Redakcja Polska

Bruksela: koncert pieśni patriotycznych z okazji Narodowego Święta Niepodległości

13.11.2022 08:00
Wieczorem w Brukseli w ramach obchodów Święta Niepodległości odbędzie się koncert pieśni patriotycznych. Wydarzenie organizuje Instytut Pamięci Narodowej, a patronat nad nim objęły m.in. Polskie Radio dla Zagranicy oraz Ambasada RP w Belgii.
Audio
  • Koncert pieśni patriotycznych z okazji Narodowego Święta Niepodległości – Bruksela [posłuchaj]
Plakat promujący wydarzenie
Plakat promujący wydarzenieIPN

Z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Instytut Pamięci Narodowej zaprasza 13. listopada do kościoła oblatów Notre-Dame de la Chapelle w Brukseli.

Wydarzenie rozpocznie się uroczysta Msza Święta, a tuż po niej odbędzie się koncert pieśni patriotycznych wraz ze wspólnym śpiewem z publicznością. 

Wystąpią: Zespół wokalny Art’n’Voices, Sea Orchestra pod batutą Sabriny Stachel, ponadto Ewa Sarwińska-Kowalczyk (fortepian), Arkadiusz Krawiel (pianino, cymbały), Anna Fedyniak-Kołodziej i Grzegorz Piotr Kołodziej (taniec).

Organizatorem wydarzenia jest Instytut Pamięci Narodowej, we współpracy z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Brukseli.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Radio dla Zagranicy.

W poniedziałek natomiast ostatni akcent obchodów Święta Niepodległości w belgijskiej stolicy. Tego dnia stałe przedstawicielstwo Polski przy Unii Europejskiej organizuje przyjęcie dla polskich i unijnych dyplomatów oraz pracowników europejskich instytucji.

Więcej o koncercie i zaangażowaniu belgijskiej Polonii opowiadają Magdalena Gleba i Adam Tański z Biura Wydarzeń Kulturalnych Instytut Pamięci Narodowej. Rozmawia z nimi Katarzyna Semaan.

"Marsz, marsz Batory". Promocja książki o legendarnym transatlantyku w Stanach Zjednoczonych

12.11.2022 10:57
M/S Batory 33 lata pływał pod polską banderą, odbył 222 regularne rejsy oceaniczne, przewożąc w nich ponad 270 tysięcy pasażerów. Dla wielu z tych osób to była podróż w jedną stronę, na emigrację. Niezwykłe, wzruszające historie o tym polskim transatlantyku zebrały Barbara Caillot oraz Aleksandra Karkowska. Spotkały się z ponad 50 osobami, które pływały, podróżowały i pracowały na „Batorym”. Zebrały i spisały ich opowieści. Tak powstała książka „Marsz, marsz Batory”. Jej promocja odbyła się w Stanach Zjednoczonych.

Wielki koncert w Święto Niepodległości Polski w Filharmonii Obwodowej w Żytomierzu

12.11.2022 10:48
Pod hasłem "Za wolność waszą i naszą" Polacy Żytomierza na Ukrainie zorganizowali w piątek wieczorem wielki koncert muzyki polskiej i ukraińskiej w miejscowej Filharmonii Obwodowej. Uroczystości poświęcone były polskiemu Narodowemu Świętu Niepodległości.

Święto Niepodległości. W Budapeszcie wystąpił polonijny zespół pieśni i tańca Polonez

12.11.2022 17:07
W stolicy Węgier Budapeszcie przez cały weekend trwają imprezy związane ze Świętem Niepodległości Polski. Dziś po południu z programem "Barwy Polski" wystąpił polonijny zespół pieśni i tańca "Polonez".

Szczątki trzech prezydentów RP na uchodźstwie spoczęły w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie

12.11.2022 20:00
Szczątki trzech prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego spoczęły w Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej.