Redakcja Polska

Promocja polskiej nauki w nowojorskim konsulacie RP

10.02.2023 11:22
Polska nauka, jej promocja, mobilność i oferta instytucji przyznających granty były w czwartek przedmiotem konferencji w konsulacie RP w Nowym Jorku. Jej uczestnicy mieli też okazję do networkingu i wymiany poglądów.
Konferencja w polskim konsulacie w Nowym Jorku
Konferencja w polskim konsulacie w Nowym JorkuŹródło fot.: Twitter/NAWA Polish National Agency for Academic Exchange (@NAWAPoland)

Organizatorem sesji "Polish Science & International Mobility – Meetup New York", w której uczestniczyło blisko 60 naukowców polskich, polonijnych i amerykańskich była Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) oraz polski konsulat.

- Chcemy zainteresować polskich i amerykańskich i naukowców, nawiązywaniem współpracy z krajowymi uniwersytetami. Mogli się dowiedzieć o finansowaniu stypendiów, staży, pobytów naukowych. Jest też duży nacisk na zachęcanie uczonych, którzy wyjechali z Polski i zdobyli w USA doświadczenie i kontakty na powrót do ojczyzny - powiedział konsul Stanisław Starnawski.

Obecni przedstawiciele renomowanych szkół

Wyszczególnił, że obecni byli m.in. przedstawiciele renomowanych szkół wyższych jak Columbia i New York University, a także University of Michigan. Z Polski przybyli m.in.reprezentanci Uniwersytetów, Śląskiego w Katowicach oraz Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Otwierając spotkanie konsul akcentował, że naukowcy są fantastycznymi ambasadorami nauki polskiej i Polski. W nawiązaniu do Roku Kopernika, którego dzieło, "O obrotach ciał niebieskich" definiowało niegdyś naukę, zauważył, że wciąż przypomina o znaczeniu zmian, ruchu i mobilności.

Zastępczyni dyrektora generalnego NAWA ds. wymiany akademickiej dr Zofia Sawicka wyjaśniła, że jej instytucja chciała zgromadzić na konferencji nie tylko naukowców polskich i z polskimi korzeniami, ale tez entuzjastów polskiej nauki współpracujących z uczelniami w kraju, prowadzącymi tam prace badawcze.

Jak dodała wiele osób pytało o możliwości związane z powrotem do Polski i kontynuacji kariery naukowej, a także możliwości współpracy. Ich zadaniem wiedza na ten temat nie jest jeszcze powszechna. 

"Polska nauka broni się sama"

"Do Polski przyciągają nie tylko pierogi i wspaniałe dziedzictwo kulturowe. Polska nauka broni się sama, broni się swoim poziomem. Najważniejsze co możemy z konferencji wynieść to ocena naszych rozmówców, że mamy naukę z polskim duchem, naukę na światowym poziomie. Amerykańscy badacze są nią zainteresowani" przekonywała Sawicka.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. szefowie przyznającej od dekad stypendia Fundacji Kościuszkowskiej, Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku, Centrali Szkół Dokształcających. Byli też studenci z klubów polskich.


PAP/dad

Ambasada RP w Wielkiej Brytanii zachęca do udziału w 7. edycji Polish Heritage Days

09.02.2023 13:20
Zaczęło się przyjmowanie wniosków o dofinansowanie inicjatyw w ramach siódmej edycji Dni Polskiego Dziedzictwa w Wielkiej Brytanii (Polish Heritage Days, PHD) - poinformowała ambasada RP w Londynie.

Departament Stanu USA: skazanie Poczobuta kolejnym dowodem na totalną pogardę praw człowieka

10.02.2023 08:15
Skazanie Andrzeja Poczobuta przez białoruski sąd jest kolejnym dowodem na totalną pogardę praw człowieka przez władze Białorusi - powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA. Resort wezwał białoruski reżim do natychmiastowego uwolnienia ponad 1,4 tys. więźniów politycznych.

Prezydenci Duda i Zełenski spotkali się w Rzeszowie. Rozmowy m.in. o bezpieczeństwie w regionie

10.02.2023 09:58
W czwartek prezydenci Polski i Ukrainy: Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski spotkali się w Rzeszowie; prezydent Zełenski zrelacjonował swoją ostatnią aktywność dyplomatyczną w Brukseli i innych stolicach europejskich; rozmowy dotyczyły też bezpieczeństwa w regionie - przekazał PAP szef BPM Marcin Przydacz.

"Foreign Affairs": zamiast stopniowo dostarczać Ukrainie broń, NATO powinno przekazać całość na raz

10.02.2023 10:48
Zamiast stopniowo dostarczać Ukrainie kolejne rodzaje broni i sprzętu wojskowego w celu wsparcia jej walki z Rosją, NATO powinno spowodować "wielki wybuch" i ogłosić przekazanie całej pomocy wojskowej 24 lutego 2023 r, w pierwszą rocznicę rosyjskiej inwazji. Wzmocniłoby to przekonanie na Kremlu, że Moskwa walczy ze świetnie uzbrojonym Sojuszem - ocenia Michael McFaul, politolog i były ambasador USA w Rosji, na łamach magazynu "Foreign Affairs".