Redakcja Polska

W Budapeszcie zaprezentowano książkę o polskich miejscach pamięci w Siedmiogrodzie

01.02.2022 14:24
Książka „Polskie miejsca pamięci i historie w Siedmiogrodzie” autorstwa Martona Okosa została zaprezentowana w poniedziałek w Instytucie Polskim w Budapeszcie. Autor przedstawił ponad 40 miejscowości, w których znajdują się miejsca pamięci związane z Polską.
Budapeszt
Budapesztpixabay.com

Jak podkreśliła dyrektorka Instytutu Polskiego, Joanna Urbańska, publikacja uzupełnia lukę w wiedzy na ten temat.

Na początku książki Marton Okos, który sam pochodzi z Siedmiogrodu, krótko opisał polsko-węgierskie związki dynastyczne z czasów Piastów i Jagiellonów, poczynając od syna Bolesława Chrobrego Bezpryma, któremu zapewne zawdzięcza swą nazwę węgierskie miasto Veszprem, oraz wspólnych bohaterów, takich jak Stefan Batory czy Józef Bem, aż po Jana Pawła II.

„Jest to pierwszy systematyczny, prawdopodobnie kompletny rejestr polskich pamiątek historycznych w Siedmiogrodzie: kościołów, pomników, tablic, kopijników, szkół, których patronami są Polacy etc.” – zaznaczył we wstępie do publikacji ambasador Polski na Węgrzech Jerzy Snopek.

Podkreślił, że o ile węgierskie miejsca pamięci w Polsce zostały dokładnie przedstawione przez węgierskich historyków, o tyle nie ma na razie podobnej publikacji na temat polskich upamiętnień na terytorium Węgier. Praca Okosa ma więc charakter pionierski i powinna – jak wskazał Jerzy Snopek – stać się źródłem inspiracji.

Ambasador zaznaczył, że Marton Okos nie tylko jest historykiem archiwistą, ale też inicjatorem wydarzeń związanych z pamięcią historyczną, np. z jego inicjatywy 2017 r. został ustanowiony rokiem św. Władysława i był uroczyście obchodzony w Polsce, na Węgrzech oraz na terenach krajów Korony św. Stefana należących obecnie do innych państw.

Wśród przedstawionych w książce miejsc pamięci jest Simleu Silvaniei (węg. Szilagysomlyo), gdzie urodził się i został ochrzczony Stefan Batory. To miasto było też pierwszym w Siedmiogrodzie, gdzie upamiętniono bł. Jerzego Popiełuszkę, stawiając mu kopijnik, zresztą z inicjatywy Stowarzyszenia Ochrony Tradycji Batory-Bem, któremu szefuje Marton Okos.

260-stronicowa książka jest wzbogacona licznymi zdjęciami przedstawiającymi opisywane miejsca.


PAP/ho


40. rocznica Dnia Solidarności z Polską. Wyemitowano wówczas audycję "Let Poland, be Poland"

31.01.2022 16:04
Dzień Solidarności 30 stycznia 1982 r. ogłoszono z inicjatywy najwyższych władz Stanów Zjednoczonych, w tym prezydenta Ronalda Reagana. Był to gest wsparcia demokratycznej opozycji w PRL w czasie stanu wojennego.

10 lat temu zmarła Wisława Szymborska, wybitna poetka, eseistka, laureatka literackiej Nagrody Nobla

01.02.2022 11:13
10 lat temu, 1 lutego 2012 roku, zmarła Wisława Szymborska. Wydała ponad 20 książek, wśród nich wiele tomików wierszy, jak: "Pytania zadawane sobie", "Wołanie do Yeti", "Wszelki wypadek", "Dwukropek" oraz "Tutaj". Jej utwory, przetłumaczone na kilkadziesiąt języków, cieszą się popularnością na całym świecie. Była wybitną poetką, eseistką, laureatką literackiej Nagrody Nobla. Nazywano ją "pierwszą damą polskiej poezji".

Narodowe Muzeum Techniki ponownie otwiera się dla zwiedzających

01.02.2022 12:36
Muzeum powstałe w miejscu dawnego Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w odnowionych wnętrzach prezentuje dwie nowe wystawy: o historii transportu i historii komputerów.