Redakcja Polska

Centrum Polonijne KUL zainaugurowało działalność w Berlinie

24.09.2023 11:54
Podczas inauguracji Centrum Polonijnego KUL w Berlinie w sobotę przedstawiciele uniwersytetu przedstawili ofertę kursów dla Polonii i Polaków za granicą – poinformował w niedzielę Katolicki Uniwersytet Lubelski.
Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski w Berlinie
Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski w BerlinieTwitter/KUL_Lublin

Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, cytowany w komunikacie, stwierdził, że oferta edukacyjna uczelni spotkała się w Niemczech z bardzo dużym zainteresowaniem.

"Dlatego dziś chcemy przynieść to co mamy najlepsze w postaci dydaktyki opartej na znakomitych badaniach, które prowadzą nasi naukowcy" – podał.

Rektor zapewnił, że prezentowana oferta edukacyjna dla Polonii to tylko fragment szerokich możliwości KUL. Jako przykłady wskazał działające na uczelni: Ośrodek Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym oraz Szkołę Języka i Kultury Polskiej, która wkrótce będzie obchodzić 50-lecie działalności.

"Poprzez te działania chcemy podziękować Polonii na całym świecie za wsparcie, jakiego udzielała naszemu uniwersytetowi przez tak wiele lat. Dziś chcemy zwrócić to dobro, którego doświadczaliśmy i dlatego małymi krokami, w różnych częściach świata, podejmujemy aktywności na rzecz Polonii" – mówił rektor KUL.

"Niemcy są trzecim państwem po Francji i Anglii, w którym Centrum Polonijne KUL nawiązało współpracę z ambasadami oraz misjami katolickimi. W Paryżu i Londynie funkcjonują biura Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą" – poinformowała zastępca rzecznika prasowego KUL Monika Stojowska.

Poinformowała, że działalność centrum w Niemczech zainaugurowano w sobotę wieczorem. W niedzielę 24 września rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski odprawi bazylice św. Jana w Berlinie mszę w intencji Polonii. Po nabożeństwie zaplanowano koncert reprezentacji Chóru KUL i Artystów Muzykologii KUL.

Centrum Polonijne KUL (wcześniej Akademia Polonijna KUL) powstało w marcu 2023 r. Odpowiada za koordynację i rozwój działań podejmowanych przez KUL na rzecz Polonii, w tym m.in. za organizację Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą.

Studium zainaugurowało działalność jesienią ub.r. W pierwszej edycji – podała uczelnia – wzięło udział ponad 330 uczestników z 11 krajów m.in. z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA i Kanady.

Kursy prowadzone przez ekspertów KUL w ramach studium są bezpłatne i odbywają się w trybie hybrydowym: są to dwa dwudniowe zjazdy stacjonarne i cztery dwudniowe zjazdy online. Absolwenci otrzymają dyplomy KUL i certyfikaty ukończenia studium w języku polskim i w języku krajów zamieszkania uczestników. Zajęcia rozpoczną się w listopadzie br.


PAP/ho

Dominikanin z Fastowa: pomoc z Polski ratuje życie mieszkańców Chersonia i terenów, które okupowała Rosja

23.09.2023 11:01
Bez wsparcia Polski nie moglibyśmy pomagać ludziom żyjącym przy froncie wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Pomoc z Polski ratuje życie mieszkańców Chersonia i terenów wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji – mówi ojciec Michał Romaniw z dominikańskiego Centrum św. Marcina de Porres w Fastowie w obwodzie kijowskim Ukrainy.

Litwa: w Bezdanach odsłonięto tablicę upamiętniającą brawurową akcję Józefa Piłsudskiego

23.09.2023 13:43
W Bezdanach na Wileńszczyźnie odsłonięta została tablica z okazji 115. rocznicy akcji, przeprowadzonej tam przez członków Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej, dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego. Uroczystość zorganizował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Polskie pieśni rozbrzmiały w sali koncertowej Tamashin Risuru w Tokio

23.09.2023 14:56
"Prząśniczka" Stanisława Moniuszki, piosenka "W zielonym gaju" oraz skomponowana z okazji 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości "Missa pro Patria" Łukasza Farcinkiewicza zabrzmiały podczas koncertu muzyki polskiej w sali koncertowej Tamashin Risuru w Tokio. Dziewczęcemu Chórowi Katedralnemu Puellae Orantes z Tarnowa towarzyszyła tokijska orkiestra Fiharmonia Tama pod batutą Chikary Imamury.

Pomoc dla Ukrainy. Belgijski dziennik przyznaje: Polska zajmuje pierwsze miejsce

23.09.2023 16:00
Spośród wszystkich krajów udzielających pomocy Ukrainie Polska, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, zajmuje pierwsze miejsce - zauważył belgijski dziennik "Het Laatste Nieuws".