Redakcja Polska

Paweł Kowal: nie oceniajmy relacji Polski z Ukrainą po blokadach

01.03.2024 14:00
- Nie oceniajmy relacji polsko-ukraińskich po blokadach na granicy - zaapelował w Kijowie szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Paweł Kowal. W jego ocenie ten problem zostanie rozwiązany. - Rząd przygotowuje wachlarz projektów, które będą pozytywnymi sygnałami w dwustronnych stosunkach – zapowiedział 
Rolnicy z całej Polski kontynuują protesty. Ich powodem jest m.in. niedawna decyzja Komisji Europejskiej o przedłużeniu bezcłowego handlu z Ukrainą do 2025 roku, a także sprzeciw wobec prowadzonej przez Unię Europejską polityce Zielonego Ładu.
Rolnicy z całej Polski kontynuują protesty. Ich powodem jest m.in. niedawna decyzja Komisji Europejskiej o przedłużeniu bezcłowego handlu z Ukrainą do 2025 roku, a także sprzeciw wobec prowadzonej przez Unię Europejską polityce Zielonego Ładu. PAP/Wojtek Jargiło

- Mówię to wszystkim Ukraińcom i Polakom. Nie oceniamy tych stosunków po blokadach. Blokady są normalną odpowiedzią na zmiany w europejskiej polityce rolnej - oświadczył.

- Rządy Polski i Ukrainy będą wspólnie pracowały, aby to oczekiwane nowe otwarcie faktycznie zaistniało w postaci szerszego wachlarza projektów, które podejmiemy i które będą takimi widocznymi znakami na rzecz poprawy w stosunkach polsko-ukraińskich - zapewnił.

Polityk ocenił, że relacje polsko-ukraińskie są dziś "historycznie bardzo dobre", co potwierdzi spotkanie rządów dwóch państw w Warszawie, zapowiedziane na 28 marca. - Chcemy dobrze się do niego przygotować, żeby podjąć nie tylko te kwestie, które są dzisiaj najistotniejsze, czyli nie tylko transport i rolnictwo, ale także sprawy (dotyczące) wspólnego działania w dziedzinach obronności, kultury, gospodarki i integracji europejskiej - wyjaśnił.

Paweł Kowal, który ma być pełnomocnikiem rządu ds. odbudowy Ukrainy, poinformował, że Polska przygotowuje też plan swojego zaangażowania w ten proces. - Przygotujemy plan naszego całościowego zaangażowania w odbudowę. Zakładam, że to się będzie opierało także o to, co jest kluczowe dla takich projektów, czyli rozwiązania strukturalne, ale też widzialne projekty, żeby ludzie widzieli, że to się dzieje - podkreślił.

W trakcie wizyty w Kijowie Kowal przeprowadził rozmowy m.in. z wicepremierem Ołeksandrem Kubrakowem i przewodniczącym komisji spraw zagranicznych Rady Najwyższej (ukraińskiego parlamentu) Ołeksandrem Mereżką. Spotkał się także z przedstawicielami polskich i ukraińskich środowisk gospodarczych.


IAR/dad

Litwa zamknęła dwa przejścia graniczne z Białorusią

01.03.2024 09:11
O północy czasu lokalnego (godzina 23.00 w Polsce) Litwa zamknęła dwa przejścia graniczne z Białorusią. Zdaniem Wilna, jest to konieczne, aby zapobiegać obchodzeniu sankcji przez Mińsk.

Łotysze zatrzymali na granicy osoby mające związek z rosyjskimi służbami

01.03.2024 11:01
Łotysze mieli udaremnić próby przedostania się na swoje terytorium osób, które mogły mieć związki z rosyjskim wojskiem i służbami specjalnymi. Informację tę przekazał szef łotewskiej Straży Granicznej Guntis Pujats podczas dyskusji na temat wzmocnienia granic państwowych.

Dwa NATO-wskie Mirage przechwyciły rosyjski samolot na północ od Polski

01.03.2024 13:38
Dwa francuskie samoloty Mirage 2000-5 przechwyciły rosyjski samolot transportowy An-72 na wodach międzynarodowych na północ od Polski - poinformowało w piątek Dowództwo Sojuszniczych Sił Powietrznych NATO.

Ambasador RP na pogrzebie Nawalnego w Moskwie. Oddał hołd zmarłemu, złożył kondolencje rodzinie

01.03.2024 16:22
Na Cmentarzu Borisowskim w Moskwie zakończył się pogrzeb Aleksieja Nawalnego. Krewni i bliscy otoczyli mogiłę. Tysiące ludzi stało z kwiatami wokół cmentarza, a pobliskimi ulicami przeszły tysiące Rosjan. W trakcie przemarszu od cerkwi do cmentarza skandowano antywojenne i antyputinowskie hasła.