Redakcja Polska

18-latek planował zamach. Ekspert: wystarczą trzy tygodnie, by z młodego człowieka zrobić z pomocą internetu terrorystę

15.07.2023 13:28
- Mechanizm werbowania kandydatów na bojowników Państwa Islamskiego jest tak sprawny, że - zdaniem wicedyrektora Centrum Badań nad Terroryzmem Andrzeja Mroczka - przy dużej podatności młodego człowieka, wystarczą trzy tygodnie, by z pomocą internetu zrobić z niego terrorystę.
Wystarczą trzy tygodnie by z młodego człowieka zrobić terrorystę. Mechanizm werbowania jest bardzo sprawny
Wystarczą trzy tygodnie by z młodego człowieka zrobić terrorystę. "Mechanizm werbowania jest bardzo sprawny"PAP/Leszek Szymański

"Współczesny terroryzm ma charakter sieciowy. Jest wiele grup, grupek i forów dla ludzi zafascynowanych islamem, podatnych na wpływy różnych przewodników duchowych. Z nich rekruterzy Państwa Islamskiego wyłuskują ludzi, którzy mogą być dla nich użyteczni" - tłumaczy wicedyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Andrzej Mroczek.

Podkreśla, że pierwszym etapem jest sprawdzenie potencjału takiego kandydata. Znaczenie mają kwestie ekonomicznego - im bardziej tego typu działalność może poprawić status bytowy człowieka, tym lepiej - ale przede wszystkim psychologiczne.

"Najbardziej pożądane są jednostki o nieukształtowanej osobowości, podatne na wpływy, łaknące autorytetów" - mówi ekspert.

Według Andrzeja Mroczka profil psychologiczny młodych ludzi pozyskiwanych na usługi Państwa Islamskiego, zbliżony jest do tego, jaki reprezentują członkowie gangów czy innych grup przestępczych.

"Mają mocną potrzebę przynależności do grupy, chęć bycia docenianym, podniesienia swojego statusu; wyższą od przeciętnej skłonność do przemocy" - wylicza zastępca dyrektora Centrum Badań nad Terroryzmem. Dodaje, że często są to osoby o skomplikowane sytuacji osobistej: młodzi ludzie, którzy ciężko przeżyli np. rozwód rodziców, czy w inny sposób poczuli się odtrąceni, zostali pozbawieni poczucia bezpieczeństwa, wzorca, etc.

Końcową fazą procesu pozyskiwania bojowników jest konwersja na islam. "Taki człowiek jest już w stanie zrobić bardzo dużo dla idei" - mówi ekspert. Choć podkreśla, że nie każdy pozyskany przez terrorystów bojownik jest skłonny do terrorystycznego zamachu samobójczego.

"Może próbować za to kogoś innego do tego nakłonić, np. zakochaną w nim dziewczynę czy inną osobę, której imponuje" - powiedział Mroczek. Dodał, że osoby rekrutujące bojowników zazwyczaj pozostawiają ich inwencji to, jak chcą się wykazać. Polegają na rozeznaniu swoich członków w kwestii celu zamachu i jego organizacji.

Andrzej Mroczek uspokaja, że w Polsce przypadki pozyskiwania bojowników są incydentalne. Służby monitorują sieć pod tym kątem z użyciem nowoczesnych narzędzi.


PAP/ho

18-latek planował zamach terrorystyczny przy pomocy pasa szahida. Został zatrzymany przez ABW

14.07.2023 08:43
Dolnośląski pion Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej prowadzi śledztwo przeciwko mężczyźnie planującemu zamach terrorystyczny. Jak przekazano w komunikacie Prokuratury, 18-latek w 2022 przeszedł na islam, a jego działalność inspirowana była ISIS i osobą Osamy Bin Ladena.

Szef BBN: regionalne plany obronne NATO są największym osiągnięciem szczytu w Wilnie

15.07.2023 09:36
- Plany regionalne, szczegółowo rozpisujące zadania konkretnych jednostek wojskowych to największe osiągnięcie szczytu NATO w Wilnie - ocenił szef BBN Jacek Siewiera.

Kolaboranci uciekają do UE i podają się za ofiary wojny. Apel Ukrainy do Interpolu

15.07.2023 10:08
Jak poinformował portal NV.UA, powołując się na przedstawiciela policji w obwodzie charkowskim Serhija Bołwinowa, ukraińska policja państwowa zwraca się do Interpolu w sprawie kolaborantów, którzy uciekli do krajów Unii Europejskiej i podają się tam za ofiary wojny.

Prof. Malena Britz: szwedzkie wojsko może zostać skierowane przez NATO do ochrony polskiej granicy z Rosją

15.07.2023 13:00
- Szwedzkie wojsko może zostać skierowane przez NATO do ochrony polskiej granicy z Rosją lub krajów bałtyckich, aby wzmocnić flankę wschodnią - mówi politolog prof. Malena Britz ze Szwedzkiego Uniwersytetu Obronnego w Sztokholmie.