X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Znamy laureatów XII edycji Konkursu "Być Polakiem"

19.06.2021 11:36
Zakończył się kolejny etap XII edycji Konkursu „Być Polakiem“. Obradom  jury przewodniczyła Joanna Fabisiak, posłanka na Sejm RP, pomysłodawczyni konkursu.
Audio
  • Konkurs "Być Polakiem". Z posłanką Joanną Fabisiak rozmawia Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Laureaci ubiegłorocznej edycji Konkursu Być Polakiem
Laureaci ubiegłorocznej edycji Konkursu "Być Polakiem"Foto: Facebook/Konkurs Być Polakiem

W rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy inicjatorka konkursu, posłanka Joanna Fabisiak, przypomniała, że jego niezmiennym celem jest umacnianie tożsamości polskich dzieci, które urodzone poza granicami, bardzo szybko gubią polskość, jeśli nie używają języka polskiego, gdyż to  język właśnie jest najsilniejszą kotwicą-mówiła posłanka. Musimy na to zwracać uwagę, bowiem tylko dziesięć procent dzieci polskich emigrantów uczęszcza do szkół z językiem polskim. Pozostałą większość należy Polską zainteresować, a więc rozbudzić naturalną chęć poznawania kraju rodziców i dziadków.

Konkurs „Być Polakiem” został bardzo dobrze przyjęty przez dzieci i młodzież na emigracji. Polonijni nauczyciele twórczo rozwinęli jego ideę i wsparli swoich wychowanków w realizacji konkursowych zadań. W tym roku nadesłano 900 prac z 38 krajów świata, także z tak odległych i egzotycznych dla nas, jak: Katar, Korea, Hong Kong, Egipt, Uzbekistan, Brazylia.

Jury oceniało prace plastyczne, literackie, filmowe oraz scenariusze lekcyjne. Konkurs realizowany jest w kilku kategoriach wiekowych. Z satysfakcją zauważono, zwłaszcza w wypowiedziach literackich, że młodzi Polacy z całego świata dumni są ze swoich polskich korzeni. O polskości m.in. pisano :

„...Tego się nie da wykreować. To jest gdzieś w środku - rośnie, dojrzewa by wykiełkować  z pełną mocą i siłą”.

„...To dwie miłości, dwa domy, dwie ojczyzny kochane na dwa odrębne sposoby. To ciężka  praca mamy, aby nauczyć mnie miłości do kraju jej dzieciństwa”.

„...Co sprawia, że Polska jest ważna? - Ludzie, to oni tworzą historię, sztukę, tradycję a przede wszystkim naród”.

Przy ocenie prac jurorzy kierowali się ich zgodnością z przesłaniem konkursu, walorami artystycznymi, edukacyjnymi, oryginalnością, poprawnością językową oraz ukazaniem emocji  i wymogami formalnymi konkursu. Ogólnie wyłoniono 35 laureatów i wyróżniono 109 prac.

Pełne listy laureatów i wyróżnionych są opublikowane na stronie internetowej konkursu: www.bycpolakiem.pl

Główną nagrodą w Konkursie jest udział w pięciodniowej wycieczce „Śladami Polskości”: przez Jasną Górę, Wadowice,  Wieliczkę, Kalwarię Zebrzydowską do Krakowa. Gala XII edycji konkursu  „Być Polakiem” odbędzie się 3 sierpnia w Zamku Królewskim w Warszawie.

 Z Joanną Fabisiak, posłanką, pomysłodawczynią Konkursu "Być Polakiem", rozmawiała Maria Wieczorkiewicz.

Sukces polskiej dyplomacji. Obraz Jana Matejki na wystawie w londyńskiej galerii sztuki

19.06.2021 09:15
W The National Gallery można oglądać wystawę "Rozmowy z Bogiem: Kopernik Jana Matejki", prezentującą m.in. wypożyczony z Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego obraz Matejki.  Wystawa jest wynikiem partnerskiej współpracy między The National Gallery i Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Narodowym w Krakowie, a także Instytutu Kultury Polskiej w Londynie.

Wystawa prac Zdzisława Beksińskiego w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

19.06.2021 08:00
Ekspozycja „Beksiński. In hoc signo vinces” prezentuje 27 obrazów, które pochodzą ze zbiorów prywatnych Anny i Piotra Dmochowskich.

Jubileusz 50-lecia Szkoły Polskiej w Pradze

20.06.2021 10:00
Szkoła Polska w Pradze świętuje 50-lecie swojego istnienia. Jubileusz połączono z uroczystym zakończeniem roku szkolnego, które odbyło się w ogrodach polskiej ambasady w stolicy Czech.