Redakcja Polska

"Rosjanie atakują z coraz większą siłą". Ukraińska medyczka o sytuacji na froncie

23.05.2024 15:08
Jak informują wolontariusze pracujący na Ukrainie, sytuacja na froncie stale się pogarsza. Rosjanie nasilają ataki oraz ostrzały artyleryjskie, są też uzasadnione obawy przed próbą otwarcia nowego frontu na północy Ukrainy.
Zniszczenia w pobliżu kawiarni w Charkowie, obok której eksplodował rosyjski pocisk UMPB D-30. W środku dnia rosyjskie samoloty wystrzeliły w miasto dwa pociski.
Zniszczenia w pobliżu kawiarni w Charkowie, obok której eksplodował rosyjski pocisk UMPB D-30. W środku dnia rosyjskie samoloty wystrzeliły w miasto dwa pociski. PAP/Mykola Kalyeniak

Jak mówi Kateryna, ukraińska medyczka pola walki współpracująca z fundacją "W Międzyczasie", rosyjski ostrzał znacznie przybrał na sile, a pociski i rakiety spadają teraz również tam, gdzie dotąd było względnie spokojnie. Rosjanie prowadzą teraz ofensywę w Donbasie oraz próbują zająć pozycje na północy od Charkowa.

Nie oznacza to jednak, że na pozostałych odcinkach frontu panuje spokój. Rosjanie z coraz większą siłą atakują na całej długości frontu i jak podkreśla ukraińska medyczka, żołnierze na każdym z kierunków przygotowują się na rosyjskie uderzenie. - Mniej więcej od początku maja jest więcej ostrzałów, nawet tej wioski, w której odpoczywamy. Tam wcześniej prawie nigdy nie waliło, a teraz prawie codziennie mamy potężne ostrzały kombinowane, S-300, KABy i kasetówki. Sytuacja naprawdę się pogarsza - powiedziała ukraińska medyczka.

Posłuchaj
00:23 12999458_1.mp3 Rosjanie z coraz większą siłą atakują na całej długości frontu i jak podkreśla ukraińska medyczka, żołnierze na każdym z kierunków przygotowują się na rosyjskie uderzenie (IAR)

 

Potrzebne wsparcie

Pomimo ostatnich dostaw pomocy wojskowej z USA, Ukraina cały potrzebuje wsparcia zachodu, aby bronić się przed rosyjską agresją. Kateryna podkreśla, że bez ciągłości dostaw sytuacja na froncie może znacznie się pogorszyć, ponieważ Rosjanie dysponują znaczną przewagą w ludziach, sprzęcie i amunicji. Istnieją również obawy, że Moskwa będzie chciała otworzyć kolejny front w rejonie miasta Sumy. Jak zaznacza ukraińska medyczka, nie wiadomo, czy będzie to jedynie próba związania ukraińskiej armii na kolejnym odcinku, czy pełnoskalowy atak. Ukraina musi być gotowa na każdy scenariusz. - Nie jestem wojskowym analitykiem, ale ściągają tam nasze wojska, robią prowokacje i niech to będą tylko prowokacje, ale my musimy być gotowi - powiedziała Kateryna.

Walki o Czasiw Jar

W ciągu ostatnich dni Rosjanom udało się nieznacznie przesunąć swoje pozycje w okolicach kluczowego miasta Czasiw Jar w Donbasie. W tym regionie Moskwa prowadzi ofensywę w rejonie Pokrowska, Kurachowe oraz w rejonie okupowanej Marjinki.

Kilkanaście dni temu Moskwa zaatakowała na nowym odcinku frontu na północy obwodu charkowskiego, gdzie Rosjanie próbują zająć przygraniczne miasto Wowczańsk i zdobyć dogodne pozycje do ostrzału artyleryjskiego Charkowa.

Tylko w ciągu ostatniej doby doszło do 121 starć bojowych z Rosjanami.


IAR/dad

"Mają Polskę w sercu". Wesprzyjmy młodzież Liceum Polonijnego w Warszawie

23.05.2024 12:27
Dyrekcji Niepublicznego Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie, znanego jako Liceum Polonijne, zależy, by dzieci o polskich korzeniach ze Wschodu mogły uczyć się w Polsce. W szkole uczy się dwustu dziesięciu młodych ludzi z wielu krajów, m.in. z Ukrainy, Uzbekistanu, Kazachstanu, Gruzji, Mołdawii i Białorusi. Uczniom udaje się nie tylko dorównać poziomem swoim rówieśnikom z innych szkół średnich, a często nawet przewyższają ich swoimi wynikami w nauce.

Litwa: w Kalwarii Wileńskiej zakończyły się prace poszukiwawcze pochówku żołnierzy AK

23.05.2024 13:04
Na terenie Kalwarii Wileńskiej na Litwie zakończyły się prace poszukiwawcze miejsca pochówku żołnierzy Armii Krajowej. Teren przebadali eksperci Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej.

Polska, Niemcy i Francja wspólnie wezwą do walki z wpływami rosyjskimi

23.05.2024 13:11
Apel ma dotyczyć lepszej koordynacji państw członkowskich i instytucji UE w walce z wpływem rosyjskiej dezinformacji na procesy polityczne w Europie.