Redakcja Polska

Piotr Wawrzyk: to Trójkąt Weimarski i USA po wojnie będą kształtować bezpieczeństwo w Europie

15.06.2023 11:28
Wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk powiedział w rozmowie z PAP, że kraje Trójkąta Weimarskiego wraz z USA będą - po zakończeniu wojny w Ukrainie - odgrywały wiodącą rolę w kształtowaniu nowej architektury bezpieczeństwa. Zaznaczył, że Polska nie jest wyłączona z podejmowania najważniejszych decyzji.
Wiceszef MSZ: kraje Trójkąta Weimarskiego i USA będą po wojnie kształtowały bezpieczeństwo w Europie
Wiceszef MSZ: kraje Trójkąta Weimarskiego i USA będą po wojnie kształtowały bezpieczeństwo w EuropiePAP/Leszek Szymański

W poniedziałek w Paryżu odbył się szczyt Trójkąta Weimarskiego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, prezydenta Francji Emmanuela Macrona oraz kanclerza Niemiec Olafa Scholza. Wiceszef MSZ był pytany, czy spotkanie w stolicy Francji może zapowiadać zintensyfikowanie współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego.

- Trójkąt Weimarski szczególnie w aspekcie architektury bezpieczeństwa w Europie, po wojnie, będzie odgrywał istotną rolę. Widać, że te trzy kraje są tymi, które będą odgrywały wiodącą rolę w kształtowaniu wraz z Amerykanami nowej architektury bezpieczeństwa - powiedział Wawrzyk. A to - jak mówił - znaczy, że Polska nie jest wyłączona z podejmowania najważniejszych decyzji dla bezpieczeństwa Europy.

Postawa Niemiec i Francji

Wiceszef MSZ był również pytany, jak ocenia obecną postawę Niemiec i Francji wobec Europy środkowo-wschodniej, wojny w Ukrainie i władz na Kremlu. Zdaniem Wawrzyka, Niemcy i Francuzi "przeszli przemianę, tylko ona chyba jeszcze nie jest dokończona".

- Chciałym, żeby Niemcy na przykład w stosunku do PKB na tyle pomagali militarnie przede wszystkim Ukrainie, na ile robi to Polska, a cały czas tak się nie dzieje. Więc Niemcy jeszcze mają długą drogę do tego, żeby zakończyć to przeorientowanie swojego podejścia do Rosji - wskazał wiceszef polskiej dyplomacji.

Dodał też, że Polska cały czas rozmawia z partnerami z Francji i przekonuje ich m.in. o tym, że nie da się budować bezpieczeństwa w Europie bez Stanów Zjednoczonych, czego dowodem jest amerykańskie wsparcie dla Ukrainy.

Wspólna konferencja

W poniedziałek, na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Macronem i kanclerzem Scholzem, prezydent Duda podkreślił, że Polska, Niemcy i Francja są "dzisiaj absolutnie złączone wspólnym interesem".

- Nie tylko wszyscy jesteśmy członkami UE i Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale przede wszystkim wszyscy stoimy dzisiaj bardzo mocno przy Ukrainie z jedną absolutną świadomością, a mianowicie, że Rosja nie może wygrać tej wojny - mówił.

Prezydent Francji stwierdził, że wszystkie trzy kraje jednoczą się zdeterminowane, "aby zwycięstwo Ukrainy przyczyniło się do wspólnego projektu pokoju i bezpieczeństwa dla kontynentu europejskiego".

Z kolei kanclerz Niemiec powiedział, że przywódcy we trzech "wysyłają bardzo ważny sygnał świadczący o tym, jak zaufana i ścisła jest współpraca Francji, Polski i Niemiec w Europie". - Trójkąt Weimarski ma wielkie znaczenie dla naszych trzech krajów - zaznaczył Scholz.


IAR/PAP/dad

Ambasador RP Bartosz Cichocki odwiedził zalany przez Rosjan Chersoń

14.06.2023 15:03
Ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki odwiedził Chersoń. Spotkał się z władzami obwodu, który ucierpiał w wyniku powodzi spowodowanej wysadzeniem przez Rosjan zapory na Dnieprze. W rozmowie z Polskim Radio dyplomata ocenił, że katastrofa będzie miała wieloletnie negatywne skutki. Jak dodał, objęty powodzią region potrzebuje pomocy.

Jest umowa na pojazdy minujące. Mariusz Błaszczak: Wojsko Polskie staje się coraz silniejsze

14.06.2023 17:37
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w Hucie Stalowa Wola S.A. wziął udział w podpisaniu umowy na dostawy pojazdów minowania narzutowego Baobab-K oraz kaset minowych i min przeciwpancernych dla Sił Zbrojnych RP.

Ukraińskie wojska przesuwają się do przodu mimo zaciętego oporu Rosjan

15.06.2023 10:04
Trwa ukraińska kontrofensywa na kilku kierunkach frontu, w tym na odcinku południowym. Jak informuje resort obrony, ukraińskie wojska, mimo zaciętego oporu Rosjan, przesuwają się do przodu. Przeszkodą w kontrofensywie są także szczelne pola minowe.