Polskie Radio
Section05
Departament Stanu USA

Departament Stanu USA reaguje na naruszenie polskiej przestrzeni powietrznej. "Monitorujemy sytuację"

- Oczekujemy, że wszystkie państwa będą respektować suwerenną przestrzeń powietrzną innych krajów - oświadczył w środę rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller, komentując sprawę pojawienia się białoruskich śmigłowców nad terytorium Polski. Jak dodał, USA są w stałym kontakcie z sojusznikami z NATO.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Ministerstwo Obrony Narodowej Stany Zjednoczone Departament Stanu USA ŚWIAT Europa

Putin twierdzi, że Rosja nie chce wchłaniać innych krajów. Departament Stanu USA: to szczyt ironii

Władimir Putin oznajmił w poniedziałek w Mińsku, odnosząc się do Białorusi, że "Rosja nie chce wchłonąć żadnego kraju". Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price stwierdził, że wypowiedź ta to "szczyt ironii", zważywszy, że właśnie usiłuje wchłonąć Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Europa USA Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Departament Stanu USA Białoruś

"Białoruś także zapłaci wysoką cenę". Rzecznik Departamentu Stanu o zwiększeniu sił w Europie

Jeśli rosyjskie wojska zostaną na Białorusi na stałe, NATO może dokonać rewizji dyslokacji swych sił w regionie. Także Białoruś zapłaci wysoką cenę, jeśli pozwoli na inwazję Ukrainy ze swego terytorium - powiedział we wtorek rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.
Zobacz więcej na temat:  USA Stany Zjednoczone wojsko NATO Białoruś konflikty międzynarodowe Departament Stanu USA ŚWIAT Europa serwis wschodni

Kolejne sankcje wobec reżimu Łukaszenki. USA pracują nad nowym pakietem

Stany Zjednoczone pracują nad nałożeniem kolejnych sankcji na Białoruś - poinformował Departament Stanu. Rzecznik departamentu Ned Price powiedział dziennikarzom, że prace prowadzone są wspólnie z Unią Europejską i mają na celu powstrzymanie "nieludzkiego traktowania" migrantów przez władze białoruskie przy granicy z Polską.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone USA Bialoruś Departament Stanu USA Aleksander Łukaszenka

Waszyngton ponownie ostrzega Chiny w kwestii Tajwanu. Apeluje o dialog

Stany Zjednoczone wystosowały w sobotę kolejne ostrzeżenie pod adresem Pekinu dotyczące kwestii Tajwanu. Przekazał je szefowi chińskiej dyplomacji Wang Yi amerykański sekretarz stanu Antony Blinken. Nastąpiło to na krótko przez wirtualnym szczytem przywódców obu państw przewidzianym na poniedziałek.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone USA Chiny Tajwan tajpej Pekin Waszyngton konflikty międzynarodowe polityka polityka zagraniczna USA Departament Stanu USA

Atak hakerów na serwisy Microsoft. USA oskarżyły Chiny

Stany Zjednoczone formalnie oskarżyły Chiny o atak hakerski na serwery firmy Microsoft, który dotknął setki tysięcy podmiotów na świecie. Do stanowiska USA przyłączyły się także Unia Europejska, Wielka Brytania, Japonia oraz NATO.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna USA Stany Zjednoczone Chiny cyberatak cyberprzestępczość internet bezpieczeństwo w sieci Departament Stanu USA hakerzy służby i bezpieczeństwo polityka microsoft

Cyberataki na Polskę. Departament Stanu USA: Rosja używa narzędzia do siania dezinformacji i podziałów

- Jesteśmy zaangażowani, by współpracować z sojusznikami w celu przeciwdziałania wrogim działaniom - przekazał rzecznik Departamentu Stanu, odnosząc się do cyberataków na Polskę. Dodał, że Rosja używa wielu narzędzi do siania dezinformacji i podziałów w państwach demokratycznych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna USA Stany Zjednoczone Departament Stanu USA POLSKA cyberprzestępczość cyberatak Rosja dezinformacja służby i bezpieczeństwo bezpieczeństwo w sieci bezpieczeństwo bezpieczeństwo w intenecie poczta elektroniczna hakerzy internet

Biden zrezygnuje z sankcji wobec Nord Stream 2? Departament stanu tłumaczy stanowisko USA

Stany Zjednoczone nałożą sankcje na statki i mniejsze firmy uczestniczące w budowie gazociągu Nord Stream 2, ale nie obejmą nimi na razie konsorcjum Nord Stream AG. Informują o tym amerykańskie media. Departament Stanu USA nie skomentował tych doniesień, ale w przesłanym Polskiemu Radiu komunikacie podtrzymał sprzeciw wobec Nord Stream 2.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT media USA Ameryka Stany Zjednoczone sankcje Nord Stream II Nord Stream 2 Departament Stanu USA

"Wolność słowa jest zagrożona". Odpowiedź Departamentu Stanu USA na rosnące ataki na dziennikarzy w Niemczech

"Wolność słowa jest zagrożona w wielu miejscach na świecie" - odpowiedział Departament Stanu USA poproszony o komentarz do wzrostu ataków na dziennikarzy w Niemczech. Według Departamentu Stanu wolna i "profesjonalna" prasa jest "kluczową instytucją, która wspiera zdrowe demokracje".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy USA wolność słowa Departament Stanu USA dziennikarze