Redakcja Polska

Ruszyły zapisy dla pielgrzymów z Polski na Światowe Dni Młodzieży

02.07.2022 11:31
Pielgrzymi z Polski mogą już rejestrować się w krajowym systemie na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie – powiedział dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk. Według szacunków polskiego biura ŚDM do Portugali pojedzie około 10 tys. pielgrzymów z naszego kraju.
Na Światowe Dni Młodzieży przybyli do Polski w 2016 roku pielgrzymi z całego świata
Na Światowe Dni Młodzieży przybyli do Polski w 2016 roku pielgrzymi z całego świata Jakub Kamiński/PAP

Zgodnie z decyzją papieża Franciszka Światowe Dni Młodzieży 2023 odbędą się w Lizbonie od 1 do 6 sierpnia pod hasłem "Maryja wstała i poszła z pośpiechem". Centralne wydarzenia ŚDM, czyli spotkania z Ojcem Świętym, poprzedzą dni w diecezjach.

Ks. Koprianiuk wyjaśnił, że w krajowym systemie rejestrować się mogą przez stronę internetową www.sdmpolska.pl osoby indywidualne i grupy. - Opiekunowie grup mogą się zgłaszać, zakładając na stronie sdmpolska.pl profil, który będzie aktywny także w razie innych wydarzeń organizowanych przez nasze biuro -powiedział. Zastrzegł, że grupy nie muszą być liczne, a liczba zgłoszonych uczestników może się zmienić.

W grupie taniej i bezpieczniej

Dodał, że na wyjazd mogą rejestrować się także osoby indywidualne, jednak organizatorzy zalecają wyjazd w grupie. - Wyjazdy grupowe są po prostu tańsze, a poza tym bezpieczniejsze - wyjaśnił.

Poinformował, że koszt wyjazdu na ŚDM wyniesie mniej więcej 4 tys. zł. - Niestety, nie jesteśmy jeszcze w stanie dokładnie określić, ile zapłacą pielgrzymi. Wszystko zależy od tego, ile będzie kosztował pakiet pielgrzyma w Lizbonie, który pierwotnie miał kosztować ok. 200 euro. Dziś szacujemy, że ostatecznie jego koszt może być większy - przyznał ks. Koprianiuk. Dodał, że na ostateczną kwotę wpłynie to, jakie będą ceny paliwa i kurs euro w połowie 2023 r.

Według wstępnych szacunków dyrektora KBO ŚDM z Polski na ŚDM pojedzie ok. 10 tys. pielgrzymów w wieku od 14 do 30 lat. Zaznaczył, że większość z nich poleci do Portugalii samolotem.
Noclegi u portugalskich rodzin

Poinformował, że wydarzenie rozpoczną tzw. dni w diecezjach. Podczas nich Polacy zostaną zakwaterowani w prywatnych domach, u portugalskich rodzin. - Dni w diecezjach to zawsze doświadczenie lokalnego Kościoła i kontakt z lokalną kulturą. Portugalskie parafie będą organizować dla pielgrzymów rozmaite wydarzenia, nie tylko o charakterze modlitewnym, ale też turystycznym czy integracyjnym - zaznaczył.

Dodał, że pielgrzymi z Polski udadzą się do siedmiu diecezji na północy Portugalii, m.in. do Porto, Coimbry, Lamego, Bragancy, Viany, Vila Real czy Bragi, a poszczególne grupy mogą sobie wybrać diecezję, do której pojadą. - W diecezjach zostali wyznaczeni koordynatorzy, z którymi my będziemy kontaktować organizatorów grup - wyjaśnił ks. Koprianiuk.

Podkreślił, że drugi tydzień pielgrzymi spędzą na spotkaniu z papieżem w Lizbonie. Centralne uroczystości rozpocznie w poniedziałek 1 sierpnia msza św. otwarcia, z kolei we wtorek do Lizbony przybędzie papież Franciszek. W środę poszczególne grupy organizować będą rozmaite wydarzenia poświęcone kulturze kraju, z którego pochodzą. W piątek zaplanowano drogę krzyżową, a w nocy z soboty na niedzielę odbędzie się nocne czuwanie z papieżem. ŚDM zakończy msza św. posłania w niedzielę rano. - Przez cały tydzień młodzi uczestniczyć będą w katechezach i konferencjach. Katechezy w języku polskim zostały zaplanowane na środę, czwartek i piątek - mówił ks. Koprianiuk.

Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży był papież Jan Paweł II. Pierwsze międzynarodowe spotkanie młodych odbyło się 29-31 marca 1985 r. w Rzymie pod hasłem: "Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was". Następne, już pod nazwą ŚDM, odbyły się na szczeblu diecezji i parafii 23 marca 1986 r. Od tego czasu, co dwa lub trzy lata młodzi z całego świata spotykają się z Ojcem Świętym w wybranym miejscu, a co roku, wcześniej w Niedzielę Palmową, a teraz w niedzielę Chrystusa Króla, ze swoim biskupem na obchodach diecezjalnych. 
PAP/dad

Upamiętnienie okrętu ORP Orzeł i rehabilitacja gen. Stanisława Sosabowskiego. Główne cele Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu

01.07.2022 17:15
Konsul Generalny RP w Edynburgu Łukasz Lutostański, powiedział Polskiemu Radiu dla Zagranicy, że przypominanie ważnych i wspólnych dla Polski i Szkocji wydarzeń historycznych wpływa na zacieśnianie współczesnych relacji.

Muzeum Polskie pozostaje w Rapperswilu. W mieście powstanie także oddział Instytutu Pileckiego

01.07.2022 16:14
Muzeum Polskie pozostanie w Rapperswilu - poinformował podczas wizyty w szwajcarskim miasteczku wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Muzeum znalazło nową siedzibę w zakupionym właśnie przez państwo polskie kompleksie Schwanen, gdzie powstanie także szwajcarski oddział Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. Umowa zakupu kompleksu Schwanen umożliwia kontynuację działalności Muzeum, które z końcem czerwca musiało opuścić mury raperswilskiego zamku - porzypomniał wicepremier Piotr Gliński.

GovTech Polska zaprasza na United with Ukraine game jam!

02.07.2022 09:00
Wkrótce maraton projektowania gier United with Ukraine game jam. Jego uczestnicy będą mieli 48 godziny na stworzenie gry inspirowanej dziedzictwem Ukrainy. Game jam odbędzie się w dniach 8-10 lipca Warszawie, a także za pośrednictwem Internetu.