Redakcja Polska

Elon Musk zmienia zdanie co do Starlinków dla Ukrainy. SpaceX będzie nadal finansował system

16.10.2022 09:47
Elon Musk ogłosił w sobotę na Twitterze, że jego firma SpaceX będzie nadal finansowała dostęp do internetu przez terminale Stalink na Ukrainie. Dzień wcześniej Musk ostrzegał, że SpaceX nie będzie mógł bezterminowo finansować tej usługi dla Ukrainy.
Elon Musk zapowiedział, że jego firma SpaceX będzie nadal finansowała działanie Starlinków na Ukrainie
Elon Musk zapowiedział, że jego firma SpaceX będzie nadal finansowała działanie Starlinków na UkrainieAlex Konon/Shutterstock

"Do diabła z tym... chociaż Starlink wciąż traci pieniądze, a inne firmy dostają miliardy dolarów z pieniędzy podatników, będziemy nadal finansować rząd Ukrainy za darmo" - napisał Musk na Twitterze.

 

 

Pod wiadomością rozgorzała dyskusja dotycząca m.in. kosztów ponoszonych przez firmę na utrzymywanie usługi na Ukrainie i źródeł finansowania wysyłanych tam terminali Starlink.

Satelitarne terminale internetowe Starlink stworzone przez SpaceX to ważny środek komunikacji dla ukraińskiego wojska, zapewniający wsparcie w walkach i umożliwiający pozostanie w kontakcie nawet po zniszczeniu sieci telefonii komórkowej i internetowej przez rosyjskiego najeźdźcę. Terminale są również wykorzystywane przez odciętych od tradycyjnych metod dostępu do internetu cywili.

SpaceX stawia ultimatum

Jak wynika z raportu opublikowanego przez amerykański serwis CNN w piątek, w zeszłym miesiącu SpaceX ostrzegł Pentagon, że może zaprzestać dostarczania usług satelitarnych Starlink Ukrainie, chyba że USA zaczną płacić dziesiątki milionów dolarów miesięcznie na utrzymanie serwisu.

W liście zażądano, by Pentagon przejął finansowanie użycia satelitów Starlink przez rząd w Kijowie i ukraińskie wojsko, co według SpaceX kosztowałoby ponad 120 mln dolarów do końca roku i blisko 400 mln dolarów przez następne 12 miesięcy.

Musk w zeszłym tygodniu ogłosił na Twitterze propozycję "planu pokojowego" dla Ukrainy, zakładającego m.in. uznanie okupowanego Krymu za część Rosji i referendum dotyczące przynależności państwowej pozostałych terenów Ukrainy okupowanych przez Rosję. Kontrowersyjny wpis spotkał się z szeroką krytyką, wyrażaną m.in. przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: SpaceX internet elon musk

Prezydenci Grupy Wyszehradzkiej rozmawiali w Bratysławie o sytuacji na Ukrainie

16.10.2022 08:30
Wojna na Ukrainie i kryzys energetyczny - te tematy omówili prezydenci krajów Grupy Wyszehradzkiej - Polski, Czech, Węgier i Słowacji. Andrzej Duda, Milosz Zeman, Katalin Nowak oraz Zuzana Czaputova spotkali się w Bratysławie. Polski prezydent powiedział, że solidarność krajów Grupy Wyszehradzkiej przejawiła się między innymi w pomocy uchodźcom. Potwierdził jednocześnie, ze kraje te stanowczo wspierają Ukrainę w walce z rosyjskim agresorem.  

Nowy Jork: na moście imienia Tadeusza Kościuszki odsłonięto tablice ku jego czci

16.10.2022 10:50
Trzy pamiątkowe tablice honorujące generała Tadeusza Kościuszkę odsłonięto w sobotę na moście nowojorskim jego imienia. List do uczestników uroczystości skierował premier RP Mateusz Morawiecki, wyrażając radość, że dzieło wielkiego Polaka, patrioty, bohatera Polski i Stanów Zjednoczonych pozostaje w pamięci obydwu narodów.

Francja przeszkoli blisko 2 tysiące ukraińskich żołnierzy

16.10.2022 09:30
Francja zamierza przeszkolić na swym terytorium blisko 2 tysiące ukraińskich żołnierzy - zapowiedział francuski minister do spraw sił zbrojnych Sebastien Lecornu w wywiadzie, który w sobotę na swej stronie internetowej opublikował dziennik "Le Parisien".