Redakcja Polska

Wysokie miejsce Politechniki Opolskiej w specjalistycznym, amerykańskim rankingu

24.09.2023 12:00
Tylko 14 polskich uczelni zaklasyfikowano do najnowszej edycji rankingu U.S. News Best Global Universities Subject Ranking dotyczącego inżynierii. Jedną z wyróżnionych jest Politechnika Opolska.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnemichaeljung/Shutterstock

Jak powiedziała Anna Kułynycz, rzecznik prasowy Politechniki Opolskiej, "News Best Global Universities Subject Ranking" to prestiżowy, światowy ranking, który obejmuje 17200 najlepszych uniwersytetów na świecie z ok. 95 krajów sklasyfikowanych według 47 dziedzin i dyscyplin.

W rankingu zakwalifikowano 297 europejskich ośrodków akademickich uznanych za najlepsze w obszarze inżynierii. W poprzedniej edycji rankingu ujęto 43 polskie szkoły wyższe, w tej edycji jedynie 14. W tym gronie jest Politechnika Opolska, która w klasyfikacji krajowej zajmuje 9. miejsce i wysokie 747 miejsce na świecie.

Prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej przypomina, że zakwalifikowanie się do międzynarodowych rankingów to wieloletnia praca całego zespołu naukowców.

"U.S. News Best Global Universities Ranking to jeden z najważniejszych światowych rankingów uczelni. Budowanie światowej pozycji to proces długotrwały, wymagający szeregu działań strategicznych i operacyjnych. Realnie oceniam, że Politechnika Opolska posiada potencjał, aby w obszarach inżynierskich należeć do pierwszej pięćsetki świata, ale to wymaga konsekwentnych działań, jakie są przez ostatnie lata realizowane" – powiedział prof. Królczyk.

Dane do rankingu są zbierane z corocznych badań, bazując na 13 wskaźnikach. To np. liczba publikacji, reputacja badań lokalnych i globalnych, cytowania czy współpraca międzynarodowa. Kategoria "inżynieria” obejmuje publikacje dotyczące wielu dyscyplin inżynieryjnych. Publikacje w tej kategorii koncentrują się na projektowaniu, budowaniu i wykorzystywaniu struktur, maszyn i systemów, od inżynierii lotniczej i kosmicznej, mechanicznej, elektrycznej i lądowej po energię jądrową, sztuczną inteligencję stosowaną i robotykę.


PAP/ho

Spotkanie ministra Jana Dziedziczaka z mediami polonijnymi i polskimi na Wschodzie

22.09.2023 16:29
Przeciwdziałanie rosyjskiej propagandzie i budowanie dobrego wizerunku Polski za granicą to zdaniem ministra Jana Dziedziczaka jedne z głównych zadań mediów polonijnych i polskich na Wschodzie. Pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą spotkał się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z uczestnikami VI Światowego Forum Mediów Polonijnych i X Zjazdu Federacji Mediów Polskich na Wschodzie.

ONZ potępiła sytuację w zakresie praw człowieka na Białorusi

24.09.2023 08:00
ONZ potępiła systematyczne represje wobec społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi, w ramach których tysiące osób jest przetrzymywanych w więzieniach na podstawie sfabrykowanych zarzutów, a wielu ludzi jest torturowanych i umiera w aresztach.

Prezentujemy poradnik "Jak sprawdzić firmę z Europy Wschodniej?"

23.09.2023 15:21
Specjaliści z zakresu wywiadu gospodarczego ze spółki Verificators przygotowali porady dla przedsiębiorców chcących nawiązać relacje biznesowe za naszą wschodnią granicą.

Pomoc dla Ukrainy. Belgijski dziennik przyznaje: Polska zajmuje pierwsze miejsce

23.09.2023 16:00
Spośród wszystkich krajów udzielających pomocy Ukrainie Polska, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, zajmuje pierwsze miejsce - zauważył belgijski dziennik "Het Laatste Nieuws".