X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

PGNiG rozpoczęło eksploatację nowego złoża na Morzu Norweskim. "Rekordowo krótki czas inwestycji"

19.06.2021 09:45
PGNiG Upstream Norway, razem z partnerami koncesyjnymi, uruchomiło produkcję ze złoża Grasel na Morzu Norweskim. "Dzięki wykorzystaniu istniejącej infrastruktury, inwestycja została zrealizowana w rekordowo krótkim czasie" - poinformowała spółka.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Shutterstock/ OlegRi

Grasel to złoże ropno-gazowe o zasobach 13 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe). Położone jest na obszarze wydobywczym Skarv, eksploatowanym od 2013 roku. Jak podała spółka, dzięki temu Grasel mogło być podłączone do już działających instalacji wydobywczych, których kluczowym elementem jest jednostka produkcyjno-magazynująca FPSO Skarv - jedna z największych tego typu na świecie.

Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych

- Projekt Grasel dowodzi, że nawet stosunkowo niewielkie złoża mogą być cennym aktywem, gwarantującym bardzo atrakcyjny zwrot z inwestycji oraz redukcję śladu węglowego - powiedział Paweł Majewski, prezes PGNiG, które jest wyłącznym właścicielem PGNiG Upstream Norway.

Szef PGNiG podkreślił, że lokalizacja Grasel na obszarze, na którym już istnieje dobrze rozwinięta infrastruktura, pozwoliła obniżyć koszt zagospodarowania złoża oraz zdecydowanie skróciła czas realizacji inwestycji.

- Produkcja ze złoża została uruchomiona zaledwie sześć miesięcy od momentu ostatecznej decyzji inwestycyjnej i cztery miesiące przed pierwotnie planowanym terminem - podkreślił szef spółki.

Jak dodał, zwiększenie intensywności wykorzystania istniejącej infrastruktury oznacza ograniczenie emisji gazów cieplarnianych przypadających na każdą jednostkę wydobytych węglowodorów.

PGNiG Upstream Norway jest udziałowcem 36 koncesji

Spółka przekazała, że możliwość wykorzystania gotowej infrastruktury znacząca poprawia rentowność nowych projektów wydobywczych realizowanych w tym regionie. Z informacji spółki wynika, że oprócz Grasel FPSO Skarv wykorzystywane jest m.in. do eksploatacji złoża gazowego Aerfugl, na którym działa pięć odwiertów, a dwa następne zostaną oddane do użytku jeszcze w tym roku. W planach jest również użycie FPSO Skarv do odbioru węglowodorów z kolejnych złóż, których udziałowcem jest PGNiG Upstream Norway - Shrek i Alve Nord. Na przełomie maja i czerwca 2021 r. jednostka przeszła modernizację, aby umożliwić jej przyjęcie dodatkowych ilości gazu z nowych projektów zlokalizowanych na obszarze Skarv.

PGNiG Upstream Norway posiada 11,92 proc. udziałów w złożu Grasel. Partnerami koncesyjnymi są Aker BP (operator), Equinor i Wintershall DEA.

Obecnie PGNiG Upstream Norway jest udziałowcem 36 koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Prowadzi wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego z 10 złóż, pięć kolejnych jest w trakcie prac inwestycyjnych i analitycznych. W 2020 roku spółka wydobyła 615 tys. ton ropy naftowej, a więc o 40 proc. więcej niż rok wcześniej. Wydobycie gazu ziemnego wyniosło 0,48 mld m3 i było na podobnym poziomie, co w 2019 roku.

Zasoby wydobywalne mogą wzrosnąć

W marcu 2021 r. PGNiG Upstream Norway zawarło umowę kupna wszystkich aktywów INEOS E&P Norge AS, obejmujących udziały w 22 koncesjach. W wyniku transakcji, która czeka jeszcze na uzyskanie zgód administracyjnych, zasoby wydobywalne w dyspozycji PGNiG Upstream Norway mogą wzrosnąć z obecnych ok. 214 mln boe do ok. 331 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest liderem rynku gazu ziemnego w Polsce. Jest spółką giełdową zajmującą się poszukiwaniami i wydobyciem gazu ziemnego oraz ropy naftowej, importem gazu, a także, poprzez kluczowe spółki, magazynowaniem, sprzedażą, dystrybucją paliw gazowych i płynnych oraz produkcją ciepła i energii elektrycznej.

Skarb Państwa posiada 71,88 proc. akcji w PGNiG.


PR24.pl/ PAP/ho

Ambasador RP w Turcji Jakub Kumoch o Forum Dyplomatycznym w Antalyi. "Turcja to wschodzące mocarstwo"

18.06.2021 14:30
- Turcja to wschodzące mocarstwo, które mocno zaznacza swoją obecność na arenie międzynarodowej - mówi Polskiemu Radiu ambasador RP tym kraju Jakub Kumoch. W Antalyi rozpoczyna się w piątek Forum Dyplomatyczne z udziałem głów państw, ministrów spraw zagranicznych, przedstawicieli organizacji międzynarodowych, akademickich oraz biznesu. W konferencji bierze udział szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.

Jarosław Kaczyński: cyberatak na polskich urzędników i polityków przeprowadzono z Rosji

18.06.2021 14:50
Wicepremier i szef komitetu do spraw bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński informuje, że cyberatak na polskich urzędników został przeprowadzony z terenu Rosji, a jego skala i zasięg są szerokie. Prezes PiS zapoznał się wcześniej z informacjami ABW i SKW w sprawie ataków.

Jest wstępna zgoda UE ws. sankcji wobec Białorusi. "Restrykcje mają uderzyć w sektor bankowy"

19.06.2021 10:00
Jest wstępna zgoda unijnych krajów na nałożenie sankcji gospodarczych na Białoruś. Poinformował o tym brukselskich korespondentów jeden z unijnych dyplomatów, zaangażowany w przygotowanie poniedziałkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych w Luksemburgu. Prawdopodobnie w poniedziałek szefowie MSZ krajów UE dadzą zielone światło dla nałożenia sankcji gospodarczych. Następnie zostaną przygotowane odpowiednie akty prawne.