Redakcja Polska

Ruszyły Wileńskie Targi Książki - jedne z największych w regionie. Na imprezie liczne polskie akcenty

22.02.2024 15:01
Około 300 wydawnictw i innych organizacji kulturalnych z Litwy i zagranicy uczestniczy w czterodniowych 24. Wileńskich Targach Książki, które rozpoczęły się w czwartek. W największej takiej imprezie w krajach bałtyckich biorą też udział polscy twórcy. Program targów dotyczący Polski przygotowano we współpracy z Instytutem Polskim w Wilnie.
Audio
  • Na Litwie rozpoczynają się Wileńskie Targi Książki. Jest to jedno z największych tego typu wydarzeń w krajach bałtyckich. Jak co roku, nie zabraknie na nim również polskich akcentów. Partnerem targów jest Instytut Polski w Wilnie. Materiał Kamila Zalewskiego
  • - Targi Książki są fantastyczną okazją do promowania literatury polskiej - zauważyła Dorota Mamaj, dyrektorka Instytutu Polskiego w Wilnie. Rozmowa Kamila Zalewskiego [posłuchaj]
Wileńskie targi książki to największa taka impreza w regionie, przyciąga wielu wystawców i odwiedzających
Wileńskie targi książki to największa taka impreza w regionie, przyciąga wielu wystawców i odwiedzającychKadr z materiału TVP Wilno

- Targi Książki są fantastyczną okazją do promowania literatury polskiej - zauważyła Dorota Mamaj, dyrektorka Instytutu Polskiego w Wilnie. - Nie wyobrażam sobie, żeby Instytut nie uczestniczył w tych targach. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, będzie na nich komponent polski - dodała.

Instytut zaprosił do udziału w wileńskiej imprezie wydawniczej Annę Kamińską, autorkę książki o życiu himalaistki Wandy Rutkowskiej, zatytułowanej "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci". W ubiegłym roku książka ta została przetłumaczona na język litewski, m.in. z udziałem biblioteki publicznej w Płungianach, gdzie himalaistka się urodziła.


Posłuchaj
00:56 12827997_1.mp3 Na Litwie rozpoczynają się Wileńskie Targi Książki. Jest to jedno z największych tego typu wydarzeń w krajach bałtyckich. Jak co roku, nie zabraknie na nim również polskich akcentów. Partnerem targów jest Instytut Polski w Wilnie. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Prezentację książki Kamińskiej uzupełni spotkanie z inną polską himalaistką, Moniką Witkowską. - Będzie to ciekawe spotkanie - zapowiedziała Mamaj. - Witkowska jest też podróżniczką, żeglarką, pisarką, dziennikarką i przewodniczką wypraw trekkingowych. Swoje życie poświęciła podróżom. Odwiedziła około 180 krajów na wszystkich kontynentach, przy czym większość wypraw to samodzielne wyjazdy z plecakiem - podkreśliła.

Atrakcje również dla najmłodszych

Instytut, tradycyjnie, przygotował również ofertę dla najmłodszych. W tym roku odbędą się spotkanie i warsztaty z Katarzyną Bogucką, polską ilustratorką. W programie znalazła się budowa "tortu", wykonanego z różnego rodzaju papierów, kartonów i kolorowych naklejek, co ma zainspirować dzieci do samodzielnego myślenia.

- To wydarzenie wpisuje w nasz program realizowany w Instytucie, polegający na popularyzacji czytelnictwa pod hasłem "Książka - domem mojej wyobraźni" - wyjaśniła Mamaj.

Prezentacja polsko-litewskiego wydania "Fraszek/Niekai" Kochanowskiego

Zaplanowano również prezentację polsko-litewskiego wydania "Fraszek/Niekai" Jana Kochanowskiego. Jest to pierwszy przekład "Fraszek" na język litewski. Zbiór poezji, zawarty w trzech księgach, składa się z 319 utworów opatrzonych wstępem i obszernym komentarzem oraz objaśnieniami nazw. To wydanie, które jest wynikiem współpracy Instytutu Adama Mickiewicza z Litewskim Instytutem Literatury i Folkloru, zostało uznane za Książkę Roku w kategorii "literatura piękna i eseistyka". Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w niedzielę, w ostatnim dniu targów.

Ogółem, w ciągu czterech dni Wileńskich Targów Książki, zaplanowano ponad 500 wydarzeń – spotkań z litewskimi autorami, a także ponad 20 z zagranicy. Będą to dyskusje, wydarzenia muzyczne i filmowe. Szacuje się, że targi odwiedzi ponad 50 tys. gości.


IAR/PAP/dad

Słuchowisko Teatru Polskiego Radia "To słowo" w trójce finalistów nominowanych do nagród BBC

16.02.2024 16:39
Słuchowisko Teatru Polskiego Radia "To słowo" Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza jest w trójce finalistów nominowanych do prestiżowej nagrody BBC Audio Drama Awards w kategorii najlepsze słuchowisko europejskie. Opowiada ono o wysiedleniach dzieci z Zamojszczyzny w czasie okupacji niemieckiej i niezwykłej roli Róży i Jana Zamoyskich, którzy uratowali z hitlerowskiego obozu w Zwierzyńcu czterysta sześćdziesięcioro dzieci.

Wielka Brytania: brytyjsko-polski film "Strefa interesów" z trzema nagrodami BAFTA

19.02.2024 12:17
Będący brytyjsko-polską koprodukcją film "Strefa interesów" otrzymał w niedzielę wieczorem trzy nagrody brytyjskiego przemysłu filmowego BAFTA. Został nagrodzony w kategoriach najlepszy film brytyjski, najlepszy film nieanglojęzyczny i najlepszy dźwięk.

"Historia Science Fiction". Dekady historii gatunku streszczone w jednym tomie

20.02.2024 14:48
W komiksowej historii SF pojawiają się też polskie wątki, ale historię polskiej fantastyki szerzej przybliża posłowie tego albumu, napisane przez Tomasza Kołodziejczaka.

Platforma Language Supp pomaga ukraińskim dzieciom w nauce języka polskiego

21.02.2024 13:18
Nauka polskiego pomaga najmłodszym uchodźcom włączyć się w polski system oświaty i zintegrować z rówieśnikami – mówi Michał Tarnowski, współtwórca platformy Language Supp.