Redakcja Polska

Repatrianci i ich rodziny na obozach językowo-adaptacyjnych we Wrocławiu, Płocku i w Warszawie

26.08.2021 13:39
Kursy Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą dla repatriantów to lektorat z języka polskiego, wiedza dotycząca funkcjonowania w polskich realiach oraz zwiedzanie miejsc, ważnych dla polskiej historii.
Audio
  • Kursy Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Rozmowa z Małgorzatą Kamińską, wicedyrektor ORPG [posłuchaj]
Wicedyrektor ORPEG Małgorzata Kamińska
Wicedyrektor ORPEG Małgorzata KamińskaEwa Plisiecka/PRdZ

W tegorocznych kursach adaptacyjno-językowych, zorganizowanych przez  Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, wzięli udział repatrianci ze Wschodu, którzy w ciągu ostatniego roku zamieszkali w Polsce. To głównie przybysze z Kazachstanu.

Wiedzę o polskiej rzeczywistości, która ma ułatwić im adaptację do naszych warunków, zdobywali w lipcu i sierpniu na pięciu obozach we Wrocławiu, Płocku i w Warszawie. 

- Nasz kurs wprowadza repatriantów między innymi w elementy polskiej tradycji i kultury. Dla uczestników tych spotkań bardzo ważne jest też wzajemne poznanie się - mówi Małgorzata Kamińska, wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, w rozmowie z Ewą Plisiecką.

"Jesteśmy gotowi zaproponować bardzo konkretną pomoc". Prezydent z dwudniową wizytą w Mołdawii

26.08.2021 09:23
Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna w czwartek dwudniową wizytę w Mołdawii. W planie podróży są spotkania z prezydent kraju Maią Sandu oraz szefową rządu Natalią Gavrilitą. W piątek, wraz z prezydentami Ukrainy i Rumunii, Andrzej Duda będzie gościem obchodów 30-lecia niepodległości Mołdawii.

Wschodnia Polska skutecznie korzysta z unijnych funduszy. PARP: miasta rozwinęły infrastrukturę dzięki środkom UE

26.08.2021 12:00
Olsztyn, Białystok, Kielce i Rzeszów to miasta, które dzięki unijnemu dofinansowaniu z Programu Polska Wschodnia rozwinęły m.in. infrastrukturę drogową i transportową - poinformowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Marcin Przydacz: decyzję o przedłużeniu aresztu dla Andrzeja Poczobuta trzeba potępić z całą stanowczością

26.08.2021 11:23
- Przedłużenie o kolejne trzy miesiące aresztu dla Andrzeja Poczobuta to decyzja, którą należy potępić z całą stanowczością - oświadczył wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Wezwał też do uwolnienia Poczobuta, Andżeliki Borys oraz innych więźniów politycznych na Białorusi.