Redakcja Polska

Minister Marlena Maląg: otwieramy rynek pracy dla Ukraińców

18.03.2022 12:55
W Polsce nie zabraknie pracy dla obywateli Ukrainy, m.in. dzięki niskiemu bezrobocie. Pozwolenia na pracę Ukraińców, którzy przebywali w Polsce przed wybuchem wojny, zostaną automatycznie przedłużone. Dodatkowo będzie możliwa rejestracja w Urzędach Pracy.
Audio
  • Otwieramy rynek pracy dla Ukraińców – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Minister Marlena Maląg
Minister Marlena MalągFoto: PAP

Minister Marlena Maląg zapewnia, że obywatele Ukrainy, którzy na skutek rosyjskiej agresji opuścili swoją ojczyznę, będą mogli legalnie przebywać w Polsce przez 18 miesięcy, z możliwością przedłużenia tego okresu. Wiąże się to z dostępem do  pracy.

Na prowadzonym przez resort rodziny i polityki społecznej wortalu publicznych służb zatrudnienia jest nowa zakładka adresowana do obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną w ich kraju. Dostępna również w języku ukraińskim zakładka "Rynek pracy - pomoc dla Ukrainy" zawiera informacje dotyczące m. in. rynku pracy w Polsce, Unii Europejskiej, a także pomocy w innych obszarach - informuje minister Marlena Maląg. Wyjaśnia, że najważniejszą stroną internetową w kontekście wsparcia obywateli Ukrainy - również w znalezieniu pracy - jest www.pomagamukrainie.gov.pl. Jest ona dostępna zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim. Zbiera w jednym miejscu informacje dotyczące rynku pracy. Użytkownik po zaznaczeniu, że potrzebuje pomocy w znalezieniu pracy, zostanie przekierowany m. in. do Wortalu Publicznych Służb Zatrudnienia, portalu usług elektronicznych urzędów pracy, Centralnej Bazy Ofert Pracy i aplikacji ePraca, portalu Zielona Linia oraz infolinii 19524.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uruchamia też infolinię dla pracodawców, którzy będą mieli pytania dotyczące zgłaszania ofert pracy dla obywateli Ukrainy. Pytania będzie można kierować pod numerem telefonu 22 245 61 05 oraz drogą mailową na adres pracaua@mrips.gov.pl.

IAR/ep

Irlandia: rząd uruchomił portal dla osób chcących przyjąć uchodźców z Ukrainy

16.03.2022 22:35
Irlandzki rząd we współpracy z Czerwonym Krzyżem uruchomił serwis internetowy przeznaczony dla osób, które chciałyby udzieli gościny uchodźcom z Ukrainy.

USA i sojusznicy powołały specjalną grupę do przejmowania majątków rosyjskich oligarchów

17.03.2022 13:43
USA wraz z sojusznikami powołały w środę specjalną grupę mającą "przejmować i zamrażać" środki należące do objętych międzynarodowymi sankcjami rosyjskich oligarchów - poinformowała agencja AP.

Jarosław Kaczyński: musimy zatrzymać terror Putina

18.03.2022 11:27
Rosyjska inwazja na Ukrainę musi się skończyć i misja pokojowa na Ukrainie może być bardzo ważnym elementem drogi do tego; musimy zatrzymać terror Putina – powiedział w rozmowie z "Super Expressem" wicepremier Jarosław Kaczyński.