Polskie Radio
Section05
Europejski Zielony Ład

Europejski Zielony Ład na rękę Niemcom. Semeniuk: dochodzi wręcz do ingerencji w prawa strony polskiej

- Niemcy są krajem, który bardzo mocno za tym pakietem lobbuje i próbuje wywierać bardzo duży nacisk na kraje członkowskie. W przypadku Polski dochodzi wręcz do ingerencji w prawa i możliwości strony polskiej - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister w Ministerstwie Technologii i Rozwoju Olga Semeniuk, oceniając zieloną transformację w UE.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Olga Semeniuk polityka Europejski Zielony Ład samochód Krzysztof Świątek

POLSKIE RADIO 24 "Rolnicy się zbuntowali". Pawluszek o olbrzymich manifestacjach w Holandii

- Strzelanie do osoby jadącej traktorem jest czymś niebywałym. Mam wrażenie, że policja jest nie tyle brutalna, ile zbyt nadgorliwa - mówił w Polskim Radiu 24 korespondent PAP w Niderlandach Andrzej Pawluszek, który skomentował ostatnie manifestacje w Holandii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT Europa Holandia rolnictwo rolnicy manifestacje demonstracje Europejski Zielony Ład klimat

Gigantyczne protesty rolników w Holandii. "Unijne elity chcą zlikwidować branżę"

W Holandii tysiące rolników protestują przeciwko rządowym planom ograniczenia emisji tlenku azotu. To zdaniem wielu z nich tak naprawdę protest przeciw eliminowaniu ich branży na rzecz ochrony klimatu. Prezes European Milk Board Sieta van Keimpema powiedział portalowi tvp.info, że jeśli likwidacja rolnictwa uda się w Holandii, unijne elity będą chciały tego samego w innych krajach, m.in. w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Holandia Unia Europejska rolnictwo rolnicy protest demonstracje Europejski Zielony Ład GOSPODARKA

Banki muszą i chcą wspierać transformację energetyczną. Pekao: dostrzegamy potencjał OZE

Nawet 100 mld zł rocznie mogą wynieść, w perspektywie najbliższych lat, wydatki związane z zieloną transformacją, które pozwolą Polsce spełnić cele klimatyczne. - Tak kolosalne wyzwanie jest niemożliwe do podjęcia bez zaangażowania i determinacji całego sektora bankowego - powiedział Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao SA.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA davos 2022 Pekao energetyka finansowanie banki OZE Europejski Zielony Ład

"W tej formule jest absolutnie nie do przyjęcia". Beata Kempa o pakiecie Fit for 55

- Obecnie będzie on przetwarzany na 14 aktów prawnych, które będą przyjmowane przez państwa członkowskie, i tutaj nad każdym aktem należy się bardzo mocno pochylić - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Beata Kempa z Solidarnej Polski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Beata Kempa klimat ekologia ETS emisja co2 GOSPODARKA ekonomia środowisko polityka energetyczna Polska w Unii Europejskiej Europejski Zielony Ład POLSKA infografika Fit for 55

ANALIZA Unijny pakiet "Fit for 55". Sprawdź, co się kryje w Europejskim Zielonym Ładzie

W zapisach Europejskiego Zielonego Ładu, wprowadzanego w ramach prawa klimatycznego EU, Unia jako wiążący cel wskazała osiągnięcie do 2050 roku neutralności klimatycznej. Wymaga to znacznego obniżenia w ciągu najbliższych dziesięcioleci poziomów emisji gazów cieplarnianych. Jako pośredni krok w kierunku realizacji wyznaczonego celu Wspólnota zwiększyła swoje ambicje klimatyczne na rok 2030, zobowiązując się do zmniejszenia do tego czasu emisji o co najmniej 55 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska Fit for 55 Europejski Zielony Ład

"Europejczycy chcą wzrostu, który nie będzie niszczył naszej natury". Szefowa KE o Europejskim Zielonym Ładzie

"Kto zanieczyszcza środowisko, zapłaci więcej" - to główne założenie nowego pakietu dla klimatu w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, który na łamach włoskiego dziennika "La Stampa" przedstawiła w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Komisja Europejska Ursula von der Leyen Europejski Zielony Ład ekologia

"Zielona energia będzie tańsza". Tomasz Sakiewicz o transformacji energetycznej

- Węgiel, w formie, w jakiej go znamy obecnie, będzie powoli wygaszany. Nie unikniemy tego trendu światowego. Zielona energia będzie po prostu tańsza. Najważniejsze jest to, żeby ta energia była produkowana u nas w Polsce, a nie kupowana za granicą - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz z "Gazety Polskiej". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tomasz Sakiewicz energetyka Europejski Zielony Ład węgiel zielona energia

"Silna szczepionka na nowe kryzysy". Komisarz UE o gospodarczym obiegu zamkniętym

- Możemy wyeliminować prawie połowę emisji gazów cieplarnianych, stosując strategie obiegu zamkniętego w takich obszarach jak tworzywa sztuczne, cement, stal i aluminium - ocenił unijny komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijus Sinkeviczius. Zdaniem komisarza może to oznaczać spadek emisji CO2 w UE o prawie 300 mln ton rocznie do 2050 r. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska środowisko klimat Europejski Zielony Ład ekologia infografika

Czeski europoseł: trzeba dbać o przyrodę, ale Zielony Ład budzi wiele wątpliwości

- Należy chronić przyrodę, powinniśmy być przyjaźni dla przyrody, zgadzam się z tym. Z drugiej strony tzw. Zielony Ład wywołuje szereg znaków zapytania. Czy poprzez wielkie dążenie, bardzo szybkie przełamanie, pompowanie w to wielkich środków finansowych, nie zdarzy się, że zaszkodzimy przyrodzie - mówił w Polskim Radiu 24 Evžen Tošenovský, czeski europoseł z grupy EKR.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zdzisław Krasnodębski Unia Europejska Europejski Zielony Ład ekologia polityka społeczeństwo ochrona środowiska