Redakcja Polska

W Szwajcarii obradować będzie 45. sesja Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

05.09.2023 11:50
Od 6 do 8 września w Solurze, w Szwajcarii obradować będzie 45. sesja Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie. Została założona w 1979 roku w Muzeum Polskim w Rapperswilu. Jest organizacją zrzeszającą muzea, archiwa i biblioteki polskie poza granicami kraju.
Audio
  • Z Radosławem Pawłowskim, wiceprezesem Towarzystwa Polsko-Szwajcarskiego, sekretarzem 45 sesji Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie, rozmawia Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Radosław Pawłowski, wiceprezes Towarzystwa Polsko-Szwajcarskiego, w studiu PRdZ
Radosław Pawłowski, wiceprezes Towarzystwa Polsko-Szwajcarskiego, w studiu PRdZFoto: Maria Wieczorkiewicz

Radosław Pawłowski, wiceprezes Towarzystwa Polsko-Szwajcarskiego, sekretarz 45. jubileuszowej sesji Stałej Konferencji, mówił w Polskim Radiu dla Zagranicy: obrady Sesji podzielone są tradycyjnie na dwie części - sprawozdawczą, tzw. zamkniętą tylko dla przedstawicieli instytucji członkowskich i część naukową, otwartą. W tym roku jej temat przewodni brzmi "Wielcy Polacy w zbiorach kraju siedziby członka Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie". Na ten właśnie temat wysłuchamy referatów w Zuchwilu, w kantonie Solura, miejscu bardzo ciekawym i symbolicznym, także z polskimi śladami, polską kaplicą, którą odnowili w 1942 roku nasi żołnierze internowani w Szwajcarii w czasie II wojny światowej, jak również miejscu  związanym z Tadeuszem Kościuszką, gdyż znajduje się tam jego pomnik grobowy.

Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) została założona w 1979 roku w Muzeum Polskim w Rapperswilu. Jest organizacją zrzeszającą muzea, archiwa i biblioteki polskie poza granicami kraju. Jako cel Konferencja stawia sobie koordynację działalności instytucji członkowskich, otaczających swoją troską dorobek i rozwój kultury polskiej oraz prezentujących światu jej bogactwo i nierozerwalność z humanistyczną kulturą europejską.

Konferencja od początku była pomyślana nie jako nadrzędna organizacja, ale raczej jako luźne zgromadzenie. Jej działalność koordynuje Sekretariat, przejmowany automatycznie przez instytucję członkowską organizującą doroczną sesję. Z biegiem lat przybywało placówek zrzeszonych w Stałej Konferencji. Porta Polonica-Centrum Dokumentacji, Kultury i Historii Polaków w Niemczech jest 26. i zarazem najmłodszym członkiem MABPZ, Stałej Konferencji, nieformalnego zgromadzenia  polskich instytucji (muzeów, archiwów i bibliotek) z siedzibami w dziewięciu krajach, rozrzuconych na czterech kontynentach.

Z Radosławem Pawłowskim, wiceprezesem Towarzystwa Polsko-Szwajcarskiego, sekretarzem 45 sesji Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie, rozmawia Maria Wieczorkiewicz.

Centrum Solidarności "Stocznia" będzie dbać o promocję wartości solidarnościowych w Polsce i na świecie

28.08.2023 16:57
- Centrum Solidarności "Stocznia" będzie dbać o promocję wartości solidarnościowych w Polsce i na świecie; idea Solidarności musi wrócić do naszego życia publicznego, bo jest szalenie wartościowa - podkreślił w poniedziałek w Szczecinie szef MKiDN Piotr Gliński podczas uroczystości powołania tej instytucji.

Weekend wydarzeń upamiętniających gen. Stanisława Sosabowskiego i 1. Samodzielną Brygadę Spadochronową

02.09.2023 08:30
2 i 3 września z inicjatywy Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu odbędzie się szereg uroczystości i wydarzeń upamiętniających generała Stanisława Sosabowskiego oraz 1. Samodzielną Brygadę Spadochronową, która została powołana do życia we wrześniu 1941 roku na klifach przy Kincraig Point w szkockim regionie Fife.

KPA: agresja Niemiec spowodowała w Polsce katastrofalne zniszczenia, wymaga to wypłaty reparacji wojennych

03.09.2023 09:00
Agresja i okupacja nazistowskich Niemiec spowodowały w Polsce katastrofalne zniszczenia. Polska poniosła największe straty osobowe i materialne w Europie w stosunku do liczby ludności. Wymaga to wypłaty odszkodowań - podkreśla Kongres Polonii Amerykańskiej.