
Obrona, w szczególności dostawy amunicji, ale też m.in. kwestia eksportu ukraińskiego zboża były tematami rozmowy Wołodymyra Zełenskiego z Ursulą von der Leyen. Przewodnicząca Komisji Europejskiej przebywa dziś z wizytą w Kijowie. Zapewniała tam też o europejskiej solidarności z walczącą Ukrainą. 9 maja na Ukrainie, tak jak w innych europejskich krajach, obchodzony jest Dzień Europy.

Marcin Przydacz: na szycie NATO prezydenci Polski i USA będą mieli możliwość rozmowy

10.05.2023 09:37
Zbliża się szczyt NATO. Z całą pewnością prezydenci Andrzej Duda i Joe Biden będą wówczas mieli możliwość rozmowy, wymiany opinii – powiedział w środę szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz na antenie Polskiego Radia 24.