Redakcja Polska

Minister Paulina Hennig-Kloska: Polska będzie miała kłopot z celem klimatycznym UE na 2030

04.03.2024 11:10
Polska będzie miała kłopot ze zrealizowaniem unijnego celu klimatycznego na 2030 roku, który przewiduje redukcję emisji CO2 o co najmniej 55 procent - przyznała w Brukseli minister klimatu i środowiska 
Audio
  • Minister podkreśliła, że Polska będzie realizować cele klimatyczne, ale tak, by dbały one o człowieka i gospodarkę [posłuchaj]
Paulina Hennig-Kloska skomentowała gotowość Polski do spełnienia celów klimatycznych przed rozpoczęciem spotkania unijnych ministrów odpowiedzialnych za kwestie energii
Paulina Hennig-Kloska skomentowała gotowość Polski do spełnienia celów klimatycznych przed rozpoczęciem spotkania unijnych ministrów odpowiedzialnych za kwestie energiix.com/MKiS_GOV_PL

Dodała, że redukcja o 90 procent do 2040 roku jest nieosiągalna. Minister podkreśliła, że Polska będzie realizować cele klimatyczne, ale tak, by dbały one o człowieka i gospodarkę. „Przede wszystkim musi to być transformacja sprawiedliwa, gdzie nikt nie pozostanie poza nawiasem. Gdzie będziemy mogli mieć pewność, że tylko przy zgodzie społeczeństw, niezależnie od zasobności portfela, przejdziemy ten proces w sposób właściwy i w ten sposób będziemy chcieli rozmawiać o celu na rok 2040” - powiedziała minister klimatu i środowiska.  

Paulina Hennig-Kloska podkreśliła, że Bruksela musi uwzględnić sytuację krajów, które, jak Polska, mają więcej do zrobienia w sprawach klimatycznych. „Polska nie tylko z uwagi na zaległości, ale też historyczne uwarunkowanie, z uwagi na położenie geopolityki, i z uwagi na warunki klimatyczne, jakie tam panują, ma do zrobienia po prostu więcej i każdy nowy cel powinien uwzględniać ten punkt startowy do celu państwa członkowskiego z punktu widzenia różnych państw i różnych strategii” - dodała minister klimatu i środowiska. Zwróciła też uwagę, że należy szukać innowacji i nowych technologii, by realizować politykę klimatyczną. Unia Europejska rozpisała swoje cele do 2050 roku - wtedy ma zamiar osiągnąć neutralność klimatyczną.

IAR/ks

Komisje PE poparły unijne rozporządzenie metanowe; polscy europosłowie mówią o uratowaniu kopalni w Polsce

11.01.2024 16:36
Komisje przemysłu i środowiska Parlamentu Europejskiego poparły w czwartek tzw. rozporządzenie metanowe. - Śląskie kopalnie nie zostaną zamknięte z dnia na dzień, a takie zagrożenie było realne - powiedział europoseł Jerzy Buzek z Platformy Obywatelskiej.

Władze Pomorza chcą zmiany lokalizacji elektrowni atomowej? Kosiniak-Kamysz: to byłoby błędem

18.01.2024 10:55
W środę nowa wojewoda pomorska przyznała, że chce zmiany lokalizacji budowy elektrowni jądrowej. Zamiast Choczewa razem z wicemarszałkiem województwa proponowali Żarnowiec. Opinie te zostały następnie zdementowane w oświadczeniu Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, oraz w oświadczeniu samej wojewody pomorskiej. - Dzisiaj odwracanie podjętych decyzji, zaczynanie pracy od nowa, byłoby błędem - powiedział wicepremier, szef MON i lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz pytany o możliwą zmianę lokalizacji elektrowni jądrowej. 

Bezpieczeństwo energetyczne. "Polsko-amerykańska współpraca w obszarze energetyki jest kluczowa"

21.01.2024 09:15
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska spotkała się z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim. W trakcie spotkania dyskutowano m.in. o współpracy polsko-amerykańskiej na rzecz rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Po spotkaniu szefowa resortu powiedziała, że Polska dostrzega korzyści z wykorzystania energetyki jądrowej, a współpraca polsko-amerykańska w tym obszarze jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.

Król Danii Fryderyk X złożył wizytę w Warszawie. "Więź z Polską silniejsza niż kiedykolwiek"

02.02.2024 16:34
Król Danii Fryderyk X chwali bliskie relacje z Polską i zachęca do pogłębienia współpracy w zwalczaniu zmian klimatycznych. Nowy duński monarcha rozpoczął trzydniową wizytę w naszym kraju. To jego pierwsza zagraniczna podróż, odkąd w połowie stycznia objął duński tron.