Redakcja Polska

Wspólne ćwiczenia WOT i Straży Granicznej. Odbędą się w strefie przygranicznej z Białorusią

15.09.2022 17:17
Terytorialsi ruszają na szkolenie. Od piątku do niedzieli potrwają zajęcia taktyczne KOP-22, w których weźmie udział ponad 800 żołnierzy WOT w strefie przygranicznej z Białorusią. Celem doskonalenie taktyki działań przeciwrozpoznawczych i przeciwdywersyjnych, ratowniczych i wsparcia SG.
Od piątku ćwiczenia taktyczne WOT w strefie przygranicznej z Białorusią
Od piątku ćwiczenia taktyczne WOT w strefie przygranicznej z BiałorusiąTwitter/Terytorialsi

"Od ponad roku Terytorialsi wspierają Straż Graniczną w działaniach na granicy z Białorusią. W myśl motta formacji - »Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko«, działają na rzecz lokalnych społeczności i bezpieczeństwa wschodniej granicy oraz całego państwa" - czytamy w komunikacie MON.

WOT poinformowały, że w dniach 16-18 września - od piątku do niedzieli - zorganizowane zostaną zajęcia taktyczne KOP-22. "Żołnierze, stanowiący dodatkowe siły skierowane na granicę, w ramach trzy dniowych ćwiczeń przeprowadzą symulacje zdarzeń mających na celu przygotowanie ochrony pogranicza oraz zabezpieczenia terenu przygranicznego" - czytamy.

Jak informuje komunikat, w zajęciach udział weźmie ponad 800 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i wojsk operacyjnych. Do działania zaangażowana będą między innymi 1. Podlaska Brygada OT oraz 2. Lubelska Brygada OT, a także żołnierze z 2. i 18. Pułku Rozpoznawczego oraz funkcjonariusze Straży Granicznej.

Ćwiczenie ochrony granicy

Ćwiczący mają skupić się na działaniach dot. ochrony granicy. "Żołnierze będą ćwiczyć przygotowywanie posterunków obserwacyjnych, we współdziałaniu ze Strażą Graniczną przeprowadzone zostaną patrole piesze, konne i kołowe. Wykorzystane będą również Grupy Rozpoznania Obrazowego. Użyte zostaną bezzałogowe statki powietrzne. W ramach dozorowania strefy przygranicznej przeprowadzone zostaną poszukiwania osób z wykorzystaniem grupy K-9. Żołnierze będą ćwiczyć również działania pościgowe w ramach działań przeciwdywersyjnych, obronę infrastruktury krytycznej oraz dozorowanie terenu" - czytamy.

Podczas ćwiczenia sprawdzone zostanie również funkcjonowanie procesu alarmowania oraz czasu reagowania żołnierzy WOT (stawiennictwa w jednostkach, doposażenia, aż do czasu stawienia się w miejscu wykonywania zadań). Jak podkreśla WOT, ćwiczenie KOP-22 realizowanie jest niezależenie od sił i środków zaangażowanych obecnie na granicy polsko-białoruskiej.

WOT decyzją szefa MON Mariusza Błaszczaka z września 2021 roku razem z innymi służbami działali na pogranicznych terenach objętych stanem wyjątkowym. "Do głównych działań w ramach operacji »Silne wsparcie« należało wzmocnienie odporności społeczności lokalnych w rejonie przygranicznym na kryzys o charakterze hybrydowym. Żołnierze WOT odwiedzali samorządowców i władze lokalne, oceniali zakres ewentualnego wsparcia, monitorowali sytuację, odpowiadali na potrzeby mieszkańców przygranicznych miejscowości objętych stanem wyjątkowym. W kolejnych tygodniach do działań weszli specjaliści Zespołu Działań Cyberprzestrzennych WOT, którzy szkolili samorządowców z zakresu cyberbezpieczeństwa. Z czasem specyfika działań WOT ewaluowała do zadań bezpośredniego wsparcia funkcjonariuszy SG bezpośrednio na granicy" - pisze WOT.

 

PAP/dad

Rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną Ukrainy. "To wiadomość także dla Polski"

15.09.2022 13:57
Rosyjskie ataki rakietowe na obiekty infrastruktury krytycznej, w tym elektrownie, mają przestraszyć Ukraińców przed chłodną zimą oraz m.in. podważyć zdolność Ukrainy do przesyłania prądu do Polski - ocenia ukraiński politolog Jewhen Mahda. Dodaje, że Rosja właśnie otrzymała cios, który jest początkiem jej upadku.

"Jest w fazie zaawansowanych przygotowań". Wiceszef MSZ o nocie dyplomatycznej ws. reparacji

15.09.2022 16:15
- Oficjalna nota dyplomatyczna do Niemiec w sprawie reparacji jest w fazie zaawansowanych przygotowań. Termin jej złożenia to kwestia tygodni - mówił w Sejmie wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Białoruś zażąda reparacji od Polski? Żaryn: propaganda Mińska kontynuuje antypolską narrację

15.09.2022 14:59
Białoruska propaganda kontynuuje antypolską narrację sterowaną przez władze w Mińsku. Tym razem Mińsk eksploatuje wątek historyczny fałszując przy tym relacje Polski i Białorusi - poinformował w środę na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.