Redakcja Polska

Orlen rozwija produkcję gazu. Obajtek: zwiększamy bezpieczeństwo energetyczne Polski

11.04.2023 15:39
Prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek napisał na Twitterze, że koncern, którym kieruje, konsekwentnie zwiększa własną produkcję gazu. "Dynamiczny rozwój własnego wydobycia, zwiększający bezpieczeństwo energetyczne Polski, to efekt budowy silnego koncernu multienergetycznego" - ocenił. 
Prezes PKN ORLEN: konsekwentnie zwiększamy własną produkcję gazu
Prezes PKN ORLEN: konsekwentnie zwiększamy własną produkcję gazuShutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski

Grupa ORLEN poinformowała w komunikacie o ponad dwukrotnym wzroście produkcji gazu ziemnego ze złóż w Norwegii w 2022 roku.

"Już dzisiaj nasze wydobycie jest w stanie zaspokoić niemal połowę krajowego zapotrzebowania, a do 2030 roku zwiększymy je do 12 miliardów metrów sześciennych rocznie, czyli niemal 3/4 rocznej konsumpcji. Dynamiczny rozwój własnego wydobycia, zwiększający bezpieczeństwo energetyczne Polski, to efekt połączeń z Grupą LOTOS i PGNiG oraz budowy silnego koncernu multienergetycznego" - napisał na Twitterze Daniel Obajtek.

Łączna produkcja gazu ziemnego Grupy ORLEN w Polsce i za granicą wzrosła w ubiegłym roku do 7,7 miliarda metrów sześciennych.

To ilość odpowiadająca prawie połowie ubiegłorocznego zapotrzebowania na ten surowiec w kraju. Konsolidacja sektora wydobywczego pozwoli na optymalizację inwestycji w tym obszarze i dalszy wzrost produkcji gazu pochodzącego z własnych zasobów koncernu.

Produkcja gazu

Największy wkład w osiągnięty wynik wniosły spółki PGNiG, które do Grupy ORLEN dołączyły w listopadzie 2022 roku. Ich łączna produkcja wyniosła w ubiegłym roku 6,87 mld m sześc. i była większa o ok. 30 proc. w stosunku do roku 2021, kiedy osiągnęła poziom 5,25 mld m sześc. O tak dużym wzroście zdecydowała produkcja zagraniczna realizowana na Norweskim Szelfie Kontynentalnym przez spółkę PGNiG Upstream Norway z Grupy ORLEN. Wyniosła ona 3,15 mld m sześc. i tym samym wzrosła o ponad 100 proc. w stosunku do roku 2021, kiedy to wyniosła 1,42 mld m sześc.

Na ogólny wynik ok. 7,7 mld m sześc. produkcji gazu ziemnego przez spółki Grupy ORLEN składa się także ubiegłoroczna produkcja gazu zrealizowana przez ORLEN Upstream oraz spółki byłej Grupy LOTOS, które weszły do Grupy ORLEN w sierpniu 2022 roku. Łączny wolumen produkcji gazu wymienionych spółek wyniósł w ubiegłym roku ok. 0,9 mld m sześc.


IAR/Orlen/PR24/dad

"Bild": kremlowska propaganda jest szczególnie dobrze przyjmowana przez Niemców

11.04.2023 14:16
Eksperci są zaniepokojeni faktem, że propaganda Władimira Putina i Kremla jest szczególnie dobrze przyjmowana przez Niemców – analizuje w poniedziałek portal dziennika "Bild", zaznaczając, że Rosja od lat usiłuje wpływać na opinie społeczne na świecie, aby legitymizować swoje zbrodnie, takie jak wojna przeciwko Ukrainie i niejasne układy (m.in. gazociąg Nord Stream).

Kiedy pieniądze z KPO? Szymon Szynkowski vel Sęk wyjaśnia

11.04.2023 14:42
Przy optymistycznym założeniu, że Trybunał Konstytucyjny orzeknie, iż nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym jest zgodna z konstytucją, pozyskanie środków z Krajowego Programu Odbudowy jest możliwe pewnie pod koniec wakacji – powiedział we wtorek w Radiu Plus minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.

Szef MON: w Polsce wylądowały amerykańskie myśliwce F-22 Raptor

11.04.2023 13:27
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że w Polsce wylądowały amerykańskie myśliwce F-22 Raptor.