Redakcja Polska

Ukazała się angielska wersja książki "Ucieczka z zesłania". Spotkanie z Anthonym Sloanem, wydawcą i tłumaczem

12.04.2024 18:48
Historię bohaterki książki, Marii Byrskiej, która w kwietniu 1940 roku wraz z rocznym synem została przez Sowietów wywieziona do Kazachstanu, skąd uciekła, wydał i przetłumaczył na język angielski Anthony Sloan, Kanadyjczyk od wielu lat mieszkający w Polsce.
Audio
  • Anthony Sloan, Kanadyjczyk, od wielu lat mieszkający w Polsce wydal i przetłumaczył na angielski książkę "Ucieczka z zesłania". Rozmowa Haliny Ostas [posłuchaj]
Typowy dom w Jasnej Polanie w północnym Kazachstanie , gdzie mieszkają deportowani tam Polacy i ich potomkowie
Typowy dom w Jasnej Polanie w północnym Kazachstanie , gdzie mieszkają deportowani tam Polacy i ich potomkowie Krzysztof Renik/PR

Bohaterka książki, Maria Byrska z domu Wilczewska, w kwietniu 1940 roku wraz z rocznym synem została przez Sowietów wywieziona do Kazachstanu. Uciekła. Wspomagana bezinteresowną ludzką dobrocią, już w końcu 1940 roku powróciła do Polski.

"Piękna i wzruszająca historia odwagi, wiary i przekraczania siebie. Czytając tę książkę zadawałem sobie pytanie ile człowiek może znieść, ile w człowieku jest determinacji do działania, które wydawać by się mogło szalone. Czyta się jednym tchem. I jedna z myśli, które pozostają po lekturze: na świecie wszędzie znajdą się dobrzy ludzie" - napisał jeden z czytelników książki.

Ta historia opisana przez Ewę Kurek, głęboko poruszyła też Anthony'ego Sloana, Kanadyjczyka od wielu lat mieszkającego w Polsce, który postanowił ją wydać i przetłumaczyć na język angielski. Książka ukazuje się 13 kwietnia, w 84. rocznicę deportacji Marii Byrskiej do Kazachstanu.

Dlaczego Anthony Sloan postanowił wydać i przetłumaczyć książkę Ewy Kurek "Ucieczka z zesłania"? Dlaczego podjął takie wyzwanie? Czy Kanadyjczycy są zainteresowani historią Polski? Kto powinien sięgnąć po tę niezwykłą publikację? Czy zainteresuje Polonię? O to zapytała tłumacza i wydawcę Halina Ostas.

Zachęcamy do wysłuchania rozmowy.


W dawnej bazie RAF w Anglii powstało pierwsze muzeum poświęcone w całości wojennym losom polskich lotników

11.04.2024 15:09
W dawnej bazie lotniczej RAF Ingham w hrabstwie Lincolnshire na północy Anglii, w której w czasie II wojny światowej stacjonowały trzy polskie dywizjony bombowe, w przyszły weekend otwarte zostanie muzeum poświęcone polskim lotnikom w Wielkiej Brytanii.

13. kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13.04.2024 08:00
Wiosną 1940 roku, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego, NKWD zamordowało ponad 20 tys. żołnierzy Wojska Polskiego oraz policjantów - jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski 17 września 1939 roku. 

Praga: rozpoczęto zdjęcia do nowego filmu Agnieszki Holland

12.04.2024 15:28
W czeskiej Pradze rozpoczęto zdjęcia do nowego filmu Agnieszki Holland. Obraz zatytułowany "Franz" jest inspirowany biografią Franza Kafki. Od śmierci niemieckojęzycznego pisarza żydowskiego pochodzenia mija w tym roku sto lat.

Katedra Polonistyki na Uniwersytecie Stambulskim istnieje od ponad 30. lat

12.04.2024 16:51
Tureccy studenci mają różne motywacje do nauki, a język polski jest dla nich dość trudny, mimo to wciąż chcą się uczyć – mówi Oskar Czapiewski, wykładowca stambulskiej Katedry Polonistyki.