Polskie Radio
Section05
Europejski Zielony Ład

Polskie Radio 24 ETS2 puści Polaków z torbami? Rząd ma negocjować odroczenie

- Chcemy rozmawiać w UE o odroczeniu wdrożenia niektórych elementów Zielonego Ładu. Zasadniczym celem jest odroczenie nowego systemu handlu emisjami, czyli ETS2, o dwa lata, a w tym czasie zrewidowanie unijnej polityki klimatycznej. Chodzi o uwzględnienie specyficznej sytuacji polskich gospodarstw - podkreślił w Polskim Radiu 24 Marek Krawczyk, wiceminister ds. społeczeństwa obywatelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka POLSKA Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej ETS Marek Krawczyk GOSPODARKA

POLSKIE RADIO 24 Co dalej z Zielonym Ładem? "Może doprowadzić do buntu"

Zielony Ład realnie nie przekłada się na cele klimatyczne, za to wyraźnie godzi w europejskie gospodarki, zwłaszcza w ich konkurencyjność - zgodnie ocenili eksperci w Polskim Radiu 24. Na ten temat rozmawiali: główny ekonomista Pracodawców RP Kamil Sobolewski, radca prawny Paweł Pelc oraz członek zarządu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Jakub Binkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Anna Grabowska Unia Europejska ekologia społeczeństwo energetyka GOSPODARKA ochrona środowiska emisja co2 zanieczyszczenie powietrza przemysł elektromobilność

Wybory do PE. Ekspert: von der Leyen będzie musiała współpracować z konserwatystami

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego nie należy się spodziewać zmiany kursu w unijnej polityce. Mimo wzrostu poparcia dla prawicy i antyunijnej skrajnej prawicy większość utrzymały partie głównego nurtu, czyli centroprawica, centrolewica i liberałowie.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Francja Unia Europejska wybory do Parlamentu Europejskiego Ursula von der Leyen Więcej świata Kamil Zajączkowski

Zalewska o decyzji KE ws. Polski: motywowana politycznie

- To przede wszystkim wstyd dla Komisji Europejskiej, która bezpodstawnie i politycznie blokowała środki z KPO dla Polski, posługując się art. 7, czy też proponując absolutnie niepotrzebne debaty przeciwko Polsce w Parlamencie Europejskim - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Zalewska (Prawo i Sprawiedliwość), komentując decyzję Komisji Europejskiej ws. stanu praworządności w Polsce. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Paweł Pawłowski Prawo i Sprawiedliwość Anna Zalewska Unia Europejska Komisja Europejska Krajowy Plan Odbudowy

Rolnicze protesty. Paszyk: to skutek zaniedbań rządów PiS

- Rząd i minister rolnictwa nie unikają odpowiedzialności, od pierwszych dni trwają intensywne prace związane z porządkowaniem sytuacji, ale nie da się w trzy miesiące naprawić bałaganu, który trwał osiem, czy pięć lat, w przypadku Zielonego Ładu. To polityk PiS przytakiwał temu, do czego dziś mają zarzuty rolnicy - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Paszyk (Polskie Stronnictwo Ludowe).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Przemysław Szubartowicz polityka koalicja obywatelska Polskie Radio 24 Polskie Stronnictwo Ludowe rolnictwo

Rolnicze blokady i pikiety. Wzmożone siły policji w akcji

Rolnicy protestują w blisko 600 miejscach, w pikietach i blokadach dróg w całym kraju weźmie udział blisko 80 tysięcy osób. Rzecznik komendanta głównego policji, młodszy inspektor Katarzyna Nowak powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że do zabezpieczenia tych zgromadzeń policja wyznaczyła specjalne siły: zaangażowanych jest ponad 13 tysięcy policjantów i blisko 4800 radiowozów.
Zobacz więcej na temat:  rolnictwo POLSKA służby i bezpieczeństwo protest rolnicy

Protest rolników. Manifestacje i blokady w 430 miejscach

Rolnicy zapowiedzieli na środę kolejną falę protestów w różnych częściach kraju. Domagają się dalszej realizacji swoich postulatów, by poprawić dochodowość produkcji. Utrudnień można spodziewać się zarówno przy wjazdach do miast, jak i na trasach szybkiego ruchu. Dotychczas manifestacje i blokady zgłoszono w ponad 430 miejscach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rolnicy rolnictwo strajki protest Unia Europejska manifestacje blokada

Czy Unia potrafi? - Rolnicy a Zielony ład

W tym odcinku przyjrzymy się temu, co obecnie dotyczy niemal całej Unii Europejskiej – od tygodni w kolejnych państwach członkowskich organizowane są protesty rolników. W każdym z krajów są oczywiście lokalne wątki. W Polsce to obawy przed napływem do UE dużych ilości żywności, a zwłaszcza zboża z Ukrainy. Ale jest też wątek wspólny – to obawy przed wdrażaniem Zielonego ładu.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska rolnictwo protest

Polska chce usunięcia podatku od samochodów spalinowych

- Będziemy rozmawiać z Komisją Europejską, aby usunąć podatek od samochodów spalinowych. Trzeba wprowadzać Zielony Ład, ale nie zakazami, tylko zachętami - powiedział w sobotę w TVN24 minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Zobacz więcej na temat:  Europa ŚWIAT Komisja Europejska Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz Krajowy Plan Odbudowy Unia Europejska Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej