Redakcja Polska

"Być Polakiem w UK – czy to powód do dumy?". Debata w Londynie

20.09.2023 11:26
21 września w Parlamencie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego organizuje debatę środowisk polonijnych pod tytułem "Być Polakiem w UK – czy to powód do dumy?".
Audio
  • Z prof. Jackiem Gołębiowskim, dyrektorem Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego, rozmawiała Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Prof. Jacek Gołębiowski, dyrektor Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego
Prof. Jacek Gołębiowski, dyrektor Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii KolbegoFoto: Maria Wieczorkiewicz

W spotkaniu, pod honorowym patronatem Piotra Wilczka, ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, weźmie udział 70 uczestników. Zaproszono przedstawicieli młodego pokolenia i ich nauczycieli oraz reprezentantów Polonii w pierwszym, drugim, a może i piątym pokoleniu, którzy mieszkają na Wyspach. To głównie im organizatorzy chcą oddać głos w sprawach ważnych dla nich i dla Polski. 

- Niezależnie od tego jakie głosy padną w debacie chcemy uzmysłowić  młodzieży, a zawłaszcza tej, która nie chodzi do szkół polskich, że warto poświęcić  weekendowy czas na naukę w szkole polskiej. Uważamy, że aby być dumnym z tego, że jest się Polakiem, z polskości, trzeba mieć wiedzę o  historii i kulturze Polski oraz  jej dokonaniach  w przeszłości i teraźniejszości. Taką wiedzę na poziomie profesjonalnym mogą przekazać nauczyciele w polskich szkołach, ponieważ rodzice nie zawsze mają na to czas. Jest to dla nas bardzo ważne, gdyż tylko około 10 procent polskich dzieci w Zjednoczonym Królestwie uczestniczy w zorganizowanych zajęciach w tak zwanych szkołach sobotnich. Mamy 260 szkół weekendowych na terenie Wielkiej Brytanii, naprawdę jest to dobra oferta dla młodzieży polonijnej, warto z niej korzystać - mówił w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy prof. Jacek Gołębiowski, dyrektor Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Marii Wieczorkiewicz.

Polonijne portale włączają się w akcję "Opowiadamy Polskę Światu". Publikują teksty o rodzinie Ulmów

16.09.2023 13:27
Cieszy nas tak duże włączenie się Polonii we wspólne "Opowiadanie Polski światu". I to nie tylko Polonia amerykańska w Chicago, po ukazaniu się naszych materiałów w blisko milionowym nakładzie w weekendowym "The Chicago Tribune', ale Polonia we Włoszech, we Francji, w Norwegii, w Wielkiej Brytanii, na Ukrainie, na Litwie, czy w Grecji - skomentował dla PAP Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów. Najnowsza odsłona akcji dotyczy historii rodziny Ulmów, która została zamordowana przez niemieckich okupantów za ukrywanie Żydów w czasie II wojny światowej. 10 września odbyła się uroczystość ich beatyfikacji.

Polski Instytut Badawczy i Muzeum w Budapeszcie obchodzi 25-lecie powstania

16.09.2023 13:42
Polski Instytut Badawczy i Muzeum w Budapeszcie obchodził w piątek 25-lecie powstania. Placówka węgierskiej Polonii posiada liczne zbiory, m.in. dokumenty polskich uchodźców, którzy znaleźli się na Węgrzech w czasie II wojny światowej.

"Narodowe Czytanie" w Toronto, z udziałem wicemarszałek Sejmu

17.09.2023 10:30
Dwunasta edycja "Narodowego Czytania" odbyła się w Toronto. "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej czytano w polonijnym domu opieki, konsulacie, a w sobotę także w polskiej szkole z udziałem wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Gosiewskiej.

Łotwa: polskiej szkole w Krasławiu grozi zamknięcie

18.09.2023 11:35
Polskiej szkole w Krasławiu na Łotwie grozi zamknięcie. Do miejscowości tej udał się dziś wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. Jak powiedział Polskiemu Radiu, utrzymanie szkoły w Krasławiu jest niezwykle ważne. Polska ma propozycje jak to zrobić.

Nowy Jork otrzymał w darze od Polski ponad 300 jabłoni jako symbol więzi między obu krajami

19.09.2023 13:37
W Nowym Jorku Fundacja State of Poland wraz z polskim konsulatem i Tree Time Foundation upamiętniły w poniedziałek wieloletnie więzi między Polską a USA. Wyrazem tego jest zasadzenie w darze dla Nowego Jorku ponad 300 jabłoni. Wydarzeniu w The Carlyle Hotel patronował prezydent Andrzej Duda.