Redakcja Polska

UE chce zwiększyć misję szkoleniową dla Ukrainy. Jej finansowanie po raz kolejny zablokowały Węgry

01.09.2023 18:25
Unijne kraje są gotowe zwiększyć misję szkoleniową dla ukraińskich żołnierzy, ale pod znakiem zapytania jest jej finansowanie z powodu blokady Węgier - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Węgry grożą też, że nie zaakceptują kolejnego pomysłu - by przekazać Ukrainie 20 miliardów euro do 2027 roku, czyli pięć miliardów euro rocznie na dozbrajanie - przekazała Beata Płomecka. W tej ostatniej blokadzie wspierają je też niektóre inne kraje UE.
UE jest gotowa zwiększyć misję szkoleniową dla ukraińskich żołnierzy, ale pod znakiem zapytania stoi finansowanie
UE jest gotowa zwiększyć misję szkoleniową dla ukraińskich żołnierzy, ale pod znakiem zapytania stoi finansowanieSztab Generalny Ukrainy/ Facebook

Ta sprawa była omawiana podczas nieformalnego dwudniowego spotkania ministrów spraw zagranicznych i obrony w hiszpańskim Toledo. Misja, której dowództwo znajduje się w Polsce, do końca roku miała wyszkolić 30 tysięcy żołnierzy z Ukrainy. Teraz jest mowa o 40 tysiącach.

W ramach unijnej misji od jesieni ubiegłego roku przeszkolonych zostało 25 tysięcy wojskowych z Ukrainy. Jak donosi brukselska korespondentka Polskiego Radia, na spotkaniu w hiszpańskim Toledo nie było sprzeciwu wobec zwiększenia misji, by w przyszłości szkolić także pilotów myśliwców F-16. Problemem jest jednak jej finansowanie - usłyszała Beata Płomecka.

Rocznie na misję przewidziano około 100 milionów euro z Europejskiego Funduszu Pokojowego, oprócz oczywiście wkładu samych krajów członkowskich, na których terenie prowadzone są szkolenia.

Zwiększenie tego funduszu o ósmą transzę i kolejne 0,5 mld euro wczoraj ponownie zablokowały Węgry. Władze w Budapeszcie zgodę uzależniają od wykreślenia przez Ukrainę węgierskiego banku OTP z tak zwanej "listy hańby", czyli państw sponsorujących wojnę. Chodzi o te kraje, których firmy i instytucje nadal prowadzą interesy z Rosją.

Węgry zapowiadają, że z tego powodu nie zaakceptują kolejnego pomysłu - by przekazać Ukrainie 20 miliardów euro do 2027 roku, czyli pięć miliardów euro rocznie na dozbrajanie. Choć - jak usłyszała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka - niechętnie patrzących na ten pomysł jest więcej unijnych krajów.


IAR/ho

Ukraina: w ciągu doby zniszczono 23 czołgi wroga. Rosjanie odpowiadają atakiem na cywilów

01.09.2023 09:18
Sztab generalny ukraińskiej armii poinformował, że w ciągu ostatniej doby doszło do 25 starć zbrojnych. Siły ukraińskie kontynuują walki w rejonie Melitopola.

Saryusz-Wolski: duch paktu Ribbentrop-Mołotow wciąż krąży po Europie, te zagrożenia nie są martwe

01.09.2023 09:50
- Duch paktu Ribbentrop-Mołotow, którego sednem jest współpraca niemiecko-rosyjska kosztem Europy Środkowo-Wschodniej, wciąż krąży po Europie - mówi eurodeputowany PiS Jacek Saryusz-Wolski.

Nielegalnie wwiezione do Polski odpady wróciły do Niemiec

01.09.2023 11:23
W wyniku działań Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) do Niemiec wróciło 7,2 t odpadów z niemieckiej elektrowni wiatrowej, które zostały nielegalnie wwiezione do naszego kraju. W kwietniu zawiadomienie o ich transporcie przekazał GIOŚ Lubuski Urząd Celno-Skarbowy w Gorzowie Wlkp.

Francja bierze przykład z Polski? Większość obywateli chce referendum ws. migracji

01.09.2023 13:36
Niemal siedmiu na dziesięciu Francuzów chciałoby wypowiedzieć się w referendum na temat polityki migracyjnej swego kraju - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie francuskiej telewizji CNews. Badanie przeprowadzono na kilka dni przed zapowiadaną przez Emmanuela Macrona "ważną inicjatywą polityczną".