Redakcja Polska

Polska wśród 12 krajów europejskich, które wzywają Izrael do rezygnacji z ekspansji osadniczej na ziemiach palestyńskich

28.10.2021 20:41
Wspólny dokument w tej sprawie wydały Niemcy, Francja, Belgia, Hiszpania, Włochy, Polska, Szwecja, Norwegia, Finlandia, Dania, Holandia i Irlandia
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock.com/Marques

12 krajów europejskich, w tym Polska, wezwało w czwartek Izrael do rezygnacji z planów budowy około trzech tysięcy nowych domów dla swoich osadników na ziemiach palestyńskich - poinformowano we wspólnym oświadczeniu, które zamieszczone jest m.in. na stronie niemieckiego MSZ.

Wspólny dokument w tej sprawie wydały Niemcy, Francja, Belgia, Hiszpania, Włochy, Polska, Szwecja, Norwegia, Finlandia, Dania, Holandia i Irlandia.

"Wzywamy rząd Izraela do cofnięcia swojej decyzji" – napisały resorty dyplomacji "12" we wspólnym oświadczeniu. Podkreślono w nim "stanowczy sprzeciw wobec izraelskiej polityki rozwoju osiedli na okupowanych terytoriach palestyńskich, która łamie prawo międzynarodowe i podważa wysiłki zmierzające do znalezienia rozwiązania dwupaństwowego" konfliktu między Izraelem a Palestyńczykami. 

"Wzywamy obie strony do wykorzystania kroków, podjętych w ostatnich miesiącach w celu poprawy współpracy i złagodzenia napięć. Potwierdzamy nasze wezwanie do wdrożenia rezolucji ONZ 2334, ze wszystkimi jej postanowieniami, w celu odbudowania zaufania i stworzenia warunków niezbędnych do promowania pokoju" - zaapelowano w oświadczeniu.

Izrael w środę zatwierdził budowę około 3 tys. domów dla swoich osadników na Zachodnim Brzegu Jordanu. Budowa części z nich ma ruszyć w przyszłym roku. 

Decyzję izraelskiego rządu potępił wcześniej Departament Stanu USA, który uważa budowę nowych domów na palestyńskich ziemiach za eskalowanie napięć w relacjach Izraela z Palestyńczykami i działanie niezgodne z tzw. rozwiązaniem dwupaństwowym, preferowanym przez Waszyngton.

USA są też przeciwne planom wstecznego zalegalizowania osiedli, które już powstały na terenach palestyńskich. 

Na Zachodnim Brzegu Jordanu żyje obecnie około 475 tys. izraelskich osadników, a jeśli weźmie się pod uwagę Izraelczyków mieszkających w Jerozolimie Wschodniej, liczba ta wzrośnie do 700 tys. Na ziemiach tych mieszka około 3 mln Palestyńczyków.

Społeczność międzynarodowa w zdecydowanej większości uważa izraelskie osiedla na ziemiach palestyńskich za nielegalne, uzasadniając to IV konwencją genewską, która zakazuje okupantowi przemieszczania swojej ludności cywilnej na terytorium okupowane.

PAP/ks

Premier Saksonii: potrzebujemy ogrodzeń na granicy. Polska, Litwa i Łotwa powinny otrzymać wszelkie wsparcie

27.10.2021 16:38
- Tylko wtedy, gdy granica zostanie zamknięta i nie będzie można już przemycać ludzi, zjawisko nielegalnej migracji się skończy - powiedział premier Saksonii Michael Kretschmer, którego cytuje "Sueddeutsche Zeitung".

"Aktywność Moskwy widać na różnych polach". Stanisław Żaryn o rosyjskim zaangażowaniu w kryzys na granicy z Białorusią

28.10.2021 14:30
- Wiemy, że szlak migracyjny był uruchomiony w okresie rosyjsko-białoruskich manewrów "Zapad". Białoruś nie pozwoliłaby sobie na uruchomienie tego procederu na taką skalę, podczas trwających ćwiczeń wojskowych, bez zgody Rosji. Zaangażowanie rosyjskie widzimy, choć samej Rosji zależy na tym, żeby jej z tą sprawą nie łączyć - mówi Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. Jego zdaniem Polska, umacniając granicę z Białorusią, daje sygnał, że destabilizacja naszego kraju się nie uda.

Kwatera Główna NATO: Polska wnosi duży wkład w naszą zbiorową obronę

28.10.2021 12:33
Z zadowoleniem przyjmujemy wszelkie kroki naszych sojuszników, aby ich siły zbrojne były bardziej wydajne i zdolne do działania - przekazała Kwatera Główna NATO w Brukseli.

Prezydent Joe Biden rozpoczyna wizytę w Europie

28.10.2021 20:33
Podczas sześciodniowej podróży amerykański prezydent spotka się z papieżem Franciszkiem, weźmie udział w szczycie grupy G20 w Rzymie oraz konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow.