Redakcja Polska

Łotwa: polskiej szkole w Krasławiu grozi zamknięcie

18.09.2023 11:35
Polskiej szkole w Krasławiu na Łotwie grozi zamknięcie. Do miejscowości tej udał się dziś wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. Jak powiedział Polskiemu Radiu, utrzymanie szkoły w Krasławiu jest niezwykle ważne. Polska ma propozycje jak to zrobić.
Audio
  • Polskiej szkole w Krasławiu na Łotwie grozi zamknięcie. Do miejscowości tej udał się dziś wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. Rozmowa Kamila Zalewskiego [posłuchaj]
Porozumienie o współpracy na rzecz funkcjonowania i rozwoju Polskiej Szkoły Podstawowej w Krasławiu podpisane w 2016 roku
Porozumienie o współpracy na rzecz funkcjonowania i rozwoju Polskiej Szkoły Podstawowej w Krasławiu podpisane w 2016 roku Źródło: MSZ

- Chcemy, aby od 1 stycznia przyszłego roku szkoła była częścią Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, który prowadzi już ponad siedemdziesiąt szkół poza Polską - wyjaśnia Rzymkowski. Jak dodaje, placówka znajduje się w historycznej siedzibie rodu Platerów, bardzo zasłużonych dla państwa polskiego.

Krasław jest niewielką miejscowością na południowym-wschodzie Łotwy. Znajduje się w pobliżu granicy z Białorusią. Region jest zamieszkiwany przez Polaków. - Polska młodzież i ich rodzice bardzo chcą kontynuować naukę w polskiej szkole. W obecnej sytuacji geopolitycznej, z punktu widzenia władz centralnych Republiki Łotewskiej, bardziej wskazane jest, aby młodzi ludzie uczyli się języka polskiego - wskazuje Rzymkowski.


Posłuchaj
04:59 rzymkowskiWizytaPRdZok.mp3 Posłuchaj 04:59 rzymkowskiWizytaPRdZok.mp3 Dyplom uznania ministra edukacji i nauki przekazał wczoraj władzom rejonu solecznickiego na Litwie wiceszef tego resortu Tomasz Rzymkowski. Dziś wiceminister gości na Łotwie, gdzie zajmuje się kwestią polskie szkoły w Krasławiu, której grozi zamknięcie. Z Tomaszem Rzymkowskim rozmawiał nasz korespondent Ka

  

Szkoła w Krasławiu liczy 45 uczniów. Placówka miałaby funkcjonować w polskim systemie edukacyjnym. Jednak, zaznacza wiceminister edukacji i nauki, w placówce byłyby prowadzone też lekcje języka łotewskiego. Rozmowy o losach tej placówki prowadzone są ze stroną łotewską od kilku miesięcy.

IAR/dad

"Narodowe Czytanie" w Toronto, z udziałem wicemarszałek Sejmu

17.09.2023 10:30
Dwunasta edycja "Narodowego Czytania" odbyła się w Toronto. "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej czytano w polonijnym domu opieki, konsulacie, a w sobotę także w polskiej szkole z udziałem wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Gosiewskiej.

Nowy polonijny festiwal muzyki rockowej w Nowym Jorku

17.09.2023 11:44
Nowojorskie Centrum Polsko-Słowiańskie zaprezentowało w sobotę pierwszą edycję nowego festiwalu muzyki rockowej. Wzięły w nim udział zespoły należące do czołowych na polonijnej scenie Wschodniego Wybrzeża USA.

Polskie „Mini-Davos” już po raz trzeci w Bernie

17.09.2023 18:50
Razem na szczyt – to motto III Polskiego Forum Gospodarczo-Technologicznego w Szwajcarii, na które w dniach 18-19 września zaprasza do berneńskiego Centrum Kongresowego „Kursaal” Ambasada RP w Bernie. Odbywające się od 2021 roku wydarzenie w ciągu zaledwie dwóch lat wyrosło na najważniejszą platformę wspierającą rozwój polsko-szwajcarskiej współpracy.

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w USA. Złożył kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey City

17.09.2023 20:02
Od złożenia wieńca przy Pomniku Katyńskim w Jersey City prezydent Andrzej Duda rozpoczął wizytę w Stanach Zjednoczonych. Polskiemu przywódcy towarzyszyła jego małżonka Agata Kornhauser-Duda, członkowie delegacji oraz przedstawiciele amerykańskiej Polonii.

"Kaskada fake newsów". Minister Zbigniew Rau o doniesieniach mediów w sprawie wiz

18.09.2023 09:07
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau poinformował, że nie rozważa podania się do dymisji. Podkreślił, że skala nieprawidłowości w sprawie wiz jest znacznie mniejsza, niż sugerują to opozycja oraz media.