Redakcja Polska

Niemcy: były szef MSZ Heiko Maas prezesem Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich

28.11.2023 17:30
Były minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas zostanie prezesem Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt. Za miesiąc zastąpi na tym stanowisku Ritę Süssmuth. Polityk SPD podkreślił, że dobre relacje z Polską są "fundamentem pokoju w Europie"
Audio
  • Były minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas zostanie prezesem Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt. Materiał Wojciecha Osińskiego (IAR)
Heiko Maas
Heiko MaasShutterstock

Dyrektor Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich Peter Oliver Loew stwierdził, że Heiko Maas był "najlepszym z możliwych wyborów". "Zawsze starał się utrzymać bliskie relacje z Polską. Od początku też wspierał miejsce pamięci, które obecnie rozwija się jako Dom Polsko-Niemiecki w Berlinie" - czytamy w oświadczeniu.

Posłuchaj
00:29 12682343_1.mp3 Były minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas zostanie prezesem Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt. Materiał Wojciecha Osińskiego (IAR)

 

Media przypominają, że obecna koncepcja miejsca pamięci odbiega od tej, którą przedstawił dwa lata temu ówczesny szef niemieckiego MSZ Heiko Maas. Pół roku temu jego partyjny kolega i były przewodniczący Bundestagu Wolfgang Thierse przekonywał w rozmowie z Polskim Radiem, że prace nad utworzeniem miejsca upamiętniającego polskie ofiary hitleryzmu są mocno spóźnione, a niektórzy politycy przystąpili do "rozmycia" koncepcji projektu. - Obecnie już nikt nie mówi o pierwotnym pomyśle wzniesienia pomnika. W swojej nowej funkcji Heiko Maas być może nada projektowi trochę inny bieg - mówi dziś Wolfgang Thierse.

Założony w 1980 roku Niemiecki Instytut Spraw Polskich prowadzi badania i wspiera działania naukowe, organizując konferencje i liczne inicjatywy edukacyjne. Ma na celu poszerzenie wiedzy na temat Polski.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Heiko Maas Niemcy

Bardzo wysokie wyniki polskich uczniów w Międzynarodowym Badaniu ICCS 2022

28.11.2023 12:01
Polscy uczniowie znaleźli się w czołówce krajów pod względem wyników badania wiedzy i rozumienia kwestii obywatelskich. Instytut Badań Edukacyjnych przedstawił rezultaty najnowszego Międzynarodowego Badania Kompetencji Obywatelskich ICCS 2022. ICCS jest największym badaniem porównawczym dotyczącym edukacji obywatelskiej. Uczestniczą w nim uczniowie ósmych klas, a także ich nauczyciele i dyrektorzy szkół.

Szef NATO Jens Stoltenberg jednoznacznie o dozbrajaniu Ukrainy. "To nasz obowiązek"

28.11.2023 12:37
Obowiązkiem sojuszników w NATO jest dalsze dozbrajanie Ukrainy - podkreślił sekretarz generalny Paktu Jens Stoltenberg przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych w Brukseli. Wsparcie wojskowe dla Ukrainy to jeden z tematów narady.

Finlandia zamyka całą granicę z Rosją dla ruchu osobowego

28.11.2023 15:58
Finlandia zamyka całą granicę z Rosją dla ruchu osobowego - poinformowała minister spraw wewnętrznych tego kraju Mari Rantanen. Do zamknięcia granicy dojdzie w nocy ze środy na czwartek. Taki stan ma się utrzymać co najmniej do 13 grudnia ze względu na masową falę migrantów próbujących nielegalnie przekroczyć granicę od wschodu. 

Zakończyła się modernizacja polskiego obserwatorium astrofizycznego w Chile

28.11.2023 16:27
Zakończyła się modernizacja polskiego obserwatorium astrofizycznego Cerro Murphy w Chile. Stałą obserwację prowadzi tam pięć nowoczesnych teleskopów, które badają najdalsze granice kosmosu i szukają odpowiedzi na pytanie o tempo rozszerzania się wszechświata.