Redakcja Polska

Przewodniczący KEP spotkał się z ambasadorem Ukrainy. Rozmowa dotyczyła pomocy charytatywnej

08.11.2022 16:18
Arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, spotkał się we wtorek w Warszawie z nowym ambasadorem Ukrainy w Polsce Wasylem Zwaryczem. Rozmowa dotyczyła pomocy charytatywnej i duszpasterskiej Kościoła w Polsce na rzecz uchodźców wojennych oraz działań pomocowych, świadczonych przez Kościół na terenach bezpośrednio objętych wojną.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski spotkał się z nowym ambasadorem Ukrainy w Polsce Wasylem Zwaryczem
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski spotkał się z nowym ambasadorem Ukrainy w Polsce Wasylem ZwaryczemTwitter.com/@EpiskopatNews

"Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki spotkał się we wtorek w Warszawie z nowym ambasadorem Ukrainy w Polsce Wasylem Zwaryczem" - poinformowało biuro prasowe Episkopatu.

Jak podkreślono w komunikacie "spotkanie dotyczyło pomocy charytatywnej i duszpasterskiej Kościoła w Polsce na rzecz uchodźców wojennych oraz działań pomocowych świadczonych przez Kościół na terenach bezpośrednio objętych wojną".

Biuro prasowe Episkopatu podało również, że podjęto też temat upamiętnienia ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie, którego 90. rocznica przypada w tym roku.

Bezpośrednią przyczyną Hołodomoru była nie klęska nieurodzaju, lecz świadomie zarządzona przez władze konfiskata ponadnormatywnych plonów zboża z ukraińskich kołchozów.

Liczba ofiar tej świadomie wywołanej klęski głodu do dziś nie została ustalona. Historycy szacują, że ofiarą Wielkiego Głodu padło nawet 10 milionów Ukraińców - ok. 30 proc. ludności. Badania utrudnia utajnienie lub celowe zniszczenie ksiąg rejestracji ruchu naturalnego ludności.


IAR/PAP/dad

Patriarcha Konstantynopola do Polaków: cały świat ma wobec was ogromny dług wdzięczności

29.03.2022 14:27
Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I spotkał się z uchodźcami w Warszawie. Pogratulował Polakom i innym nacjom hojności oraz gościnności. - Dosłownie oddaliście swoje domy i swoje serca bliźnim. Cały świat ma wobec was ogromny dług wdzięczności - podkreślał prawosławny patriarcha. Obecny przy tym był również abp Stanisław Gądecki. Wcześniej hierarchowie odbyli prywatną rozmowę.

Niskie morale i niechęć do walki. Rosyjska armia traktuje zmobilizowanych jak mięso armatnie

08.11.2022 12:05
Rosyjska armia traktuje rekrutów jak "mięso armatnie" - informują niezależne media. Potwierdza te informacje szef administracji wojskowej obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Wcześniej rosyjskie portale niezależne "Meduza", "Wiorstka" i "Ważne Historie" opisywały sytuacje, gdy Moskwa wysyłała na front nieprzygotowanych i źle wyposażonych żołnierzy, którzy ginęli w pierwszych starciach z ukraińską armią.

"Wyraz desperacji, gest bez większego znaczenia". Arkadiusz Mularczyk o rosyjskich sankcjach

08.11.2022 13:32
Ostatnie rosyjskie sankcje nałożone na zachodnie firmy zbrojeniowe to wyraz desperacji rosyjskiej polityki zagranicznej i symboliczny gest bez większego znaczenia faktycznego - ocenił we wtorek wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk. Zauważył, że współpracę tych firm z Rosją wykluczyły już sankcje unijne. Chodzi o podjętą w ostatnich dniach decyzję Moskwy o zakazie transakcji w zakresie zbrojeniowym z 74 przedsiębiorstwami z państw zachodnich w tym z Polski.

Szczyt COP27. Andrzej Duda: agresja Rosji na Ukrainę zagraża realizacji celów klimatycznych

08.11.2022 16:00
- Konsekwencją agresji rosyjskiej jest przede wszystkim kryzys, ale też ogromne koszty, które jednocześnie zagrażają czasowym realizacjom celów klimatycznych - oświadczył na szczycie COP27 w egipskim Szarm el-Szejk prezydent Andrzej Duda.