Redakcja Polska

PAIH Forum Biznesu 2023 na PGE Narodowym w Warszawie

05.10.2023 15:02
To największe spotkanie głównie małych i średnich przedsiębiorców, którzy planują lub już rozpoczęli ekspansję zagraniczną.
Audio
  • Trwa PAIH Forum Biznesu 2023. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Czwartek jest drugim dniem PAIH Forum Biznesu 2023
Czwartek jest drugim dniem PAIH Forum Biznesu 2023Twitter/@PAIH_pl

W Forum uczestniczą także eksperci, przedstawiciele instytucji rządowych oraz 56 zagranicznych biur handlowych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Organizatorzy szacują, że bierze w nim udział blisko 6 tysięcy gości. Wydarzenie jest objęte patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy.

Wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak jest przekonany, że wydarzenie to jest dobrą odpowiedzią na oczekiwania inwestorów i eksporterów. Uczestnicy Forum mogą wziąć udział w panelach, warsztatach, a także porozmawiać z ekspertami.

Wydarzeniu towarzyszy 2. Forum Odbudowy Ukrainy.

Członek zarządu Polskiej Agencji i Handlu Piotr Dytko powiedział, że dzięki nowelizacji ustawy dotyczącej ubezpieczeń gwarantowanych przez skarb państwa działalność polskich przedsiębiorców w Ukrainie będzie znacznie ułatwiona. Ubezpieczenia oferuje Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej oraz pełnomocnik rządu do spraw polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz zachęcała przedsiębiorców do zainteresowania się ukraińskim rynkiem już teraz.

"Nie czas na przyglądanie się, czas na to, by tam dziś wchodzić zanim wejdą tam znacznie silniejsze i z większym kapitałem podmioty" - podkreśliła.

W ubiegłym roku wartość polskiego eksportu na Ukrainę wyniosła niemal 10 miliardów euro. Wartość ukraińskiego importu to 6 miliardów euro. Jesteśmy pierwszym partnerem eksportowym Ukrainy.

IAR/PP

Polska armia będzie dysponowała 500 wyrzutniami HIMARS

15.09.2023 14:37
W Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu w tych dniach kierownictwo Agencji Uzbrojenia podpisało z rządem Stanów Zjednoczonych umowę ramową na dostawy 486 wyrzutni artyleryjskich dalekiego zasięgu HIMARS. 

Prezentujemy poradnik "Jak sprawdzić firmę z Europy Wschodniej?"

23.09.2023 15:21
Specjaliści z zakresu wywiadu gospodarczego ze spółki Verificators przygotowali porady dla przedsiębiorców chcących nawiązać relacje biznesowe za naszą wschodnią granicą.

PGZ wybrała dostawcę systemu zarządzania walką do fregat w programie Miecznik

05.10.2023 11:11
Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała umowę z francuską firmą Thales na dostawę systemu zarządzania walką TACTICOS wraz z wybranymi sensorami, które zostaną wykorzystane przy budowie fregat w ramach programu MIECZNIK dla Marynarki Wojennej RP – poinformowało PGZ w środę.

Import ukraińskiej żywności. Kijów zawiesza skargę m.in. na Polskę

05.10.2023 14:35
Ukraina zawiesiła skargę do Światowej Organizacji Handlu złożoną na Polskę, Węgry i Słowację w związku z utrzymaniem przez te kraje ograniczeń w imporcie ukraińskiej żywności. Przedstawiciele Kijowa oświadczyli, że chcą znaleźć "konstruktywne rozwiązanie" tej sprawy w rozmowach z całą Unią Europejską.