X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Ukraina: wielkanocne uroczystości z naruszeniem zasad kwarantanny

19.04.2020 13:05
W związku z pandemią koronawirusa większość prawosławnych i grekokatolików na Ukrainie świętuje obchodzoną w niedzielę Wielkanoc w domach. W pewnych regionach doszło jednak do złamania obowiązujących ograniczeń i ludzie zgromadzili się w cerkwiach.
Audio
  • Ukraina: wielkanocne uroczystości z naruszeniem zasad kwarantanny. Materiał Pawła Buszki (IAR)
Wierni z maseczkami w kijowskim soborze św. Włodzimierza
Wierni z maseczkami w kijowskim soborze św. WłodzimierzaPAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

O pozostawanie w domach podczas Świąt Wielkanocnych apelowali do Ukraińców przedstawiciele władz oraz zwierzchnicy: autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej Ukrainy metropolita Epifaniusz i Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup Swiatosław Szewczuk.

Zwierzchnik Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego metropolita Onufry oświadczył z kolei, że wierni, którzy przyjdą na liturgię paschalną, będą mogli modlić się na zewnątrz cerkwi, "przy zachowaniu wszystkich norm sanitarnych". Nocne nabożeństwa były transmitowane online, w radiu i w telewizji.

Ograniczenia dla wiernych

8 kwietnia MSW Ukrainy poinformowało o uzgodnionym z przedstawicielami Ogólnoukraińskiej Rady Cerkwi i Organizacji Religijnych formacie organizowania wydarzeń religijnych podczas Świąt w związku z pandemią. Ustalono m.in., że podczas nabożeństw w cerkwiach może być obecnych maksymalnie 10 osób: duchowni, osoby pomagające przy nabożeństwie oraz osoby prowadzące transmisję. Wiernym pozwolono wchodzić do świątyń po nabożeństwach: w przypadku małych cerkwi wejść do środka może jedna osoba, a dużych - nie więcej niż dwie.

Komendant główny policji Ihor Kłymenko poinformował w niedzielę rano, że w ok. 13,7 tys. świątyń w kraju nocne liturgie paschalne odbyły się bez naruszenia obowiązujących w związku z epidemią Covid-19 restrykcji. Kłymenko, cytowany na profilu ukraińskiej policji na Facebooku, dodał, że zarejestrowano 19 naruszeń tych ograniczeń, sporządzono trzy protokoły administracyjne i wszczęto jedną sprawę karną.

Większość wiernych, zdając sobie sprawę z zagrożenia zakażeniem, świętuje Wielkanoc w domu, jednak w niektórych miejscach sytuacja "wymykała się spod kontroli" w związku z nieprzestrzeganiem obowiązujących ograniczeń - oceniła w niedzielę na Facebooku rzeczniczka prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Julia Mendel. Podkreśliła, że według ukraińskiej policji w nocnych liturgiach wzięło udział ok. 130 tys. ludzi, podczas gdy rok temu było to 7,5 mln.

Złamania zasad ograniczania kontaktu

Wśród miejsc, w których doszło do złamania restrykcji, Mendel wymieniła Swiatohirsk w obwodzie donieckim, gdzie w cerkwi zebrało się ok. 300 osób, które nie zachowywały odpowiedniej odległości między sobą i nie były w maseczkach ochronnych. "Niestety teraz musimy być przygotowani, że już za tydzień będzie fala koronawirusa Covid-19 w Swiatohirsku" - napisała.

Według ministra ochrony zdrowia Maksyma Stepanowa jedną z przyczyn wzrostu liczby potwierdzonych zakażeń koronawirusem obserwowany w ciągu minionego tygodnia były zgromadzenia religijne w obchodzoną tydzień temu na Ukrainie Niedzielę Palmową.

Ukraińskie media relacjonują, że do złamania restrykcji nocą z soboty na niedzielę doszło też m.in. w Ławrze Poczajowskiej podlegającej Cerkwi Patriarchatu Moskiewskiego w obwodzie tarnopolskim. Miejscowa policja przekazała, że pomimo wcześniejszych ustaleń, podczas liturgii duchowni otworzyli drzwi do świątyni i do środka weszli wierni, którzy nie zachowywali między sobą odpowiednich odstępów. "Tłum" wiernych zebrał się również w cerkwi podlegającej temu Kościołowi w Chersoniu - pisze "Ukraińska Prawda", powołując się na lokalne media.

Prezydent ostrzega

W piątek prezydent Zełenski ostrzegł, że jeśli po Świętach Wielkanocnych dojdzie do fali zachorowań, to w kraju może być "straszna statystyka" - od 2 do 10 proc. społeczeństwa zakażonego koronawirusem. Pracownicy służby zdrowia "będą zmuszeni, żeby wybierać, kto z Ukraińców ma żyć" - alarmował szef państwa.

Według badania ośrodka socjologicznego Centrum Razumkowa z listopada ubiegłego roku 66 proc. Ukraińców uważa się za osoby wierzące. Większość z nich (prawie 65 proc.) utożsamia się z Kościołem prawosławnym, a co 10 badany określa się jako grekokatolik.

Dotychczas w kraju potwierdzono 5449 przypadków zakażenia SARS-CoV-2. 141 osób chorych na Covid-19 zmarło, a 347 wyzdrowiało. Przebadano ok. 57 tys. próbek.

IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Ukraina prawosławie Wielkanoc

Muzeum Powstania Warszawskiego przenosi działalność do Internetu

19.04.2020 21:00
Instytucja w czasie pandemii koronawirusa popularyzuje historię między innymi za pośrednictwem swoich kanałów społecznościowych.

Czy epidemia sprzyja rozwojowi społeczeństwa cyfrowego?

19.04.2020 06:00
Wykluczenie cyfrowe w Polsce dotyczy m.in. seniorów – jak podczas pandemii odnajdują się w wirtualnym świecie najstarsi?

Rozmowa prezydentów Polski i USA. "Wyślemy misję medyczną do Chicago"

19.04.2020 08:20
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem Donaldem Trumpem o współpracy polsko-amerykańskiej w dobie epidemii, zaangażowaniu NATO w walce z koronawirusem i współpracy gospodarczej - przekazał w sobotę wieczorem szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Ambasador USA o relacjach polsko-amerykańskich: bliższe niż kiedykolwiek

19.04.2020 09:08
- Relacje polsko-amerykańskie są bliższe niż kiedykolwiek, razem jesteśmy silniejsi. Dziękujemy Polsce za gotowość do wysłania misji medycznej do Chicago - oświadczyła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher po sobotniej rozmowie telefonicznej prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa.