Redakcja Polska

Amunicja artyleryjska dla polskiej armii. Szef MON zatwierdził umowę

01.06.2023 13:00
- Zatwierdziłem umowę dotyczącą zamówienia na amunicję artyleryjską - poinformował w czwartek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Jak dodał, umowa pozwala na to, aby zwiększyć moce produkcyjne polskiego przemysłu zbrojeniowego.
Wicepremier Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę ramową na dostawy dla Sił Zbrojnych RP amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm
Wicepremier Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę ramową na dostawy dla Sił Zbrojnych RP amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mmTT/@MON_GOV_PL

W Warszawie wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak wziął udział w uroczystości podpisania umowy ramowej na dostawy dla Sił Zbrojnych RP amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm, z możliwością pozyskiwana dodatkowo amunicji 120 mm. Umowa określi zasady i warunki zawierania poszczególnych umów wykonawczych na dostawy amunicji artyleryjskiej dla polskiego wojska.

Stronami umowy są Agencja Uzbrojenia oraz konsorcjum PGZ-AMUNICJA, w którego skład wchodzą - poza samą Polską Grupą Zbrojeniową - także spółki produkujące amunicję, jak Mesko, Dezamet, Nitro-chem, zakłady Gamrat oraz bydgoskie zakłady Belma.

- Przed chwilą zatwierdziłem umowę ramową dotyczącą zamówienia przez Wojsko Polskie w Polskiej Grupie Zbrojeniowej, w konsorcjum, na którego czele stoi Polska Grupa Zbrojeniowa, amunicji artyleryjskiej 155 mm - poinformował podczas konferencji w MON szef resortu Mariusz Błaszczak.

Jak podkreślił, "doświadczenia z wojny na Ukrainie stanowią wprost, że artyleria odgrywa kluczową rolę". Wskazał, że chodzi zarówno o skuteczną obronę Ukrainy, jak i metodę ataku przypuszczanego przez Rosję na Ukrainę. - Decyzje władz polskich skoncentrowane są na tym, żeby wzmacniać artylerie - mówił szef MON.

Błaszczak podkreślał też, dlaczego ważne są duże ilości amunicji, które zamawiane są w polskim przemyśle zbrojeniowym. - Dziennie na Ukrainie wykorzystywanych jest kilkadziesiąt tysięcy sztuk amunicji - zauważył. - Nasze zamówienie dotyczy setek tysięcy, ale można powiedzieć również, że można mówić o milionie sztuk amunicji, jaka powinna być wyprodukowana przez polski przemysł zbrojeniowy - dodał minister obrony.

- Umowa pozwala na to, żeby polski przemysł zbrojeniowy mógł doprowadzić do zwiększenia mocy produkcyjnej - podkreślił szef MON. - Będziemy wykorzystywać tę amunicję na szkolenie naszych żołnierzy, będzie stanowiła ona rezerwę dla Wojska Polskiego, ale jeśli te moce produkcyjne, a jestem o tym głęboko przekonany, wzrosną w krótkim czasie, będziemy mogli także amunicję eksportować - powiedział Błaszczak.


PAP/IAR/dad

Uderzenie sankcjami w rodziny rosyjskich oligarchów. UE zaostrza reguły

01.06.2023 11:33
W Unii Europejskiej łatwiej będzie o nakładanie sankcji na członków rodzin tych Rosjan, którzy wspierają napaść na Ukrainę. Jak donosi Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, ambasadorowie krajów członkowskich zmienili kryteria wpisywania na czarną listę.

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych w Oslo. Zbigniew Rau zdradził najważniejsze tematy

01.06.2023 11:53
- Przybliżenie Ukrainy do struktur NATO, wzmocnienie wschodniej flanki i pomoc Szwecji w akcesji do NATO - to z polskiej perspektywy najważniejsze kwestie, o których będziemy dyskutować podczas spotkania szefów MSZ państw NATO - powiedział w czwartek w Oslo szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.

Polska i Czechy z najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej

01.06.2023 13:09
W kwietniu tego roku stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, wyniosła w Polsce 2,7 proc., tyle samo co miesiąc wcześniej; to najniższy wskaźnik w UE - podał w czwartek Eurostat. Dodano, że 2,7 proc. poziom bezrobocia odnotowano też w Czechach.