Redakcja Polska

Specjaliści z Białorusi naprawiają samoloty używane przeciw Ukrainie

20.08.2022 15:25
Specjaliści białoruscy z zakładów w Baranowiczach wysyłani są do Rosji, by tam remontować samoloty bojowe, później używane w wojnie przeciw Ukrainie - poinformował w sobotę ukraiński wywiad wojskowy.
Eksperci oceniają, że Rosjanie nie panują w powietrzu; stracili doświadczonych pilotów i wiele śmigłowców szturmowych
Eksperci oceniają, że Rosjanie nie panują w powietrzu; stracili doświadczonych pilotów i wiele śmigłowców szturmowychShutterstock/Fasttailwind

Jak informuje wywiad, ministerstwo obrony Białorusi i rząd Rosji podpisały kontrakty na prace z zakresu napraw i remontów sprzętu lotniczego. "W szczególności, pracownicy 558. zakładów lotniczych (Baranowicze) regularnie udają się na delegacje w składzie +grup wyjazdowych+ w celu wykonywania prac z zakresu odnawiania i uruchamiania sprzętu lotniczego" - podały służby. Te prace naprawcze odbywają się według wywiadu w Kubince pod Moskwą, na terenie bazy lotniczej.

Robotnicy z Białorusi zajmują się wyprowadzaniem samolotów z magazynów i ich konserwacją, tak by mogły być użyte w walkach przeciwko Ukrainie. "Ogółem prace są prowadzone na samolotach typu MiG-29 i jego modyfikacjach" - ocenia wywiad.

Jak oceniają władze Ukrainy, rosyjskie samoloty wojskowe atakujące Ukrainę korzystają z lotnisk na Białorusi, w tym w Baranowiczach na zachodzie kraju.

PAP/dad

Prezydent uczcił pamięć żołnierzy, którzy zginęli w Bitwie Warszawskiej

20.08.2022 14:30
Andrzej Duda mówił, że Święto Wojska Polskiego jest przede wszystkim radosnym świętem żołnierzy, dniem dumy obchodzonym na pamiątkę triumfu nad bolszewikami, który odniosła przed ponad stu laty odradzająca się Rzeczpospolita.

Kolejne statki z ukraińskimi produktami rolnymi opuszczają ukraińskie porty

20.08.2022 11:59
Z ukraińskiego portu w Czarnomorsku rano wypłynęły kolejne dwa statki ze zbożem. Jak informuje tureckie ministerstwo obrony, to 26 i 27 jednostka przewożąca taki towar zgodnie z porozumieniem o "korytarzu zbożowym", osiągniętym przy mediacji ONZ. Podano, że na obu jednostkach jest 6 300 ton oleju słonecznikowego i 25 tysięcy tom ziarna.

Z Białegostoku wyruszyła piesza pielgrzymka ekumeniczna do Wilna. Znowu omija Białoruś

20.08.2022 12:18
Ponad trzysta osób wyruszyło w sobotę rano z Białegostoku w 30. ogólnopolskiej pielgrzymce ekumenicznej do sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej w Wilnie na Litwie. W związku z sytuacją międzynarodową pątnicy nie idą przez Białoruś, a na granicę z Litwą dotrą autokarami.