Redakcja Polska

Holenderskie media pod wrażeniem pomocy Polaków wobec Ukraińców. "Imponująca solidarność"

21.03.2022 07:47
Polacy okazują imponującą solidarność z milionami Ukraińców uciekających przed rosyjskimi wojskami - pisze w weekendowym wydaniu "NRC". Holenderski dziennik zastanawia się jednocześnie, jak długo Polacy będą w stanie pomagać uchodźcom na tak ogromną skalę.
Uchodźcy na polsko-ukraińskim przejściu granicznym
Uchodźcy na polsko-ukraińskim przejściu granicznym Źródło: Straż Graniczna/ Twitter @Straz_Graniczna

"Niezliczona rzesza Polaków otworzyła swe domy, by przyjąć nieznajomych" - pisze "NRC" i zauważa, że "liczba próśb o pomoc, zakwaterowanie czy transport zamieszczanych na Facebooku i Telegramie rośnie każdego dnia".

"NRC' podkreśla, że polski rząd udziela pomocy finansowej ukraińskim uchodźcom, a także Polakom, którzy im pomagają, jednak potrzeby są ogromne.

"300 tys. Ukraińców znalazło schronienie w Warszawie a Kraków przyjął co najmniej 100 tys. uchodźców: w hotelach, salach wykładowych, kościołach i na dworcach" kolejowych – informuje dziennik.

Mimo entuzjastycznej oceny polskiego zaangażowania w pomoc uchodźcom "NRC" cytuje także głosy polskich aktywistów, którzy narzekają na brak wsparcia ze strony rządu i twierdzą, że cała pomoc jest w rękach prywatnych, w gestii samorządów oraz organizacji pozarządowych.

Dziennik wskazuje jednocześnie, że rząd będzie musiał zmierzyć się z problemem wzrostu populacji kraju, o co najmniej 10 proc.


PAP/dad

"Die Welt": Polacy znów nadstawiają karku za godność Europy, dość nagonki na Polskę

20.03.2022 17:47
Wojna na Ukrainie może być "dobrą okazją do zaprzestania modnej obecnie nagonki na Polskę. I pamiętania, że Polacy, tak jak w 1939 r. czy 1980/81 r., znów nadstawiają karku za wolność nas wszystkich, za godność Europy, i znów ponoszą większe ofiary niż my, Niemcy" - pisze w komentarzu dziennik "Welt".

Tomasz Grzywaczewski z Nagrodą Identitas 2022

21.03.2022 07:45
Fundacja Identitas ogłosiła w zeszłym roku konkurs dla polskich humanistów, pisarzy, filozofów i historyków, którzy nie przekroczyli 41. roku życia. Sześcioro polskich twórców zostało nagrodzonych udziałem w warsztatach na wyspie Uløya, które odbyły się w dniach 14-20 marca 2022 roku.

Wołodymyr Zełenski: otrzymałem od przywódców jasną deklarację, że nie będziemy w NATO

20.03.2022 19:07
Pytałem przywódców osobiście, czy przyjmą nas do NATO. Odpowiedź była bardzo jasna: nie będziemy członkiem NATO - powiedział w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla CNN.

Misja pokojowa na Ukrainie. Prezydent wraz z rządem przedstawi propozycję na szczycie NATO

20.03.2022 20:24
- Polska na szczycie NATO w Brukseli formalnie zgłosi propozycję misji pokojowej na Ukrainie wraz ze szczegółowym pakietem rozwiązań - poinformował wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot zapewnił, że prezydent Andrzej Duda przedstawi propozycję w Brukseli wspólnie z rządem.